Trpe gubitke: Granica pred nosom, a moraju na drugi kraj BiH

Trpe gubitke: Granica pred nosom, a moraju na drugi kraj BiH

Za poljoprivrednike te mesnu i mljekarsku industriju Livna i Tomislavgrada, Granični prelaz Kamensko od životne je važnosti, jer svoje proizvode najviše izvoze na područje Splitsko-dalmatinske županije u susjednu Hrvatsku.

Evropska unija je njegovu izgradnju uložila oko 7 miliona maraka.

Iako raspolaže infrastrukturom, ulaskom Hrvatske u EU 2013. godine, prelaz je vraćen iz prve u treću kategoriju, i ima zabranu izvoza robe životinjskog i biljnog porijekla. Proizvođači su stoga primorani ići na znatno udaljenije granične prelaze i trpe ogromne troškove.

Sir iz Livna kako bi se plasirao na tržište Dalmacije, gdje odavnina gravitira, umjesto 60 treba putovati čak 300 kilometara.

Livanjska mljekara jedan je od najstarijih i najvećih proizvođača sira u BiH sa 50 radnika u proizvodnji. Ima i najveću zrionicu u regiji s kapacitetom od 200 tona sira. Međutim, da bi izvezli svoje proizvode primorani su ići preko graničnih prelaza Bijače i Gradiške.

„Poskupljuje nam troškove, prije svega logističke, jedan dio asortimana koji zahtjeva svakodnevnu isporuku nam se ne isplatii proizvoditi za to tržište, s druge strane dinamiku isporuka morali smo prilagoditi tako da sada izvozimo jednom mjesečno ili dva puta u sezoni, a prije smo to radili svakodnevno“, kaže za „Agroklub“ Želimir Čamber, direktor „Mljekare Livno“.

Trpe i kooperanti s kojima ova mljekara posluje. Jedan od njih je Eko farma „Rašćani“ iz Tomislavgrada, opštine koja je najveći proizvođač kravljeg mlijeka u Federaciji BiH. Farma ima oko 340 grla stoka. Bave se tovnim uzgojem i proizvodnjom mlijeka, i drugi su po veličini u ovom kantonu.

„U ‘Mljekari Livno’ imaju velike troškove transporta, i logistički im poskupljuje njihov odvoz robe u EU, s tim u vezi i oni nama znači ne mogu podignuti cijenu otkupa radi toga. Upravo iz tih razloga bi trebalo Kamensko otvoriti, a puno je ozbiljnih proizvođača u Udruzi stočara HBŽ, više od stotinu, a čekamo već 13 godina na taj proces. Mislim da se jednostavno može riješiti taj problem“, ističe Mario Baković, direktor Eko farme „Rašćani“ iz Tomislavgrada.

Upućena inicijativa

Delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, Ilija Cvitanović, pokrenuo je nedavno inicijativu da se izvrši prekategorizacija Graničnog prelaza Kamensko. Inicijativa je preko ovog doma upućena Savjetu ministara BiH, koje je nadležno da u dogovoru s Hrvatskom, odnosno EU vrati Kamensko u prvu kategoriju.

„Koliko ja imam infromacija u tijeku su neki razgovori s EU i RH i očekujem da će vrlo skoro ta problematika oko GP Kamensko, koji ispunjava sve uvjete da zadovolji sve potrebe i kontrole na granici, biti riješena i da ćemo osigurati bolji i kvalitetniji život ljudi koji žive na tom području“, kaže Cvitanović.

Za dosadašnje brojne zahtjeve, da se Kamenskom vrati prva kategorija prelaza, nije bilo razumijevanja. Privrednici, posebno poljoprivredni i stočarski sektor, se nadaju da će za ovaj problem politika, s obje strane granice, konačno imati sluha.

Nezavisne

CATEGORIES
Share This