Sukobi interesa i zapošljavanja po rodbinskoj vezi

Sukobi interesa i zapošljavanja po rodbinskoj vezi

Nacrt zakona o sprečavanju nepotizma i stranačkog zapošljavanja u Bosni i Hercegovini usvojen je jedino u Skupštini Kantona Sarajevo u aprilu prošle godine i od tada mu se gubi svaki trag. U Republici Srpskoj, Zakon o nepotizmu ne postoji.

 Od 2009. godine na snazi je Zakon o sprečavanju sukoba interesa u organima vlasti, ali se očigledno ne primjenjuje, jer smo svjedoci brojnih duplih funkcija.

„Tri dana do izlaska iz izolacije meni gospođa revizorka nije dozvolila ta tri dana. To je smrtno opasna bolest naravno ona je umrla poslije toga ja nisam gospod bog i ne mogu da je ja žalim neko je izvršio kaznu“, Obrenka Slijepčević, predsjednik Komisije za sprečavanje sukoba interesa RS.

Da li je kazna za građane to što je Obrenka Slijepčević, koja je ovaj govor održala javno pred poslanicima Parlamenta Srpske, već 14 godina predsjednik Komisije koja bi trebalo da se bori protiv sukoba interesa u insitucijama?

S druge strane, ni predsjednik Narodne skupštine ne smatra da je potrebno mijenjati postojeći zakon o sprečavanju sukoba interesa niti donositi novi poput Zakona o sprečavanju nepotizma, jer takvih zahtjeva, kako on kaže, nema.

„Nsam vidio u materijalima Ujedinjene srpske to, ako bude u koaliciji ili opoziciji stavićemo pa ćemo razmatrati u koji kalendar će  se uklopiti sve prihvatamo hladne glave mirno polako izanaliziramo i ide u proceduru“, kaže Nenad Stevandić,predsjednik NSRS (Ujedinjena Srpska) .

Primjenu odnosno neprimjenu zakona o sprečavanju sukoba interesa već godinama prati i Transparensi BiH. Kažu da je postojeći Zakon loš, jer nisu definisane situacije koje predstavljaju sukob interesa niti sankcije.

„Ništa se ne radi po pitanju antikorupcijskih zakona ni sukoba interesa i drugih zakona i efikasnosti institucija u procesuiranju korupcije na najvišim nivoima vlasti već ajde da se bavimo onima koji upozoravju na korupciju i nepravilnosti u radu vlasti, a ovamo ćemo se praviti da korupcija ne postoji jer nam tako odgovara jer smo mi dio tog sitema i mi smo odgovorni za to“, smatra  Ivana Korajlić, Transparensy International BiH.

I opozicioni poslanici u Parlamentu Srpske smatraju da Komisija za sprečavanje sukoba interesa nije opravdala postojanje, jer su potrošili ogromna sredstva, a nemaju rezultate koji bi to opravdali.

„Očigledno je da vlast koristi to da poslanicima daje vrlo unosne pozicije i odobrava im sredstva koja oni koriste i sumnjamo u višemilinonskim iznosima da to koriste za lične koristi na taj način ti poslanici postaju njima najsigurnij poslanicie kad je u pitanju glasanje“, ističe gor Crnadak, poslanik PDP u NS RS.

„Ako na to dodamo da visoki funkcioneri SNSD-a zapošljavaju svoju djecu putem konkursa gdje se vrednuju na testu  kao neuporedivo bolji kandidati od onih koji su na Elektrotehnici imali prosjeke devet i to govori da su konkursi namješteni. Kako mi to da posmatramo izuzev na način  da je potrebno da definišemo jedan propis ili zaknsko rješenje koji će tu oblast urediti“, kaže Vukota Govedarica, poslanik SDS u NS RS.

O izmjenama zakona o sprečavanju sukoba interesa pričalo se samo u 2019.godini, i sve je ostalo samo na tome. Čini se da kod nadležnih nema dovoljno volje za izmjene zakona jer bi se onda morali pozabaviti nepotizmom u sopstvenim redovima.

(BN)  Foto: BN

CATEGORIES
Share This