Već 8 mjeseci van snage je Uredba o određivanju marže u prometu proizvoda, kojom su dodatno bile snižene marže na osnovne životne namirnice, te proširen obuhvat proizvoda na koji su marže bile ograničene. Naime, marža je bila ograničena i za lijekove, te hranu za dojenčad i hranu za bebe, kao i za pelene za djecu i odrasle.
Ova uredba je stavljena van snage 30. juna lani, od kada marketi, praktično, mogu da podižu cijene kako im odgovara, bez bojazni da će biti sankcionisani.
Osim goriva, u Srpskoj je, trenutno, ograničena samo cijena bijelog hljeba od 600 grama, proizvedenog od brašna TIP 500, i to na 1,90 KM.
![hljeb pecivo kruh pekara](https://srpskainfo.com/wp-content/uploads/2023/10/hljeb-pecivo-kruh-pekara-foto-M-Jakovljevic-ringier-3-427x285.jpg)
Iz Republičke uprave za inspekcijske poslove poručuju da će, zbog povećanja cijena proizvoda i usluga koje je evidentno u prethodnom periodu, intenzivirati kontrole kod onih koji pružaju usluge, te obavljaju trgovinu na veliko i malo. Naglašavaju da je cilj zaštita potrošača i osiguravanja fer i poštenih tržišnih uslova.
– Poseban akcenat stavićemo na osnovne životne namirnice, da bismo mogli analizirati i pratiti kretanja njihovih cijena – poručuju iz ove uprave.
Podsjećaju da su u 2022. godini, kada su intenzivirane kontrole zbog rasta inflacije i samih cijena, prekoračenja od dozvoljene marže bila značajno veća.
– Te godine su, zbog prekoračenja marže, izrečene kazne u vrijednosti od oko 2.300.000 KM. U 2023. iznos izrečenih kazni zbog prekoračenja propisane marže bio je značajno manji i iznosio je 636.000 KM, a u prošloj godini 370.000 KM – kažu za Srpskainfo u Inspektoratu Srpske.
Najčešće utvrđene nepravilnosti tokom kontrola odnosile su se na usklađivanje cijena, isticanje cijena, akcije i popuste, deklaracije na proizvodu, rokove upotrebe i vođenje evidencije.
S druge strane, a s obzirom na to da je pomenuta uredba stavljena van snage sredinom 2024, inspektori, praktično, pola prošle godine nisu imali na osnovu čega da kontrolišu marže u tržnim centrima i marketima, odnosno, da kažnjavaju one koji su prekardašili sa cijenama.
Iz Ministarstva trgovine i turizma Srpske poručuju da je ovih dana pojačan inspekcijski nadzor, s ciljem utvrđivanja stanja na tržištu i visine trgovačkih marži.
– Tačnije, pojačana je kontrola marže u svim maloprodajnim objektima u Srpskoj, kako bi se utvrdilo da li postoji ekstraprofit kod nekih trgovaca. Nakon toga, biće upoređeno da li su marže u skladu sa praksama slobodnog tržišta, odnosno da li su prevelike – rekli su za Srpskainfo u ovom ministarstvu.
Dodali su da će, ukoliko budu uočena značajna odstupanja i nepravilnosti, biti razmorene mogućnosti uvođenja dodatnih mjera i ponovnog ograničavanja marži.