Kineska onlajn prodajna platforma Temu pod istragom Evropske unije

Kineska onlajn prodajna platforma Temu pod istragom Evropske unije

Kineska onlajn prodajna platforma Temu nalazi se pod istragom Evropske unije zbog sumnje da ne čini dovoljno da spriječi prodaju ilegalnih proizvoda, saopštila je 31. oktobra Evropska komisija.

Komisija je otvorila istragu pet mjeseci nakon što je Temu dodala na listu „veoma velikih onlajn platformi“, za koje je, prema Zakonu o digitalnim uslugama EU, potreban najstroži nivo kontrole.

Uz prijetnju visokim kaznama kompanijama, Zakon ima za cilj da zaštiti potrošače, napominje novinska agencija AP.

Temu je prije dvije godine počeo da se pozicionira na zapadnim tržištima, gdje je postao popularan nudeći jeftinu robu iz Kine.

Kompanija – u vlasništvu popularne platforme za e-trgovinu u Kini Pinduoduo Inc. – sada ima 92 miliona korisnika širom EU.

Temu je saopštio da „ozbiljno shvata“ obaveze propisane Zakonom o digitalnim uslugama i da kontinuirano ulaže u jačanje svojih sistema i zaštitu potrošača na njihovoj platformi.

„U potpunosti ćemo sarađivati sa regulatorima kako bismo podržali naš zajednički cilj – bezbjedno, pouzdano tržište za potrošače“, navodi se u saopštenju kompanije.

Izvršna potpredsjednica Evropske komisije Margrit (Margrethe) Vestager saopštila je da Brisel želi da se uvjeri da proizvodi koji se prodaju na platformi Temu „ispunjavaju standarde EU i da ne štete potrošačima“.

Istragom žele da ispitaju da li sistemi ove kompanije čine dovoljno da suzbiju „nepoželjne trgovce“ koji prodaju „robu koja nije u skladu sa propisima“, usljed zabrinutosti da će se oni, nakon što su suspendovani, ubrzo vratiti na platformu.

Regulatori takođe istražuju rizike od „zavisnog dizajna“ Temua, uključujući programe nagrađivanja „slične igricama“, te šta kompanija čini da ublaži te rizike.

Pod istragom je i usklađenost Temua sa još dvije zakonske odredbe – o davanju pristupa podacima istraživačima i transparentnosti određenih sistema. Kompanije moraju detaljno da navedu kako preporučuju sadržaj i proizvode i da potrošačima daju bar jednu opciju da vide preporuke koje nisu zasnovane na njihovom ličnom profilu i preferencijama.

Evropska komisija otvorila istragu o AliExpressu

Temu sada ima priliku da odgovori Komisiji, koja može da odluči da li da izrekne novčanu kaznu, odustane od slučaja ako kompanija izvrši promjene ili može da dokaže da sumnje nisu osnovane.

Brisel se obračunava sa tehnološkim kompanijama otkako je Zakon o digitalnim uslugama stupio na snagu prošle godine. Takođe je otvorio istragu o drugoj platformi za e-trgovinu AliExpress, kao i društvenim mrežama kao što su X i Tiktok.

Temu se takođe suočio sa istragom u Sjedinjenim Državama, gdje je Kongres optužio kompaniju da nije spriječila da se na platformi prodaju proizvodi koji se nastali prinudnim radom.

SE

CATEGORIES
Share This