Pokušali joj uništiti karijeru zbog JAVNOG IZNOŠENJA MIŠLJENJA: Kako je Univerzitet u Banjaluci KAZNIO profesorku i majku svjetskog matematičkog genija

Pokušali joj uništiti karijeru zbog JAVNOG IZNOŠENJA MIŠLJENJA: Kako je Univerzitet u Banjaluci KAZNIO profesorku i majku svjetskog matematičkog genija

Cijeli region prenio je vijest o nevjerovatnom uspjehu dječaka i matematičkog genija iz Banjaluke Nikole Savića (14) koji je nastupajući za Kipar nedavno osvojio zlatnu medalju na Svjetskom kupu u konkurenciji takmičara iz više od 80 zemalja svijeta.

Međutim, iza njegovog uspjeha krije se nevjerovatna borba za pravdu i istinu naučnog radnika, profesorke Aleksandre Figurek, kojoj je Univerzitet u Banjaluci pokušao zabiti nož u leđa, samo zato što je svojevremeno javno govorila o njegovom katastrofalnom rejtingu nudeći rješenja za izvlačenje iz ambisa.

Profesorka Aleksandra Figurek kojoj je u međuvremenu otkazan ugovor o radu sa Univerziteta u Banjaluci, danas na Kipru završava svoju drugu doktorsku disertaciju i uvažen je recenzent prestižnih međunarodnih časopisa, govori četiri svjetska jezika, svakodnevno joj stižu pozivi za učešče na naučnim skupovima širom svijeta, a njen sin osvaja zlatne medalje iz matematike za ovu državu i već ima ponude renomiranih škola.

STUDENTI , KAMPUS BANJALUKA
FOTO: SINIŠA PAŠLIĆ/RINGIER

Primjer na koji način su se institucije obračunale sa majkom, naučnim radnikom, svjedoči o tome kako u nakaradnom sistemu prolaze oni koji misle svojom glavom i govore činjenicama, a ne onako kako to drugi od njih traže.

Na sreću, profesorka Figurek nema namjeru da se preda, njen borbeni duh snažniji je nego ikad, a za svoju pravdu boriće se sudskim putem. Protiv UNBL prikupila je na desetine materijalnih dokaza tražeći da joj isplate i to sa kamatama sve plate od 2021. godine, a od čega će dio ustupiti za djecu sa posebnim potrebama.

No, krenimo redom.

Nevjerovatna biografija

Profesorka Aleksandra Figurek sa nevjerovatnom biografijom i radovima objavljenim u renomiranim svjetskim naučnim časopisima, u julu 2020. godine bila je zaposlena na Univerzitetu u Banjaluci (na Univerzitetu u Banjaluci radi od 2008. godine i prošla je sva zvanja zaključno sa zvanjem vanrednog profesora). Studenti su je obožavali. Uredno je podnijela zahtjev dekanu Poljoprivrednog fakulteta za postdoktorsko istraživanje na Istraživačkom institutu u Nikoziji i dobila ga. No, nakon odlaska koji je bio u vrijeme najteže pandemije u novijoj istoriji iza leđa su joj kako navodi, počeli kovati plan kako da je se riješe.

Razlog za napad na sve ono što je Aleksandra godinama gradila i čemu je posvetila profesionalnu karijeru i život, bio je taj što je otvoreno ukazivala na pad rejtinga Univerziteta u Banjaluci i ujedno nudila plan kako da banjalučki Univerzitet vrati svoj ugled.

Naime, Aleksandra Figurek je predložila da se na UNBL izvrši klasifikacija nastavnika i saradnika u tri kategorije u smislu doprinosa aktivnostima internacionalizacije i veće vidljivosti banjalučkog Univerziteta, koji je u kritično vrijeme bio na 3.882. mjestu Webometriks liste. Poređenja radi, Univerzitet u Sarajevu, nalazio se na 1.508. poziciji, dok je Univerzitet u Beogradu bio pozicioniran na 441. mjestu.

