Sjećanje na 3000 streljanih seljaka u Jadru -Rane zacjeljuju, ali bole!
Danas smo se okupili na najvećem stratištu seljaka na Balkanu u stradalom Dragincu, mjestu koje je simbol stradanja srpskoga naroda od nacističkog okupatora, da odamo počast nevino stradalim, da se sjetimo tih krvavih dana oktobra 1941. godine, dana kada je Jadar u crno zavijen, poručio je profesor Petar Gavrilović, zamjenik gradonačelnika Loznice, na državnoj ceremoniji, kojoj su prisustvovali predstavnci Ministarstav za rad, zapošljavanje, socijalnu politiku, pripadnici Vojske Srbije i poštovaoci žrtava.
Pomen su, prije ceremonije, održali sveštenici SPC, što je uobičajeno tek od 1990 godine blagoslovom vladike Lavrentija, kada su to državne vlasti dozvolile skoro pola vijeka od pogroma.
-Prošlo je tek nešto više od 20 godina od završetka Velikog rata i još se među Jadranima bila živa sjećanja na zločine počinjene u ovim krajevima, kada se krvnik ponovo vratio da završi ono što je započeo 1914 godine -rekao je Gavrilović.
-Nisu mogli krvnici da prebole i zaborave poraze na Ceru i Kolubari, nisu mogli da oproste želju srpskog naroda da živi u slobodi, da bude svoj na svome.Tih oktobarskih dana, na najmonstruoznije načine, u Dragincu i okolnim selima, ubijeno je blizu 3000 muškaraca, žena i djece.Tih oktobarskih dana počinjeni su gnusni zločini, teško pojmljivi civilizovanom svinetu. U čemu je bio grijeh još nekrštene djece, stare samo nekoliko dana! Šta je to bila krivica nemoćnih staraca na zalasku života!
Njihov jedini grijeh bio je u tome što su Srbi, što su pripadnici naroda koji iznad svega voli i živi za slobodu.
Hrišćanski je, naglasio je profesor Gavrilović, “ oprostiti i da oprostimo moramo, ali zaboravili nismo i nikada nećemo i ne smijemo“.
-Evo 83 godine kasnije rane polako zarastaju, ali će ožiljci vječno da ostanu kao podsjetnik i upozorenja da nikada više ne budemo lakovjerni, da nikada ne dozvolimo da nam se ovo ponovi, da ne dozvolimo ovakva stradanja našeg naroda.
Naša je sveta dužnost kako prema stradalim precima, ništa manje nego i prema potomcima da njegujemo kulturu sjećanja, da uvijek i na svakom mjestu, isključivo, istinom činjenicama borimo protiv revizije istorije, da ne dozvolimo da u svijetlu novih geopolitičkih okolnosti i trendova krvnik ne postane žrtva, a žrtva krvnik, jer malo koji narod na svijetu je tako često bio na ispravnoj strani istorijske pozornice, a tako mnogo stradao i ispaštao kao što je srpski-kazao je Gavrilović.
Priređen je bogat kuturno umjetnički program, obilježen je dan ovdašnje Osnove škole koja nosi ime „14. oktobar“ i nagrađeni su najbolji učenički radovi sa tradicionalne međunarodne manifestacije „Dani dečje poezije i proze“ u Dragincu, koji su posvećeni oktobarskim žrtvama.
Njima u čast ovdašnja Crkvena opština organizuje slikarsko saborovanje.
ISTOK