Od posljedica ove opake bolesti, u BiH su u julu preminula dva tinejdžera. U Srpskoj je u nekoliko lokalnih zajednica i dalje na snazi epidemija morbila.
Njima je do sada, prema podacima Instituta za javno zdravstvo RS, zaraženo 296 osoba, od čega najviše u Bijeljini – 222. U Banjaluci je inficirano 27 osoba.
Od ukupnog broja zaraženih u RS, 18 je mlađe od jedne godine, a u dobi od jedne do četiri godine je čak 138 mališana.
Uprkos činjenici da je riječ o izuzetno opasnoj zaraznoj bolesti, roditelji i dalje izbjegavaju da vakcinišu svoju djecu.
Prema podacima za 2023, u Banjaluci ukupan broj vakcinisanih prvom dozom MRP vakcine iznosi 56, a ukupan broj revakcinisanih, odnosno vakcinisanih drugom dozom, 59 odsto.
– To je nedovoljno za razvoj kolektivnog imuniteta. Neophodno je obezbijediti 95 odsto imunizovanih MRP vakcinom da bi se razvio kolektivni imunitet. MRP vakcina se prima prema našem Kalendaru imunizacije sa 12 mjeseci života, a revakcinacija je u šestoj godini života, pred polazak u školu – kaže za Srpskainfo načelnica Higijensko–epidemiološke službe u banjalučkom Domu zdravlja dr Mirjana Miljković.
Naglašava da najčešće obolijevaju djeca predškolskog i školskog uzrasta, a mogu da obole i odrasle osobe.
– Vakcinacija je najefikasniji, najbezbjedniji i najjeftiniji način sprečavanja nastanka zaraznih bolesti – poručuje Miljkovićeva.
U Srpskoj, međutim, godinama unazad konstantno pada broj djece vakcinisane MRP vakcinom, koja šiti od tri opasne zarazne bolesti – morbila, odnosno malih boginja, rubeole i zaušnjaka.
A morbile, naime, mogu da dovedu do upale pluća i mozga, sljepila, pa čak i do smrtnog ishoda. Zaušnjaci mogu da izazovu meningitis, gluvoću, upalu testisa, a rubeola upalu mozga i krvarenje, ali je najopasnija za trudnice jer može izazvati pobačaj ili teške anomalije kod nerođene bebe.
Stručnjaci su u nevjerici da roditelji izbjegavaju da vakcinišu svoju djecu, te apeluju na njih da ne slušaju antivaksere.
Srpskainfo