Čak 60 odsto apartmana u Trebinju nije registrovano, da nije Grada sunca ne bi bilo ni turizma

Čak 60 odsto apartmana u Trebinju nije registrovano, da nije Grada sunca ne bi bilo ni turizma

Iznajmljivanje stana na dan sve je popularnije u Trebinju. Prema podacima sa sajta Buking, više od 560 smještajnih objekata ima u Trebinju, ali podaci Turističke organizacije su poražavajući — čak 60 odsto njih posluje u sivoj zoni.

I dok 222 objekta posluju u skladu sa zakonskom regulativom, oko 350 objekata nije registrovano. Predstavnici registrovanih apartmana sa kojima smo razgovarali kažu da će i oni od januara 2025. napustiti „zakonski sistem rada“, jer njihove „kolege“ u sivoj zoni niti ko kontroliše niti im je onemogućen rad.

„Od prvog januara za svakog pojedinačnog gosta koji nema naša dokumenta, a koji prenoći u apartmanu, treba da platimo 3 KM za jednu noć. Ako uzmemo u obzir da je riječ o dva gosta koji će noćiti tri noći, to je 18 KM. To treba da platim, ali vlasnici čiji objekti nisu registrovani — ne moraju. Zašto bih onda i ja plaćao ako Grad i država dopuštaju velikoj većini vlasnika apartmana da posluju mimo zakona. Neću onda plaćati ni ja, pa kada srede stanje i svi budemo jednaki, ponovo ću registrovati objekat i uraditi kategorizaciju“, kaže nam jedan od vlasnika registrovanog apartmana.

Slično mišljenje ima i njegov „po zakonu“ kolega, koji navodi da se ljudima koji žele da rade pošteno svi smiju i govore im da su „ludi“.

„Registrovao sam objekat 2018. godine. Sada će sedam godina i svake godine sam do sada plaćao paušal za četiri kreveta. Od januara počinje plaćanje po gostu i po broju noćenja, a ukida se paušal od 30 KM po krevetu. Automatski, mi koji smo registrovano, za četvoročlanu porodicu imaćemo veću cijenu za 12 KM po danu, a za pet dana je to 60 KM koje plaćamo državi i Gradu kroz boravišnu taksu. Onaj ko je u sivoj zoni može spustiti cijenu ili čak imati cijenu kao i mi, ali sa dodatnom zaradom od tih 60 KM, što nije malo“, ističe nam ovaj naš sugrađanin.

Kaže da u ovakvoj situaciji jedini logičan izbor bi bio da odjavi dva apartmana.

„Jer ja sam lud, glup i pravim se pametan kada ne treba. U pravu su kada mi to kažu, jer je, kako mi rekoste i taj podatak mi je tek poražavajući, 60 odsto objekata u sivoj zoni. Vidjeću kako ću od prvo januara, pa da ni ja više ne budem glup i lud. Nadležne samo čekam da dođu da mi prigovore što sam odjavio iako i dalje imam apartmane. Kad se svi prijave i ja ću se ponovo prijaviti, a do tada neka su mi zdravo“, dodao je on.

Koliko je situacija u ovoj oblasti loša i poražavajuća, najbolje govori podatak da je u Trebinju u 2024. registrovano tek 16 novih objekata za iznajmljivanje po principu „stan na dan“.

BEZ GRADA SUNCA NE BI BILO TREBINJSKOG TURIZMA

Knezev konak grad sunca1.jpg

Do 30. novembra 2024. godine evidentirano je 209.582 registrovana noćenja, a u odnosu na godinu dana ranije kad je bilo 176.571 registrovano noćenje, zabilježeno je povećanje od oko 18,7 odsto, podaci su gradske Turističke organizacije.

Od 209.582 registrovana noćenja, čak 109.397 noćenja prijavili su objekti u vlasništvu Rodoljuba Draškovića, prvenstveno oni u „Gradu sunca“, a zatim i njegov hotel „SL Industry“ u Gorici.

Tako Draškovićevi smještajni objekti učestvuju sa čak 52 odsto u broju registrovanih noćenja u Trebinju za 11 mjeseci 2024. godine.

Isti je slučaj i sa boravišnom taksom, koja je do 30. novembra uplaćena u iznosu od oko 352.000 KM, od čega su Draškoviće objekti u budžet države i Grada uplatili čak 182.000 KM, ili oko 52 odsto.

Trebinjelive

CATEGORIES
Share This