Sarajevo: Slučaj bebe koju su 14 puta izgrizli u vrtiću…
Cijela priča još nije dobila sudski epilog, a iz nepoznatih razloga slučaj još nije razriješen i iskomuniciran među nadležnim institucijama, no čeka se novi nalaz inspekcije.
Krajem jula ove godine javnost je potresao slučaj povrijeđene bebe u jednom od sarajevskih vrtića. Jednogodišnju djevojčicu otac je na vratima vrtića preuzeo, da bi kući uvidio da djevojčica ima čak 14 ugriza na tijelu, koje su zaposlenici vrtića pokušali prikriti obukavši joj majicu koja prekriva ugrize i ne upozorivši roditelja na prizor kojeg će kući zateći.
Roditelji su, kako su naveli medijima, odmah zatražili objašnjenje od uprave vrtića, ali tvrde da nisu dobili zadovoljavajući odgovor, da osoblje vrtića nije bilo svjesno da se incident dogodio dok nije bilo prekasno i da je osoblje pokazalo nemar.
Zbog uznemirenosti djeteta i evidentnih povreda, roditelji su se odmah uputili ljekaru, koji je nakon pregleda djeteta odmah pozvao policiju. I tako je ovaj slučaj dospio do institucija, zbog čega je u vrtiću izvršen inspekciji nadzor.
Postupajući kantonalni prosvjetni inspektor je izvršio usmjereni inspekcijski nadzor u PREDŠKOLSKOJ USTANOVI ‘BONUM’ SARAJEVO-Podružnica Vrtić Skriveno blago na Ilidži, te u okviru svojih ovlaštenja, između ostalog utvrdio, da je broj radnika i profil stručne spreme radnika u odgojnoj grupi djece uzrasta od 1 godine do 3 godine u suprotnosti sa članom 15. stav (1) i (3) Odluke o pedagoškim standardima i normativima za predškolski odgoj i obrazovanje. S obzirom na to postupajući inspektor je prema Predškoloskoj ustanovi ‘BONUM’ Sarajevo- podružnica Vrtić Skriveno blago i odgovornom licu djelovao odgovarajućom upravnom mjerom, navela je ranije za „SB“ portparol KUIP-a Vildana Brdarić-Vranj.
Prekršeni Pedagoški standardi
No, kako je cijeli slučaj zakočio pri institucijama, „SB“ pokušala je dobiti neke odgovore o njemu.
Najprije, kako saznajemo, inspekcija je utvrdila da su u odgojnoj grupi u kojoj je povrijeđena djevojčica zaposlene tri osobe: jedna medicinska sestra, po zanimanju sanitarno-ekološki tehničar, jedan radnik po zanimanju trgovac i kuhar, te jedan odgajatelj VSS, sa stručnim zvanjem bachaelor predškolskog odgoja što je suprotno članu 15. stav (1) i (3) pedagoških standarda. Takođe, jedna od radnica koje su u trenutku nadzora bile na godišnjem odmoru, a u vrtiću je angažovana kao medicinska sestra, ima Diplomu o završenoj srednjoj medicinskoj školi po zanimanju laboratorijski tehničar, što je suprotno članu 15. stav (3) Pedagoških standarda.
Šta podrazumijeva upravna mjera i da li isti nastavni kadar još uvijek radi u vrtiću javnosti nije poznato.
Promjene u nazivu vrtića
Kako bismo saznali kako je reagiralo Ministarstvo obrazovanja Kantona Sarajevo na čijem je čelu ministrica Naida Hota-Muminović uputili smo još prije dva mjeseca pitanja da nam odgovore da li je Ministarstvo reagovalo nekom mjerom prema ovom vrtiću ili naložilo pregled i ostalih odgojnih grupa u sva tri podružna vrtića Bonum, s obzirom na to da su u odgojnoj grupi ove bebe pronađene nepravilnosti.
„Kad je riječ o nalazu Kantonalne uprave za inspekcijske poslove koji je ukazao na neregularnosti u radu vrtića, Ministarstvo je preduzelo sljedeće aktivnosti:
Slijedom e-maila roditelja čije dijete pohađa Privatnu predškolsku ustanovu ‘BONUM’ – Skriveno blago, koje je Ministarstvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo primilo 30. jula, zatražili smo izjašnjene i kompletnu informaciju od PU BONUM. Dan nakon, 31. jula, Ministarstvo je dostavilo akt Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove kojim se inicirao inspekcijski nadzor nad radom predškolske ustanove BONUM.
