Istraživanje utemeljeno na podacima Eurostata iz 2022. koje je objavljeno krajem juna pokazalo je da su BiH i Sjeverna Makedonija evropske zemlje s najmanjom upotrebom električnih vozila.
Kako je navedeno, BiH je na dnu liste sa samo 0,01 odsto električnih vozila. Jedna od ključnih barijera u razvoju elektromobilnosti u BiH je nedovoljno razvijena infrastruktura, gdje dominiraju većinom spore punionice i samo jedna brza duž cijelog koridora, rečeno je u okviru Sarajevskog energetske i klimatske sedmice koja se održava od 23. do 27. septembra 2024.
Dodatni gorući problem, osim dobijanja građevinske dozvole, je i cijena za uslugu punjenja, gdje vlasnici punionica uz ugostiteljske objekte, trgovačke centre, hotele i sl., za ove usluge vrše naplatu u rangu od 5 do 50 KM na sporom AC punjaču, što je znatno više od stvarnog utroška električne energije.
Miro Sesar, predsjednik Udruženja ovlaštenih zastupnika i trgovaca automobilima, na zajedničkom sastanku Udruženja za elektromobilnosti i Udrženja ovlaštenih zastupnika i trgovaca automobilima koje djeluju pri Privrednoj komori FBiH prezentovao je stanje na tržištu, s posebnim osvrtom na broj novoregistrovanih električnih i hibridnih vozila prije i nakon usvajanja odluke Savjeta ministara BiH o suspenziji carine pri uvozu električnih vozila i smanjenju iste na 5 odsto pri uvozu hibridnih vozila.
Pri analizi tržišta istaknut je i značaj subvencije po odluci Vlade FBiH pri kupovanju novih električnih vozila, ali da za što bolje rezultate ove dvije mjere moraju biti sinhronizovane u vremenskom smislu.
U tom smislu ukupno tržište automobila za prvih sedam mjeseci 2024. bilježi 7.427 vozila, dok u 2023. za isti period bilježi 6.941 vozilo. Ukupno tržište električnih i hibridnih vozila za prvih sedam mjeseci ove godine bilježi ukupno 422 vozila, dok u 2023. za isti period bilježi 336 vozila, piše Večernji list.