Gdje je danas na ovoj listi Univerzitet u Banjaluci to malo ko zna, ali dovoljno je samo prebrojati broj studenata koji se godišnje upisuje, pa će i laiku biti dovoljno jasno.

Ona se nije mirila sa pozicijom na kojoj se Univerzitet u Banjaluci nalazio i htjela je da da svoj doprinos boljoj poziciji Univerziteta u svijetu, jer joj je to kako kaže, bila moralna obaveza kao mladog i uspješnog naučnog radnika, a i ranijeg stipendiste fondacije Dr Milan Jelić. Ona nije željela da bude samo nijemi posmatrač. Prema riječima profesorke Figurek, bilo je sramota da sjedi i ćuti na takve okolnosti, gdje je na njenom studijskom programu Agrarna ekonomija i ruralni razvoj, prema podacima iz juna 2021. godine upisano samo troje studenata, a bilo je sedam nastavnika i jedan asistent. Smatrala je da treba da ukaže na negativne pojave kao član akademske zajednice, a imajući u vidu da shodno Pravilniku o standardima i normativima za finansiranje visokoškolskih ustanova nije bio ispunjen ni minimalni broj upisanih studenata koji je neophodan za realizaciju nastavnog procesa: za poljoprivredne nauke minimalan broj studenata 1. godine je 15.

Kao ekonomista, koja je državni Ekonomski fakultet – četvorogodišnje studije, završila za tri godine i osam mjeseci (prva u generaciji), nije čekala da javnost diže svoj glas, te je pokušala da ukaže na činjenjicu – da takav studijski program u budućem periodu neće imati svoju ekonomsku opravdanost, ukoliko se ne preduzmu adekvatne mjere.

Rektor je smatra profesorka Figurek, to očigledno shvatio kao atak na njegovo rukovođenje i tri dana nakon objavljenog apela putem medija i grupe Prava (7.11.2020. godine), odmah je 10.11.2020. godine krenuo u odmazdu prema njoj.

Da nešto ozbiljno nije u skladu sa zakonom u slučaju profesorke Figurek potvrdili su i odgovori koje smo dobili od Univerziteta u Banjaluci na pitanja o njenom slučaju, ali o njima u nastavku teksta.

Slučaj nezakonitog otkaza profesorke Aleksandre Figurek završio je tako na Osnovnom sudu u Banjaluci.

Saglasnost za odlazak na Kipar

Profesorka Aleksandra Figurek 17. jula 2020. godine dobila je potpisanu saglasnost dekana Poljoprivrednog fakulteta u Banjaluci da postdoktorske studije u trajanju od godinu dana obavi na Instraživačkom institutu u Nikoziji. Upravo je ova potpisana i ovjerena saglasnost dekana jedan od krunskih materijalnih dokaza u postupku profesorke Figurek protiv Univerziteta u Banjaluci.

Saglasnost dekana
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

– Dekan je dao saglasnost za postdoktorsko istraživanje 17. jula 2020. godine i naveo da isti predstavlja doprinos internacionalizaciji akademske saradnje, te obzirom na broj upisanih studenata – postoji mogućnost obezbjeđenja adekvatne zamjene ukoliko se ukaže potreba za tim. Pored toga rektor je potpisao i Sporazum o saradnji sa Istraživačkim institutom u Nikoziji 2. juna iste godine, što je prezentovano i na sajtu Univerziteta, o čemu naravno postoje materijalni dokazi. Takođe, Poljoprivredni fakultet u Banjaluci je 19. februara 2021. godine na svom zvaničnom profilu objavio da se obavlja postdoktorsko istraživanje na Kipru, sve sa fotografijama – ispričala je profesorka Figurek za Srpskainfo.

Međutim, nakon saglasnosti dekana za odlazak u Nikoziju, uslijedile su zakulisne radnje i to iza leđa profesorke Figurek.

