U BiH manje djece i brakova, stopa razvoda iznenađuje

U BiH manje djece i brakova, stopa razvoda iznenađuje

U Bosni i Hercegovini se rađa manje djece i stanovništvo sve manje stupa u brakove, zaključak je koji se može izvući iz posljednjih analiza.

Prema podacima Agencije za statistiku BiH u našoj zemlji su tokom prvih šest mjeseci ove godine registrirano 11.142 živorođena djeteta što u odnosu na isti period 2023. godine ukazuje na pad broja živorođenih za 2,70 posto.

U Bosni i Hercegovini u padu je i broj umrlih. U prvih šest mjeseci ove godine umrlo je 17.274 osoba, što je u odnosu na isti period prošle godine manje za 1,92 posto. Temom nataliteta Forbes BiH kontinuirano se bavi već nekoliko mjeseci, i kako smo ranije izvijestili globalni trendovi kada je o indeksu plodnosti riječ prelijevaju se i naše područje. I ono što svakako treba zabrinjavati je činjenica da pad nataliteta znači i sve starije stanovništvo, što u konačnici znači i manje radne snage.

Četrdeset posto stanovništva biće starije od 65 godina

Jedan od razloga pada nataliteta koji treba imati na umu je i odliv stanovništva iz BiH. Prema podacima Unije za održivi povratak i integracije BiH, prije pet godina (2019. godine) Bosnu i Hercegovinu je napustilo 56.987 osoba, 2020. godine taj broj je porastao za gotovo 30 hiljada i iznosio je 85.000, da bi zaključak prošle godine bio kako se iz BiH tokom posljednjih deset godina iselilo oko 600.000 ljudi.

“Prema podacima internacionalnih organizacija, koje rade procjene, ukoliko se nastavi postojeći trend, BiH će 2070.godine imati milion i po stanovnika od čega će 40 posto biti starije od 65 godina. Ako uzmemo u obzir afrički kontinent, prosječna starost u tim zemljama je između 15 i 18 godina, kod nas je prosječna starost 43 godine po procjenama, po popisu stanovništva 39.5”, rekao je za Forbes BiH Amer Osmić, profesor sociologije na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu dodajući:

Demografski, balkanski prostor će se po strukturi značajno promijeniti, upravo ovim stanovitom migracijskim kretanjima, jer ovaj prostor karakteriše visok stepen migracijskih kretanja prema zapadnim zemljama”, kaže Osmić i podsjeća na nepostojanje dugoročnih strategija planiranja vezano za dinamiku kretanja stanovništva i ekonomskog razvoja.

Razvedeno 1067 brakova

Prema izvještaju koji je objavio medicinski naučni časopis “The Lancet” prosječni indeks plodnosti 2050. godine globalno, iznosiće oko 1,8 djece po ženi, što je ispod praga obnavljanja stanovništva. Istraživanje, koje je proveo Global Burden of Disease (GBD) pod vodstvom Instituta za zdravstvenu metriku i evaluaciju (IHME), moguće je porediti sa projekcijama Ujedinjenih naroda iz 2022. godine koja kažu da će prosječan broj djece po ženi u 2050. iznositi oko 2,1 i 1,8 u 2100. godini.

Kada je o broju sklopljenih brakova riječ u BiH i oni prate trend nataliteta, te su u padu. Tokom prvih šest mjeseci 2024. godine u Bosni i Hercegovini su sklopljena 6393 braka, što u odnosu na isti period 2023. godine pokazuje smanjenje za 1,10 posto.

Tokom prvih šest mjeseci 2024. godine razvedeno je 1067 brakova, što predstavlja smanjenje od 6,24 posto u odnosu na isti period 2023. godine.

(Fobres) Foto: photodune

CATEGORIES
Share This