Velika povelja „Dr Draga Ljočić“ SKANU uručena proti Stojadinu Pavloviću na Mačkovom kamenu: ŽIVOTOM SVJEDOČI HRISTA
Protojerej-stavrofor Stojadin Pavlović, višegodišnji direktor Patrijaršijske uprave SPC, dobitnik je Velike povelje „ Dr Draga Ljočić“ koju, kao jedno od najvećih uzdarja dodjeljuje Srpska kraljevska akademija naučnika i umjetnika za veliki doprinos zdravstvu, zadužbinarstvu, duhovnosti, rodoljublju i čovjekoljublju.
Povodom krsne slave Spomen hrama na Mačkovom kamenu, posvećenom Svetom Stefanu Visokom ovo visoko priznanje proti Stojadinu uručio je Vladimir Mitrić, sekretar Sekretarijata SKANU za odnose sa javnošću i ustanovama iz zemlje i svijeta.
Potekao je iz sela Selanca, između legendarnog Mačkovog kamena i rijeke Drine.Ostao je upamćen kao omiljen sveštenik u Azbukovici, za sela Drljače, Trešnjica, Gornje Košlje i Bačevci.Gdje god je službovao pokazao je veliku ljubav prema rodu, Bogu i Crkvi kojoj služi skoro pola vijeka.Zato neka ovo priznanje nosi i neka se, s razlogom, na njega ponosi.
-Prota je sjajan primjer čovjeka i sveštenika, koji je otišao od nas, ali nam se uvijek vraća, cijeneći svoje početke i dane, kada smo se zajedno, borili da očuvamo vjeru pradjedovsku pred surovim režimom i njegovim poslušnicima i sljedbenicima -pričali su nam na toj svetkovini mještani sela u kojima je Pavlović službovao.
Na Mačkovom kamenu je, prije šest godina, patrijarh Irinej, sa vladikom Lavrentijem, osveštao Spomen crkvu, posvećenu junacima sa Mačkovog kamena i Drine, čija je izgradnja decenijama odlagana.Hram je postao i dragulj Rađevine i Azbukovice, jer je baš na njihovoj granici, ali i drago mjesto u koje dolaze, ne samo ovdašnji ljudi, već i vjernici i poštovaoci srpskih junaka iz zemlje, RS, regiona i rasejanja.Akciju izgradnje hrama, od početka do kraja, vodio je prota Pavlović, koji je, sa kolegama iz zavičaja, započeo izgradnju crkve u Gornjim Košljama u Azbukovici.
Pričom i kamerom TV Hram, čiji je bio osnivač i duže vremena direktor i glavni urednik, ovjekovečio je sve dijelove eparhije valjevske, šabačke, zvorničko-tuzlanske i drugih, a posebno dragocjen je njegov film o patrijarhu Irineju, čiji je blizak saradnik bio godinama, i dokumentarni film o stradanju Srba na Starom Brodu na Drini i Miloševićima, kod Višegrada, u martu 1942. godine, kada su ustaše Jure Francentića, na najbrutalniji način, umorili njih oko 6500, među kojima je bilo dosta djece, žena, staraca, a Josip Broz i njegov Vrhovni štab bili su, u tom času, u susjednoj Foči.
Prota je i autor sjajne monografije o bitkama na Mačkovom kamenu i Drini, što je, do sada, najveće svjedočanstvo o tim događajima.
ISTOK