CIJENA OPET PORASLA Kafa postaje luksuzno piće, prema prognozama očekuju se još veće poskupljenje

CIJENA OPET PORASLA Kafa postaje luksuzno piće, prema prognozama očekuju se još veće poskupljenje

Cijena kafe na policama u Srbiji ponovo je porasla početkom mjeseca, uprkos vijestima da kafa na svetskim berzama pojeftinjuje. Iako ovo djeluje kontradiktorno, istina je daleko složenija.

Poskupljenja na berzama trajala su više od godinu dana, što sada u potpunosti osjećaju potrošači. Uz to, cijenu kafe dodatno podižu i klimatske promene i loše berbe. Iako se cijena kafe na berzama trenutno blago smanjuje, ovaj efekat se ne reflektuje instantno na maloprodajne cijene, prenosi Blic.

Loša berba i klimatski faktori najviše utiču na cijenu

Dr Veljko M. Mijušković sa Ekonomskog fakulteta u Beogradu objašnjava:

– Promijene na berzi su često kratkoročne refleksije određenih događaja. Od prošlog petka do ponedeljka, cena arabike je smanjena za 0,6%. Međutim, ovo je samo kratkotrajni trend. Dugoročni pritisak na rast cijena kafe, koji traje već godinama, ne može biti izglađen ovakvim kratkotrajnim smanjenjima -rekao je on.

Dr Mijušković ističe da su klimatski faktori značajno uticali na berzu kafe.

Loše berbe u Vijetnamu i Brazilu, zemljama koje proizvode velike količine kafe, dovele su do gotovo dupliranja cijene Robuste na londonskoj berzi. Cijena Arabike je takođe bilježila kontinuirani rast iz sličnih razloga.

– U februaru 2024. godine Arabika se prodavala za 180 centi po funti, dok je krajem godine cijena dostigla 320 centi po funti. Početkom 2025. godine, cena je porasla za dodatnih 100 centi. Krajem prošle godine, cijena kafe premašila je istorijski rekord iz 1977. godine – dodaje dr Mijušković za “Blic” TV.

Prognoze za cijene kafe nisu optimistične

Iako trenutne oscilacije na berzi mogu delovati kao smanjenje cene, efekti dugoročnog rasta i loših klimatskih uslova dominantni su faktori koji utiču na veleprodajnu i maloprodajnu cenu kafe. Kratkoročne promjene na berzi ne mogu direktno uticati na maloprodajne cijene, koje potrošači osećaju na dnevnoj bazi.

Klimatske promijene, logistički problemi, globalni sukobi i špekulativni fondovi dovode do porasta cijena. Suše u Brazilu i napadi u Crvenom moru značajno produžavaju i poskupljuju transport. Promena preferencija sa čaja na kafu u Aziji stvara disbalans između ponude i tražnje, dodatno podižući cijene.

Špekulativni fondovi ulažu milijarde dolara u sirovu kafu, što dodatno povećava njenu cenu. Dr Mijušković ističe da je malo vjerovatno da će se globalni faktori smiriti, što znači da rast cena kafe u prodavnicama vjerovatno neće stati do kraja godine.

Srpskainfo
CATEGORIES
Share This