Enormno rastu cijene hrane, potrebna su sistematska rješenja

Enormno rastu cijene hrane, potrebna su sistematska rješenja

U posljednjih nekoliko godina cijene prehrambenih proizvoda enormno su podignute, zbog čega je i pokrenuta akcija bojkota trgovinskih lanaca koji upravljaju tržištem. Akcija je dala određene efekte, ali nije natjerala trgovce da snize cijene.

Zato su potrebna sistemska rješenja, poput diferencirane stope PDV-a, ali ona još uvjek izostaju, zbog inertnosti vladajuće garniture u BiH, rekli su između ostalog gosti emisije “Izazovi” BN televizije, Snežana Šešlija, iz Udruženja potrošača Doboj, Bojan Kresojević master ekonomskih nauka i Suad Đozić iz Udruženja “Bojkot u BiH”.

Stopa PDV-a u BiH je 17% i na luksuzne proizvode i na hljeb. Iako je prilikom uvođenja PDV-a rečeno da će se ista stopa za sve proizvode zadržati samo tokom kratkog perioda, a da će se potom mjenjati, do toga, međutim, još nije došlo, rekao je Đozić.

“Sada je idealna prilika da nametnemo to kao temu da se PDV, sad ne samo za hljeb, nego za širu listu osnovnih životnih namirnica, sa kojim ćemo PDV ukinuti skroz ili ga staviti na minimum minimuma od nekih 5%, ne držati ga u ravni sa luksuznom robom. To je van svake pameti“.

Apsurdno je da u BiH klađenje i ostale igre na sreću ne podliježu PDV-u, zbog čega država gubi oko 300 miliona maraka godišnje.

“Kada bi se tih 300 miliona konvertibilnih maraka, koji bi bili pribavljeni kada bi se porez na igre na sreću izjednačio sa PDV-om, usmjerio ka formiranju robnih rezervi sa jedne strane i u podsticaje privredi sa druge strane, na taj način bismo već imali snagu privrede i institucija da reaguju na krize kakve imamo sada, jer ono što mi u ovom trenutku možemo reći jeste da imamo rast cijena, koji ima pozitivne efekte na budžet, a sa druge strane ne postji nikakva podrška budžeta prema građanima u savladavanju izazova u povećanju cijena”, rekao je Kresojević.

Ono što u našoj državi nedostaje, kako bi cijene osnovnih životnih namirnica bile niže, jeste politka marži, smatra Snežana Šešlija, iz Udruženja potrošača Doboj.

“Mi moramo imati ozakonjenu maržu u Bosni i Hercegovini, odnosno u Republici Srpskoj, koja može da ide od 1%, ili 2% ili 15%, nebitno, ali da bude uklopljena u zakon, a ne da ja danas kupim mlijeko za 1,30 KM, a sutra za 1,35 KM. Nema tu ni dobavljačke cijene, ni opravdanja”, rekla je Šešlija.

U cilju iskazivanja nezadvoljstva zbog visokih cijena osnovnih životnih potrepština, koje su nerijetko više nego u zemljama EU, Udruženje “Bojkot u BiH” je za narednu sedmicu najavio nove akcije.

(BN)

CATEGORIES
Share This