FZO novim kreditom pokušava da začepi dubiozu u bolnicama

FZO novim kreditom pokušava da začepi dubiozu u bolnicama

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske sklopio je ugovor o novom kreditu od 100 miliona KM, iako dugovanja za doprinose iznose čak 177 miliona KM! Osim toga, povećao je izdvajanja za održavanje Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema za oko 400.000 KM na godišnjem nivou. Da li će ova finansijska injekcija spasiti zdravstvo Srpske od izdisaja?

Nova kreditna finansijska injekcija od 100 miliona KM za Fond zdravstva primaće se u nekoliko navrata. Do 30. juna već je isplaćeno 20 miliona KM.

“Ustvari, radi se o kreditnoj zavisnosti. Kao što su narkomani zavisni od droge, tako je naš zdravstveni sistem postao zavistan od kredita”, kaže bivši ministar zdravstva Republike Srpske doktor Slobodan Stanić.

“Ne znamo dokle sve ovo ide? Kakva je naša budućnost? Kako da opstane zdravstveni sistem koji krvari već duži vremenski period? Na milijarde smo dužni. Koliko smo samo apelovali da se rekonstruišu bolnice koje su u katastrofalnom stanju, posebno bolnica u kojoj ja radim u Prijedoru. Nasuprot toga vidimo da Fond samo ima novo zaduženje”, dodaje doktorka Maja Dragojević Stojić iz bolnice “Dr Mladen Stojanović” iz Prijedora.

“Zaključno sa 30. junom ove godine, obaveze Fonda po osnovu kredita iznose 174,5 miliona KM. Nasuprot tome, dug prema Fondu za doprinose za zdravstveno osiguranje iznosi oko 177 miliona KM, što ukazuje na to da redovna uplata doprinosa može smanjiti potrebu za kreditnim zaduživanjem”, pravdaju se u Fondu.

Dugove od doprinosa stvorio je drugi javni sitem koji oprašta te dugove. Poreska uprava godinama vrišti o neizmirivanju doprinosa, ali svake godine otvara nove poreske kartone sa reprogramima. Prije tog tzv. brisanja, u junu prošle godine, samo deset najvećih zdravstvenih dužnika na čelu sa UKC-om na crtu je imalo preko 140 miliona KM.

“Svjedoci smo i u ovoj, ali i u prošloj godini da ukoliko neko od velikih javnih preduzeća ne izmiri svoja dugovanja odmah dolazi do kolapsa i nemogućnosti izmirenja tranši ka domovima zdravlja i bolnicama. Ovo zaduženje liči na upravo na to, u svrhu tekućeg poslovanja”, kaže doktor Želimir Nešković iz Doma zdravlja iz Lopara.

Još jedna relativno nova boljka zdravstva Srpske uzima danak. Za održavanje Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema od planiranih 800 hiljada došlo se do 1,2 miliona što je 400 hiljada više.

“Sistem koji od samog starta ne funkcioniše, koji nema ni licencu za svoje funkcionisanje, koji nam svaki dan otežava uslove rada u zdravstvenim ustanovama. To je sistem koji bi trebalo tim parama da se unaprijedi?”, jasna je doktorka Dragojević Stojić.

Sveopšta potrošnja, bez nade u pozitivan bilans – dijagnoza je ekonomista.

“Najveći je problem što se dug mora vratiti. Mora se vratiti ili u novcu ili siromaštvom. Mi ćemo najvjerovatnije to da vratimo sirmaštvom”, kaže ekonomista Aleksa Milojević.

Lijek bi ipak mogao da se nađe putem stare narodne – riba smrdi od glave.

“Treba krenuti od Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite, onda preći na Fond, a onda se pozabaviti direktorima zdravstvenih ustanova i njihovom odgovornošću. Samo na taj način, to šuplje bure bi se moglo začepiti i tada će tekuća sredstva koja se ubiraju biti dovoljna da održe zdravstveni sistem”, navodi doktor Stanić.

Uz to Stanić i dalje vjeruje da je dobra opcija rasterećenje zdravstvenog sistema preko dijela PDV-a od uzročnika raznih oboljenja – alkohola i cigareta. Tu priču, 2013. blokirala je Uprava za indirektno oporezivanje.

(BN) Foto: Ilustracija

CATEGORIES
Share This