Bivši pravobranilac BiH Mlađen Mandić koji je bio uključen u ovaj slučaj za Srpskainfo je ispričao da je Vlada Pere Bukejlovića 2004. godine dala koncesiju slovenačkom “Viaductu”. Dvije godine kasnije, 2006. godine, došla je nova Vlada na čelu sa Miloradom Dodikom.
– On je tu istu koncesiju, ne obavještavajući Slovence, ni bilo koga drugog dao je Hidroelektranama na Vrbasu. Znači prekršio je osnovno pravilo prava – prvi u vremenu, jači u pravu. Znači Slovenci su imali prednost, međutim znate kako to kod nas ide – kaže Mandić.
Čak su bile i sudske presude privrednih sudova u korist Slovenaca.
– Međutim, Vlada se nije obazirala, nego je nastavila da radi dalje. Imate sad ovu hidroelektranu koja kada se bude isplatila ova šteta, koju je dosudilo Arbitražno vijeće, moraće još da dodaju para da bi mogli da nadoknade štetu – rekao je Mandić.

Istakao je da je zakazivao sastanke sa ministrima, a i tada je ministar bio Petar Đokić.
– Tužba je došla 2016. godine, tada sam bio pravobranilac Bosne i Hercegovine, i onda sam upozoravao da ćemo izgubiti. Međutim, vi znate kako, ovi direktori elektrana – mi smo u pravu, ma ne može nam niko ništa, i tako, jači smo sudbine i na kraju eto vam sudbine – rekao je on.
Podsjetio je da kada se zakazuje arbitraža ostavlja se šest mjeseci za mirno rješavanje.
– Slovenci su bili zainteresovani da se plati milion evra i da povuku tužbu i to bi se završilo. Međutim, ni to nije Vlada odobrila, tada je vodila Željka Cvijanović, i ja sam to predložio njima da je bolje ranjen nego mrtav. Međutim, opet po svom prepotentnom stavu “mi smo u pravu, ne mogu Slovenci dobiti naše vode”, za izgradnju hidroelektrana i tako dalje. Ja sam im rekao: ovu ćete arbitražu izgubiti sto odsto. A onda su oni povukli potez, pa su mene odstranili iz toga, pa su preuzeli sve. I na kraju su prošli kako su prošli – naglasio je Mandić.
Oni su tražili da Vlada Republike Srpske preuzme vođenje postupka, angažovanje advokata, plaćanje sudskih troškova, da se Pravobranilaštvo BiH i ja ne miješam i ja sam pristao na to.
Ugovor je sklopljen između Savjeta ministara BiH na čelu sa Zoranom Tegeltijom Vlade Republike Srpske koju je u tom trenutku vodila Željka Cvijanović po kome Republika Srpska sve preuzima.
Mandić kaže da se povukao, a iako je po ugovoru trebalo da ga Savjet ministara BiH obavještava, ali ni to nije urađeno. Nakon toga je 2022. godine čuo iz sredstava javnog informisanja da su izgubili spor i da je dosuđeno 40 miliona evra u korist Slovenaca.
– To sam ja rekao njima prije šest godina, ali džaba, jer ove koncesije izgleda su dobre, one bogate pojedince, a siromaše Republiku Srpsku. Pogledajte Ugljevik, sve te koncesije su u stvari jedna velika prevara – istakao je Mandić.

Prema njegovim riječima sada Vlada Republike Srpske vodi licemjernu politiku.
– Ta presuda se u stvari i odnosi na Bosnu i Hercegovina. Sad oni kao, nećemo mi da platimo, neka plati BiH, a obavezali su se ugovorom da će oni platiti ako izgube. Međutim, pošto ne znaju ili neće da primjenjuje pravo, Bosna i Hercegovina može platiti taj dug, ali ima pravo regresne tužbe i skinuće odmah, mislim da je oko 100 miliona maraka će skinuti s računa Republike Srpske i opet je Republika Srpska na gubitku. Znači ne mogu izbjeći plaćanje. Oni samo, kako da vam kažem, dnevnopolitički razmišljaju, a ne pravno i ne na neke duge staze – rekao je Mandić.
Na pitanje da li bi neko trebao odgovarati za ovo sve Mandić je odgovorio da bi prvo trebalo da odgovara Vlada Milorada Dodika koja je dala koncesiju Hidroelektranama na Vrbasu, istu, koja je prethodno data Slovencima.
– To je klasična zloupotreba prava. U početku dok me nisu odstranili iz tog njihovog tima, javljali se bivši predsjednici vlada, svaki je htio da nešto sa strane dobije od toga, tako da sam ja na kraju odustao, znajući da ja nisam od tog posla. Jednostavno sam rekao Đokiću da prihvati to, da vlada donese odluku, međutim vlada je odbila to na sjednici i video sam da ne možete gluvom pričati – dodao je Mandić.
Pojasnio je da javni tužioci treba da vide da li postoje sudske presude koje su obavezivale Vladu Republike Srpske da vrati koncesiju Slovencima.
Istakao je da je on bio pravobranilac koji je bio po zakonu ovlašten i želio da pomogne Republici Srpskoj.
– Moglo se izbjeći to sve, međutim ta politika prepotentna, da nam ne može niko ništa to nas je dovelo do 100 miliona, pa neka opet pjevaju – naglasio je Mandić.
Prema njegovom mišljenju svaki student prve godine prava je mogao da vidi da će izgubiti spor.
Ministarstvo finansija i trezora BiH 27. marta zaduženo je da bez odlaganja, a najkasnije u roku od 15 dana, pripremi prijedlog rješenja za izvršenje isplate potraživanja, uključujući glavni dug, kamate i troškove arbitražnog postupka prema slovenačkoj kompaniji “Viaduct”.
Konačnom odlukom Arbitražnog vijeća u Vašingtonu, BiH je obavezana da “Viaductu” isplati odštetu zbog raskida ugovora o koncesiji za izgradnju hidrocentrala na Vrbasu, a koji sa 1. martom iznosi 110 miliona KM.
– Očekivano rješenje bi uključivalo način plaćanja glavnog duga s kamatama i troškovima ovog arbitražnog postupka tužitelju koji je od BiH zatražio izmirenje obaveza od 55.841.498,99 evra (109.216.479 KM) koji se odnosi na obračun glavnog duga s kamatama na dan 1. mart 2025.godine. Dodatno, tužilac traži i plaćanje 487.457,49 evra (953.383,98 KM) na ime troškova izvršnih postupaka koje je pokrenuo – navodi se u saopštenju Savjeta ministara BiH.

U saopštenju se dodaje da Savjet ministara BiH izmirenjem višemilionske obaveze želi zaustaviti dalji obračun kamata koje na dnevnoj osnovi iznose 9.000 evra, te izvršne postupke tužilaca pokrenute u BiH (u Mostaru, Banjaluci, Brčkom i Sarajevu) i inostranstvu (Luksemburg i Belgija), koji idu u pravcu da ugroze imovinu Centralne banke BiH, prihode Agencije za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi BiH (BHANSA) iz EUROCONTROL, kao i budžetska sredstava institucija BiH.
Srpskainfo