To je veliki problem za kompletnu privredu Njemačke.
-Izgubiće se znanje. To je opasno – kaže Hartmut Pecold dok u svom skladištu u Hagenu slaže nekoliko kutija polirnog plastelina pored sredstava za čišćenje stakla vozila.
Od 1988. godine 68-godišnji Hartmut i njegov 66-godišnji brat Kristijan razvijaju i prodaju proizvode za njegu vozila i lakove.
– Kada se toliko godina bavite površinama vozila, kada obradite hiljade litara laka, kada osvajate priznanja i takmičenja, onda želite to i da prenesete dalje – kaže Kristijan Pecold.
-Kad se približite penziji i vidite da su se svi drugi već oprostili, pitate se koliko još želite da radite- objasnio je Pecold.
Braća Pecold vole svoj posao, ali smatraju da su vremena u Njemačkoj postala lošija.
Životno djelo trebalo bi da završi u dobrim rukama
Prihodi su u posljednjih nekoliko godina smanjeni, stari klijenti propadaju, a braća znaju da je predaja firme nasljednicima neophodna. Već godinama se trude da ga pronađu – ali za sada bez uspjeha.
– Ako vam je firma na srcu, onda želite da ona nastavi da radi, a ne da propadne – kaže Kristijan Pecold. Njihovo životno djelo i znanje trebalo bi da završi u dobrim rukama, ali nasljednika nema – ni u porodici, a ni nekog sa strane.
– Nasljeđivanje preduzeća veliki je izazov za njemačko srednje preduzetništvo- potvrđuje stručnjak Njemačke industrijske i trgovinske komore (DIHK) Mark Evers.
– Broj preduzetnika koji traže nasljednika tri puta je veći od broja zainteresovanih- navodi on.
Prema procjeni DIHK u sljedećih pet godina više od 250.000 firmi biće zatvoreno ako ne bude moguće da nađu nasljednika – eksternog ili u porodici.
Problem je demografija
Nepovoljna demografska kretanja u Njemačkoj imaju svoje posljedice. U vrijeme kad neko ima između 18 i 40 godina, tada odlučuje da li će da preuzme preduzetničku odgovornost.
– Međutim, te generacije svake godine su sve malobrojnije. Istovremeno, sve više preduzetnika približava se dobu za odlazak u penziju – kaže Evers. Teško je pronaći pravu osobu za preuzimanje kopanije.
Jedan od problema su i sami preduzetnici: čak 29 odsto njih teško se emocionalno odvaja od svoje firme. A svaki peti predugo čeka s prenosom firme, nadajući se da će kasnije za nju dobiti više.
Preduzeće izgrađeno srcem
Braća Pecold iz Hagena ipak ne razmišljaju na taj način.
-Naš posao prvenstveno je izgrađen srcem. Tada smo još bili gladni uspjeha. Čvrsto smo se držali. Nama 20 sati rada dnevno nije bio problem Naravno, biti preduzetnik znači odricanje, ali i apsolutnu ubijeđenost. Motivacija mora da bude tu od samog početka. Morate da na posao gledate kao na smisao života. Da vam firma ispunjava život. – kaže Hartmut Pecold.
DIHK predviđa da će Njemačkoj upravo takvi preduzetnici u budućnosti nedostajati.
– Znanje i vrijednosti nestaju. Ako bude manje firmi, imaćemo manje konkurencije i manje inovativnosti – kažu iz Njemačke industrijske i trgovinske komore. „Na kraju će cijene da porastu, a imaćemo problem i u međunarodnoj konkurenciji.“
Prenos firme trebalo bi da bude dobro pripremljen
Važno je da firme budu spremne za budućnost. Tri do deset godina prije planiranog prenosa, vlasnici bi trebalo da započnu s pripremama za slijedeću generaciju:
Da li je ponuda firme usmjerena ka budućnosti? Da li su marže zadovoljavajuće? Da li je proizvodnja u skladu s najnovijim standardima? Da li je organizacija firme u redu? Sve su to pitanja koja su braća Pecold iz Hagena sebi već odavno postavila i na njih odgovorila.
Do kraja mjeseca trebalo bi da im se javi još jedan potencijalni interesent. Ali, oni nisu baš previše optimistični, piše Dojče Vele.
Agencije