Za godinu dana 122 krivične prijave za klevetu

Za godinu dana 122 krivične prijave za klevetu

– Tužilaštvima u RS su za godinu dana, koliko je prošlo od usvajanja Krivičnog zakonika RS kojim se kriminalizuje kleveta, podnesene ukupno 122 prijave za klevetu i iznošenje ličnih i porodičnih prilika, saznaje portal Slobodno.

Za sada je nejasno koliko tih prijava se odnosi na medije jer pojedina tužilaštva nisu dostavila te informacije.

Najviše prijava, podneseno je na području koje pokriva Okružno javno tužilaštvo Banjaluka.

U OJT Banjaluka su rekli da je od stupanja na snagu posljednjih izmjena i dopuna Krivičnog zakonika RS, do 1. jula zaprimilo 61 prijavu za klevetu i iznošenje ličnih i porodičnih prilika.

„U tri predmeta donesena je naredba o nesprovođenju, a u tri o sprovođenju istrage“, naveli su u OJT Banjaluka.

Nisu precizirali koliko se tih prijava odnosi na medijske radnike uz obrazloženje da njihove evidencije pokazuju „predmete u radu samo po imenu i prezimenu prijavljenih lica/podnosilaca krivičnih prijava odnosno, oštećenih lica“.

Dodali su da su podnosioci prijava/prijavljeni fizička i pravna lica.

U Okružnom javnom tužilaštvu Doboj su evidentirane 23 prijave za krivično djelo kleveta.

Za razliku od njih, u drugim tužilaštvima bez problema su definisali koliko se prijava odnosi na medije.

„Jedna je riješena nepokretanjem istrage dok su ostale prijave u radu i po istima se vrše provjere i prikupljaju potrebna obavještenja i dokazi radi donošenja tužilačke odluke u tim predmetima“, rekli su u ovom OJT uz napomenu da se nijedna prijava ne odnosi na novinare/medije.

U Okružnom javnom tužilaštvu u Bijeljini podneseno je 16 krivičnih prijava za klevetu.

„Od navedenog broja, u jednom predmetu donesena je naredba o sprovođenju istrage, dok su ostali predmeti u fazi prijave“, rekli su u OJT Bijeljina uz napomenu da za ovo krivično djelo nije bilo podignutih optužnica.

Dodali su da se od ukupnog broja podnesenih prijava, tri prijave se odnose na medijske radnike.

U Okružnom javnom tužilaštvu u Istočnom Sarajevu otvoreno je 14 predmeta za krivično djelo kleveta.

„Od tog broja su tri protiv novinara/blogera, četiri protiv NN lica i sedam protiv građana“, naveli su u OJT Istočno Sarajevo.

Dodali su da se svi ovi predmeti nalaze u fazi prijave i u redovnoj proceduri rada prema planu rada tužilaštva.

Okružno javno tužilaštvo u Trebinju je zaprimilo šest predmeta koja se odnose na krivično djelo kleveta.

„Od tog broja četiri predmeta su zavedena su na osnovu krivičnih prijava građana, fizičkih lica“, rekli su u ovom OJT ali nisu iznosili detalje.

Za preostale dvije su dostavili više detalja.

„Od preostalih predmeta u jednom predmetu podnosioci prijave je petoro članova uprave MH „Elektroprivreda Republike Srpske”, a prijava je podnesena protiv Nebojše Vukanovića, narodnog poslanika u NSRS i Milice Radovanović, predsjednice Gradskog odbora SDS-a Trebinje“, naveli su u OJT Trebinje.

Dodali su da su u drugom predmetu podnosioci prijave članovi uprave „RiTE Gacko”, Maksim Skoko, v.d. generalnog direktora i Marko Grahovac, izvršni direktor za organizaciono pravne poslove, a prijava je podnesena protiv fizičkog lica, građanina. Nisu precizirali o kome je riječ.

“U jednom predmetu je donesena naredba o nesprovođenju istrage iz razloga što je iz prijave i pratećih spisa očigledno da prijavljeno djelo nije krivično djelo, dok su ostali predmeti u radu“, zaključili su u OJT Trebinje.

Najmanji broj je evidentiran u Okružnom javnom tužilaštvu Prijedor, dvije krivične prijave zbog krivičnog djela kleveta.

„Jedna prijava je podnesena protiv poznatog, a druga protiv nepoznatog lica. U oba predmeta se trenutno vrše provjere navoda iz prijave“, naveli su u ovom OJT uz napomenu da nema podignutih optužnica u vezi sa navedenim krivičnim djelom, te da podatke o prijavljenim licima trenutno ne mogu saopštiti.

Podsjećamo, Narodna skupština Republike Srpske je 20. jula 2023. godine usvojila izmjene i dopune Krivičnog zakonika RS i nakon dvije decenije u javni prostor vratila krivično djelo klevete.

Sporne izmjene su usvojene uprkos oštrom protivljenju domaće javnost i međunarodnih institucija i stupile su na snagu krajem avgusta 2023. godine.

(Slobodno.org) Foto: Arhiva

CATEGORIES
Share This