Pronatalitetna politika u Srpskoj: Kad premijer SAVJETUJE ŽENAMA DA SE ODREKNU KARIJERE, a ministarka NEMA RJEŠENJA, u pomoć stižu poskupljenja

Pronatalitetna politika u Srpskoj: Kad premijer SAVJETUJE ŽENAMA DA SE ODREKNU KARIJERE, a ministarka NEMA RJEŠENJA, u pomoć stižu poskupljenja

Rađanje u Republici Srpskoj je, ako je suditi po izjavama naših vlasti, patriotska dužnost, koja je urušena, ni zbog čega drugog, nego zbog komoditeta.

Žena je ta koja treba da rodi dijete, ovu mudrost, izrekao je premijer Srpske Radovan Višković, na nedavno održanoj sjednici Narodne skupštine, na kojoj se, prethodno, u najmanju ruku, neprimjereno, obratio poslanici PDP Tanji Vukomanović.

Dok je ona tvrdila da joj je premijer rekao “sram vas bilo što ne rađate djecu”, on se branio. Ali, nije se baš odbranio.

Ja sam rekao, treba da rađate djecu – objašnjavao je Višković.

radovan višković
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

– Ponos je roditi dijete. Ali, ima nešto što nećemo da priznamo, počeo nam se miješati komoditet u rađanje. Treba prvo da sagradimo karijere, da sagradimo ovo, da sagradimo ono, pa će doći na red djeca. A onda kada dođemo u četrdesete godine, zakasnili smo – pričao je za govornicom Višković.

Višković je, ovim riječima, odlično ilustrovao kako i koliko se u Republici Srpskoj radi na pronatalitetnoj politici, ali i otvorio brojna druga pitanja, između ostalih, pitanje granica pristojnosti u javnom govoru i odnosa prema ženama u društvu.

Poskupljenja

Ali, nažalost, nije on tog dana, bio jedini ilustrator. Pridružila mu se, ni manje, ni više, nego ministarka porodice omladine i sporta u Vladi Republike Srpske, Selma Čabrić.

Ministarstvo ne može uticati na porodice da se odvaže da imaju djecu – rekla je ona.

Zar stvarno ne može?

Da nesreća bude veća, sve ove izjave su nastale 15. maja, na Međunarodni dan porodice. Usput ih je, simbolično, ispratila i vijest da je epiduralna anestezija za trudnice poskupjela za 100 KM. Umjesto dosadašnjih 150, koštaće 250 KM.

A samo dva dana ranije, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, na društvenim mrežama je podijelio lijepu vijest, uz veliko obećanje.

-Danas je lijep dan za Republiku Srpsku. Vijest da je Srpska bogatija za 34 bebe me raduje i ohrabruje.Čestitam roditeljima, a bebama želim dug i srećan život. Srpska će učiniti sve da imaju dobre uslove za obrazovanje i život – naveo je Dodik.

Da li je njegova izjava ohrabrila i obradovala novopečene roditelje?

U posljednjih nekoliko godina, u Republici Srpskoj se, nažalost, više čuje plač statistike, nego novorođenih beba. Prošla godina, može se “pohvaliti” sa 9.227 rođenih i sa 14.136 umrlih. Za jednu deceniju, Srpska je izgubila oko 600 školskih odjeljenja.

Naime, Srpska je, po popisu, 2013. godine imala 1.170.342 stanovnika. Kroz desetak godina, odavde je pobjeglo najmanje 100.000 građana.

Koliko vlast radi na natalitetu, ilustrovaćemo i na primjeru materinskog dodatka.

Kada je uveden 2017. godine, materinski dodatak bio je izjednačen s tadašnjim minimalcem. U godinama koje su dolazile i prolazile, minimalac je rastao, a materinski dodatak je ostajao isti.  Iako uveden kao jedna od pronatalitetnih mjera, čini se da se odavno pretvorio u socijalnu mjeru. Dovoljno je reći, 405 KM. Da, u tih 405 KM stane podrška nezaposlenim porodiljama u Republici Srpskoj.

Dobre veze

U Republici Srpskoj, da naglasimo, nije ni zakonski regulisano da trudnica ne može ostati bez posla.

 

Možemo se osvrnuti i na igre na sreću, odnosno, upisu djeteta u javni vrtić, za šta će onima, koji se “odreknu komoditeta”, trebati dobra veza.

Bez veze, roditelji ne treba da se nadaju bezveze.

Tu na red, onda, dolaze privatni vrtići, a ukoliko živite u Banjaluci, za jedno dijete će vam trebati oko 450 KM mjesečno.

Podsjetimo da je u Banjaluci nedavno održan i protest roditelja djece sa invaliditetom, koji, ostaju bez prava na naknadu kada njihovo dijete napuni 30 godina, iako potrebe ostaju iste.

U Republici Srpskoj naknada roditelja-njegovatelja iznosi 651 KM bez uplaćenih doprinosa. U FBiH 1.000 KM.

Srpskainfo

CATEGORIES
Share This