Cijene polovnih auta ostaju iste uprkos sve manjoj potražnji

Cijene polovnih auta ostaju iste uprkos sve manjoj potražnji

– Cijene polovnih vozila u BiH su i dalje na visokom nivou, a trend pada cijena se ne očekuje, iako je potražnja u prethodnim mjesecima opala za 30 odsto.

Cijene polovnih vozila su na istom nivou kao i godinu dana ranije, kažu sa auto-placeva, te ističu da se niže cijene ne očekuju.

„U zadnja tri-četiri mjeseca imamo pad prodaje vozila za skoro 30 odsto“, ističu sa jednog auto-placa u Banjaluci i dodaju da cijene zavise od kretanja cijena na evropskom tržištu.

I u Sarajevu je ista situacija kao u Banjaluci, pa iz auto-kuće „Herc auto“ kažu da je primjetno da je došlo do pada potražnje za sigurno do 30 odsto.

„Jako malo ljudi se odlučuje da sada mijenja auto, upravo zato što imaju preče troškove, a cijene svega su jako visoke“, kazali su iz ove auto-kuće.

Boško Borojević, sekretar Udruženja prerade metala, elektroindustrije i energetike u Privrednoj komori Republike Srpske, kazao je za „Nezavisne novine“ da, prema podacima kojima oni raspolažu što se tiče novih vozila, smanjenje cijena nije planirano.

„Eventualno ako se čuje za neko sniženje po salonima, to će uglavnom biti auta koja su na nekim akcijama, stariji modeli, tako da u nekom narednom periodu cijene novih vozila mogu samo da rastu“, kazao je Borojević.

Kako je rekao, što se tiče polovnih vozila, cijene su nerealno visoke u odnosu na cijene u regionu.

„Zbog globalne krize jako je teško predvidjeti šta će se dešavati sa cijenama polovnih vozila“, kazao je Borojević.

Igor Gavran, ekonomista, ističe da je uvoz polovnih vozila povećan jer cijene novih auta ne padaju.

„Kasnimo i s trendom elektrifikacije, kako sa samim vozilima, tako još više s infrastrukturom, i mislim da je tu potrebno puno više ulaganja i poticaja. Inače ćemo u još većoj mjeri postati i ostati auto-otpad Evrope“, kazao je Gavran.

Dejan S. iz Banjaluke, koji planira da kupi polovni auto, ističe da su u odnosu na period kada je kupovao prošli auto cijene znatno porasle.

„Ne očekujem da će se ikada cijene vratiti na staro, ali odgađam kupovinu jer se nadam da će se vratiti barem na nivo prije korone. Poseban problem u kupovini polovnog automobila u BiH je nedostatak garancija vezano za kilometražu i redovnost servisiranja, što dodatno otežava odluku da se krene u kupovinu“, kazao je on.

Kako pokazuju podaci Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, u januaru ove godine uvezen je 5.731 automobil u Bosnu i Hercegovinu, u vrijednosti većoj od 86 miliona KM, računajući i plaćene dažbine.

Od ovog broja je 5.265 polovnih, dok je novih automobila 466.

„U istom periodu prošle godine u BiH su došla 5.443 automobila. Tada je bilo 4.686 polovnih i 747 novih automobila. Ukupna vrijednost je veća od 93 miliona KM, računajući plaćene dažbine“, navode iz UIO BiH za „Nezavisne novine“.

CATEGORIES
Share This