Republika Srpska zaostaje sa regulativom: Novi zakon o zabrani pušenja “perfektan”, ali nije usvojen

Republika Srpska zaostaje sa regulativom: Novi zakon o zabrani pušenja “perfektan”, ali nije usvojen

Republika Srpska navodno ima sjajan novi zakon kojim se definišu zabrane pušenja na javnim mjestima i u zatvorenim prostorijama, o njemu se priča više od 6 godina, pripremljen je, a prema najavama iz Ministarstva zdravlja njegovo razmatranje planirano je tokom godine. 

Darko Marković nacionalni koordinator za kontrolu duvana Republike Srpske, rekao je da je zakon napisan po uzoru na Svjetsku zdravstvenu organizaciju i na zakone koji postoje na primjer u Švedskoj, Finskoj, Danskoj, Americi, Njemačkoj,.

– Uzete su najbolje moguće komponente iz tih zakona i prilagođene nama. Problem je što taj zakon nije prošao skupštinsku proceduru, a zakon je, vjerujte mi na riječ, perfektan – rekao je Marković.

Trenutno je Republici Srpskoj, pušenje je dozvoljeno na većini mjesta dok je u Federaciji Bosne i Hercegovine stupila na snagu zabrana pušenja u svim zatvorenim objektima. Zakonom je predviđeno da pravna lica, koja ne zabrane upotrebu duhana, plate kaznu do 5.000 maraka, dok će fizičko lice koje konzumira duhan u zatvorenom prostoru biti kažnjeno sa 100 maraka.

Spojeni prostori za pušače i nepušače

U međuvremenu u Republici Srpskoj sa zakonom koji je na snazi problem je što u  Zakonu o zabrani pušenja na javnim mjestima, prema riječima Markovića nije napisano šta su javna mjesta.

– Nije definisana ni zabrana pušenja u zatvorenim prostorijama, pa onda imate slučaj da uđete u neki restoran i tamo nema fizičke prepreke, već samo piše ovo je prostor za nepušače, a ostalo je za pušače. A dim ne poznaje granice – kaže Marković.

duvanski dim
FOTO: FREEPIK

Naglasio je da javnom zdravlju pomaže kada postoji zakonski okvir gdje se smije puštiti i kakve su kazne, jer je pušenje bolest zavisnosti i izaziva raznorazne bolesti.

Za nepušače manje su šanse da budu izloženi štetnosti duvanskog dima, ako je zabranjeno pušenje u restoranu.

– Ugostitelji se boje da će im opasti promet, ali to nema veze sa životom. U svim zemljama na svijetu gdje su uveo zakon o zabrani pušenja na javnim mjestima i zatvorenim prostorijama odnosno restoranima i kafićima, promet je porastao. Tu onda dolaze i bivši pušači i nepušači, kao i oni koji puše, ali ne smiju tu da zapale – rekao je on.

Kao primjer naveo je revoluciju u engleskim pabovima gdje se povećao promet nakon zabrane pušenja.

Prema riječima Markovića u Srpskoj postoji Zakon o zabrani reklamiranja duvana i duvanskih proizvoda preko sredstava javnog informisanja, kao i Zakon o zabrani prodaje duvana i duvanskih proizvoda licima mlađim od 18 godina, ali koliko ga ko poštuje je druga stvar.

Naglasio je da je potrebno što prije usvojiti novi zakon kojim bi bilo zabranjeno pušenje u restoranima i kafićima.

– Razne su dobrobiti uvođenja zakona o zabrani pušenja u javnim prostorima i u zatvorenim prostorijama – istakao je Marković.

Zbog pušenja u svijetu godišnje umire 8 miliona ljudi

Iz Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske navode da pušenje predstavlja jednu od vodećih javno zdravstvenih pandemija globalnog karaktera, koja je vodeći preventabilni (spriječivi) faktor rizika za obolijevanje i prijevremeno umiranje danas.

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, pušenje je odgovorno za smrt više od 8 miliona ljudi svake godine. Od toga, oko 7 miliona smrti nastaje direktno zbog konzumiranja duvanskih proizvoda, dok se preostali broj smrtnih ishoda događa kod nepušača koji su izloženi pasivnom pušenju.