U odgovoru koji je u Ministarstvo zaprimljen 12. avgusta, Kantonalna inspekcija je informisala Ministarstvo da će inspektor djelovati upravnom mjerom, jer navedena ustanova nema Rješenje o upisu u Registar predškolskih ustanova koje vodi Ministarstvo, kao i da nisu podnijeli zahtjev Ministarstvu za izmjenu naziva organizacione jedinice. Dodatno, Ministarstvo je informisano da će inspektor djelovati upravnom mjerom, jer navedena ustanova nema angažovan stručni kadar u skladu s propisanom procedurom“, potvrdili su iz Ministarstva.
Kako su dalje naveli, Predškolska ustanova Bonum, organizaciona jedinica „vrtić Skriveno Blago“ je pod navedenim nazivom od 2021. godine upisana u registar Opštinskog suda u Sarajevu. U registru predškolskih ustanova Ministarstva za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo navedeni vrtić je bio upisan pod nazivom Predškolska ustanova Bonum, organizaciona jedinica „vrtić Stup“ od 2014. godine.
U konkretnom slučaju se radi o usaglašavanju tačnog naziva organizacione jedinice sa aktom Predškolske ustanove Bonum i registrom Općinskog suda u Sarajevu, sa registrom predškolskih ustanova u Ministarstvu. Navedene izmjene su izvršene u skladu sa članom 14. Zakona o ustanovama, a u vezi vršenja statusne promjene na osnovu odluke Osnivača“, pojasnili su zavrzlamu iz Ministarstva za „SB“.
Po pitanju stručnog kadra koji je zaposlen u Predškolskoj ustanovi Bonum, organizaciona jedinica „vrtić Skriveno Blago“, naveli su za „SB“, Ministarstvo je iniciralo ponovni inspekcijski nadzor s ciljem provjere da li je Predškolska ustanova angažovala stručni kadar u skladu sa propisima, a o čemu se čeka odgovor Kantonalne inspekcije da li je on izvršen, kao i da li su sve mjere postupajućeg inspektora izvršene.
Sigurnost djece u vrtićima
Zanimalo nas je i da li ih je ovaj slučaj alarmirao da rade na sigurnosti djece u vrtićima i provjeri da li je i u ostalim sve uredu s obzirom na to da nedostaje kadra u predškolskim ustanovama, ali i da je bilo zastrašujućih slučajeva ranije?
„Ministarstvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo ozbiljno razmatra svaki incident koji uključuje sigurnost djece u obrazovnim ustanovama te, u skladu sa svojim nadležnostima, reaguje odgovarajućim mjerama. S obzirom na nedostatak kadra, Ministarstvo kontinuirano radi na unapređenju standarda i zapošljavanju stručnog osoblja kako u vrtićima tako i u školama. Takođe, redovno se provode provjere i inspekcije kako bi se osigurali najviši standardi sigurnosti, a svaki prijavljeni slučaj posebno se provjerava kako bismo spriječili slične incidente u budućnosti.
Svjesni smo zabrinutosti roditelja nakon ovakvih slučajeva, što Ministarstvo motiviše na stalno poboljšanje uslova i preventivnih mjera. Sigurnost djece naš je prioritet, i zato kontinuirano i radimo na stvaranju okruženja u kojem će se roditelji i djeca osjećati sigurno i zaštićeno“, naveli su iz Ministarstva za obrazovanje KS za „Slobodnu Bosnu“.
„Na osnovu prikupljenih informacija“, naveli su iz resornog ministarstva, „naš prioritet je identificirati konkretne izazove u vrtiću – bilo da se radi o kadrovskoj ili infrastrukturalnoj podršci – i u skladu s tim poduzeti hitne mjere za unapređenje standarda. Naša ključna obaveza je osigurati da sva djeca borave u sigurnom i poticajnom okruženju, a dodatne provjere i rad s vrtićima nastavit ćemo kontinuirano provoditi kako bi se preduprijedile eventualne slične situacije u budućnosti“, rekli su nam.
Šta će sad utvrditi inspektori?
„Slobodna Bosna“ pitala je ministricu Hota-Muminović i o optužbama da je dobra prijateljica sa direktoricom vrtića „Bonum“.
„Što se tiče navoda o poznanstvu između direktorice vrtića i ministrice, želimo naglasiti da svaka odluka u Ministarstvu slijedi stroge propise i smjernice, bez obzira na lične odnose. Naš jedini prioritet jeste interes i sigurnost djece u skladu sa zakonom i najvišim standardima predškolskog obrazovanja. Ministrica za odgoj i obrazovanje svakako da poznaje mnoge direktorice i direktore odgojno-obrazovnih ustanova, ali to ne može ni na koji način utjecati na postupanje Ministarstva“, rekli su nam iz resornog ministarstva.
Da li se Ministarstvo obratilo upravi vrtića ili roditeljima oko ovog slučaja, od ministarstva nismo dobili odgovor, no prema našim saznanjima, roditelji još nisu kontaktirani.
(SB) Foto: SB