Jedan od najefikasnijih načina za razvoj tih vještina je igranje šaha, piše Sergej Cirakovski na svom Fejsbuk profilu.
Po njemu, ovih pet elemenata mogu da poboljšaju poslovnu vještinu.
Planiranje i predviđanje poteza: U šahu je ključna sposobnost da se predvidi nekoliko poteza unaprijed i analiziraju različite opcije. Slično tome, u poslovnom svijetu profesionalac mora predvidjeti moguće poteze konkurenata i planirati svoje akcije unaprijed.
Rukovanje ograničenim resursima: U šahu igrači imaju ograničen broj figura i polja na tabli, što zahtijeva optimalno raspoređivanje resursa. U biznisu je takođe važno efikasno upravljati ograničenim resursima kompanije.
Duboka analiza i donošenje odluka: Šah zahtijeva od igrača da analizira situaciju na tabli, identifikuje jake i slabe tačke i donosi utemeljene odluke. Slično tome, profesionalci moraju analizirati situaciju i donositi racionalne odluke.
Upravljanje vremenom: U šahu je važno upravljati vremenom kako bi se ispravno analizirale opcije i izbjegli vremenski problemi. Na poslu profesionalci takođe moraju efikasno rasporediti vrijeme kako bi obavili zadatke i donijeli odluke na vrijeme.
Sposobnost prilagođavanja: U šahu je često potrebno promijeniti strategiju na osnovu poteza protivnika. Slično, profesionalci moraju brzo reagovati na promjene i nove faktore u radnom okruženju.
Korištenje šahovskih strategija, možemo da zaključimo, pomaže profesionalcima da razviju sposobnosti analize, planiranja, donošenja odluka i efikasnog upravljanja resursima u poslu, prenosi blog Šah-mat lista.