Praktično, ko i dalje želi da se bavi ovim poslom, mora ugasiti preduzeće u Srpskoj i otvoriti ga u Federaciji. To je, kako tvrde otkupljivači iz Srpske, urađeno na veliku štetu kako onih koji otkupljuju mlijeko, tako i Srba povratnika iz Kantona 10 i Unsko-sanskog kantona, koji žive u nepristupačnim krajevima. Njima su, naime, jedini spas upravo bili otkupljivači iz Srpske, jer oni iz FBiH nisu htjeli da po mlijeko dolaze u sela udaljena od glavnih puteva.
Otkupljivače iz Srpske dodatno je razbjesnila nedavna izjava ministra poljoprivrede FBiH Kemala Hrnjić, koji je ustvrdio da je otkupljivačima iz Federacije 20 godina zabranjen otkup mlijeka u Srpskoj?!
– Vlada Srpske već 20 godina ne dozvoljava federalnim otkupljivačima da otkupljuju u Srpskoj, bez registracije sjedišta. Federacija je to dozvoljavala, do prošle godine, kad smo uveli recipročnu mjeru. Kao ministar ću prihvatiti da se ta odredba skine, ako Vlada Srpske napravi isto. Takođe, ovim su najviše oštećeni Bošnjaci iz Glamoča, nije istina da su samo Srbi oštećeni. Ovo je politikanstvo, u koje ne želim ulaziti – poručio je, između ostalog, Hrnjić.
Otkupljivači iz Srpske poručuju da nije tačno je otkupljivačima iz FBiH 20 godina zabranjen otkup mlijeka u Srpskoj. Naglašavaju da su, samo u posljednje četiri godine, direktno otkupili 68 miliona litara mlijeka od 400 do 600 proizvođača u Srpskoj.
– Dakle, Srpska nije uvela recipročne mjere prema otkupljivačima iz FBiH. Takođe, pravilnik Srpske zahtijeva od otkupljivača iz Federacije da imaju registrovanu poslovnicu na teritoriji Srpske, a pravilnik u Federaciji, koji je lično potpisao Kemal Hrnjić, da otkupljivači moraju biti registrovani sa sjedištem u FBiH i upisani u Registar klijenata Federacije BiH. To znači da otkupljivači iz Srpske moraju ugasiti matične firme i otvoriti nove sa sjedištem u FBiH, jer poslovnica nije dovoljna. Ovaj pravilnik diskriminiše otkupljivače iz Srpske – naglašava direktor Poljoprivredne zadruge „Planinsko mlijeko Šipovo“ Milorad Kozomara.
Pozvao je ministra Hrnjića da ispoštuje svoju javno izrečenu riječ i ukine diskriminatorske mjere prema otkupljivačima iz Srpske.
– A najveća nesitina ministra Hrnjića je da njegovom mjerom nisu pogođeni Srbi povratnici u FBiH i da među kooperantima najviše ima Bošnjaka iz Glamoča. Podaci jasno pokazuju da je njegovim pravilnikom bez premija ostalo: 11 Srba povratnika iz Bosanskog Petrovca, po 3 Srbina povratnika iz Drvara i Glamoča, po 1 Bošnjak i Hrvat iz Kupresa, te po 1 Bošnjak i Hrvat iz Tomislavgrada – kaže Kozomara.
Prema njegovim riječima, jasno je da su ovom odlukom glavne mete Srbi povratnici i otkupljivači iz Srpske, dok su, naglašava, dva Bošnjaka i dva Hrvata kolateralna šteta.
– Ponosni smo na to što za kooperante imamo Srbe, Bošnjake i Hrvate. Umjesto da budemo primjer saradnje u BiH, stalno smo meta diskriminatorskih politika Federalnog ministarstva poljoprivrede – poručuje Kozomara.