– Pušenje je najčešći faktor rizika za nastanak kardiovaskularnih bolesti među kojima su najčešće: srčani, moždani udar i hipertenzija. Nastanak hronične opstruktivne bolesti pluća i niza drugih oboljenja organa za disanje su povezane sa pušenjem. Pušenje ostavlja negativne posljedice na reprodutktivno zdravlje kako kod muškaraca, tako i kod žena. Kod muškara pušenje može izazvati impontenciju i neplodnost, a kod trudnica oštećenje razvoja ploda. Naučno je dokazano da majke, koje su pušile u trudnoći, rađaju djecu manje porođajne težine, koja su pod većim rizikom obolijevanja od bronhitisa i astme – navode iz Instituta.

vejp pusenje cigareta
FOTO: YURI KOCHETKOV-EPA

U duvanskom dimu se nalazi oko preko 4.000 štetnih hemijskih supstanci od kojih su mnoge toksične, a preko 50 je kancerogeno. Nikotin je sredstvo koje se nalazi u duvanu i ono je glavni uzrok zavisnosti, djelujući na ćelije mozga, ometajući njihovu funkciju, pri čemu su prvi simptomi razdraženost, nesanica, gubitak pažnje i koncentracije, te kasnije simptome agresivnog ponašanja i kod nekih osoba i depresija.

Nepušači udišu 80 posto prisutnog dima koji ulazi preko pluća, kože, sluzokože usta, oka i na taj način postaju žrtve sebičnosti pušača.

Zabrinjavajući podaci o maloljetnicima

Prema istraživanjima Svjetske zdravstvene organizacije iz 2019. godine 41 odsto stanovništva BiH su pušači. Ništa bolja situacija nije ni u susjednim zemljama (Srbija 37 odsto, Crna Gora 41 odsto, Sjeverna Makedonija 48 odsto).

– Prema podacima Globalnog istraživanja pušenja koje je sprovedeno 2018. godine u Republici Srpskoj kod školske djece i omladine uzrasta od 13 do 15 godina, pušenje je bilo rasprostranjeno i u populaciji najmlađih: 38,9 odsto, od toga je bilo 41,1 odsto dječaka i 36,8 odsto djevojčica, koji su probali pušiti duvan ili neke druge duvanske proizvode. Zabrinjavajući je podatak da se 17,4 odsto mladih u Republici Srpskoj (uzrasta od 13 do 15 godina) izjasnilo da će konzumirati duvan i duvanske proizvode u budućnosti – saopšteno je iz Instituta.

Crna Gora

U Crnoj Gori od 2019. zabranjeno je pušenje u zatvorenom prostoru. Dozvoljeno je u kazinima i u posebnim prostorijama u lokalima koji su prilagođeni zakonskim propisima.

Prema ovom zakonu, zabranjena je upotreba duhanskih proizvoda u bilo kojoj prostoriji ili njenom dijelu, u kojoj se konzumiraju hrana i piće.

Osim toga strogo je zabranjeno konzumiranje duhanskih proizvoda u bilo kojem dijelu zatvorenog prostora u kojem poslove obavljaju državni i lokalni organi i službe, prostora u kojem se obavljaju zdravstvena, vaspitno-obrazovna ili kulturna djelatnost, socijalna zaštita, sport i rekreacija, trgovinska djelatnost, proizvodnja, promet ili skladištenje hrane, snimanje i javno emitovanje programa, kao i u prostoru u kome se održavaju sastanci i javni skupovi.

znak za prostoriju za pušače
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Propisana je i zabrana stavljanja u promet duhanskih proizvoda, čije pakovanje ne sadrži zdravstveno upozorenje koje se sastoji od zdravstvenog (tekstualnog) i slikovnog upozorenja, koje mora da pokriva po 65 posto prednje i zadnje spoljašnje površine pojedinačnog pakovanja duhanskih proizvoda.

Za one koji budu kršili odredbe ovog zakona predviđene su i ne baš male novčane kazne, koje iznose i do 20.000 eura.

Hrvatska

U Hrvatskoj je pušenje u javnim prostorima odavno zabranjeno, ali se toga ne pridržavaju baš svi.

Prema postojećem Zakonu o ograničavanju uporabe duhanskih i srodnih proizvoda ne smije se pušiti u zatvorenim javnim prostorima, osim ako postoje prostori koji su fizički odvojeni od ostatka objekta. Koliko se ovi propisi poštuju najbolje pokazuje podatak da je pri 389 nadzora Državnog inspektorata Hrvatske tokom 2 mjeseca utvrđena 181 nepravilnost.

– Zabranjuje se pušenje duhanskih i srodnih proizvoda, biljnih proizvoda i upotreba elektroničkih cigareta s nikotinskim punjenjem ili bez nikotinskog punjenja, vodenih lula i grijanih duhanskih proizvoda u svim zatvorenim javnim prostorima –  navodi se u zakonu.

Prostor za pušenje mora biti uređen tako da iz njega nije moguć protok vazduha onečišćenog duhanskim dimom u drugi prostor, a površina ne smije biti manja od 10 metara kvadratnih. Isto tako, u tom prostoru se ne smije posluživati hrana ni piće, a prostor mora imati dobar ventilacijski sistem koji mora raditi automatski. Svaka treća osoba u Hrvatskoj puši, dok od posljedica pušenja godišnje umire oko 14.000 ljudi.

Srpska info
CATEGORIES
Share This