Postdoktorsko istraživanje na Kipru objavljeno na zvaničnoj stranici Poljoprivrednog fakulteta u Banjaluci
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Prvo rektor UNBL nije odgovorio na pomenuti zahtjev u roku od 30 dana (a zahtjev je podnesen 5.7.2020.), već je nakon date saglasnosti od strane dekana, kako objašnjava Aleksandra, sve slao na Nastavno naučno vijeće UNBL, a koje se kasnije (17.11.2020.) proglasilo nenadležnim.

– Rektor je namjerno odugovlačio postupak, više od pet mjeseci, te je slao na NN vijeće koje nije bilo nadležno. Namjera je bila jasna a to je maltretiranje, diskriminacija i institucionalno zlostavljanje- smatra Figurek. Drugom kolegi je bez ikakvih problema omogućeno obavljanje postdoktroskih studija i to više godina, o čemu nastavnici i saradnici nisu imali potpune informacije, obzirom da je dekan naglasio da je rektor tako odlučio u njegovom slučaju i da je on „bog“.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Dodaje kako su njen program postdoktorskog istraživanja poslali svima, objelodanivši tako sve njene ideje koje su bile sadržane u programu.

Uslijedio je postupak i inicijativa za pokretanje disciplinskog postupka protiv profesorke Figurek, a što je bilo u suprotnosti sa saglasnošću dekana datom za postdoktorsko istraživanje.

Epilog disciplinskog postupka bio je prekid ugovora o radu profesorki Figurek zaključno sa danom 19. februar 2021. godine, istog onog dana kada su objavili na zvaničnom profilu fakulteta da se obavljaju postdoktorske studije u Nikoziji (zajedno sa njenom slikom)  i to zbog kako je objašnjeno teže povrede radne dužnosti.

Postupak protiv Aleksandre, krenuo je nakon jula 2020. godine, odnosno date saglasnosti  i nakon saznanja da je Aleksandra počela postdoktorske studije, odnosno smjestila se u Nikoziji, potpisala ugovor za stan na godinu dana, upisala dječaka u školu.

Figurek navodi da su mahinacijama na UNBL njen odlazak na postoktorske studije predstavili kao da je uzela slobodnu studijsku godinu, što ona nije ni tražila.

Univerzitet: Nije data saglasnost?!

Univerzitetu u Banjaluci pored ostalih, postavili smo pitanje da li je u julu 2020. godine dekan Poljoprivrednog fakulteta dao saglasnost za odlazak Aleksandre Figurek na postdoktorsko istraživanje u Nikoziju, na koje smo dobili odgovor da je dekan u decembru 2020. godine dao negativno mišljenje o zahtjevu za plaćenim odsustvom?!

Naknadno smo tražili pojašnjenje, jer se odgovor odnosio na nešto što nismo ni spomenuli u pitanjima, pa su iz UNBL odgovorili kako dekan Poljoprivrednog fakulteta jeste dopisom broj 10/1.2148-1/20 od 17. 7. 2020. godine izrazio saglasnost za odlazak na postdoktorsko istraživanje, ali da taj dopis nije mogao biti od uticaja na odlučivanje, jer je kako su obrazložili, bilo potrebno da se ispune svi drugi uslovi koji su propisani navedenim Pravilnikom, a koji u konkretnom slučaju prof. dr Figurek nisu bili ispunjeni, ni za korišćenje slobodne studijske godine ni za plaćeno odsustvo.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

– U slučaju pro. dr Aleksandre Figurek, ističemo da nikada nije podnesen zahtjev za korišćenje slobodne studijske godine u skladu sa odredbama navedenog Pravilnika pa samim tim nije ni mogao biti vođen takav postupak. S druge strane molba dr Aleksandre Figurek odnosila se na plaćeno odsustvo a radi realizacije postdoktorskog istraživanja na Poljoprivrednom istraživačkom institutu u Nikoziji od 1.9. 2020. do 1.9.2021. godine. Dana 22. 12. 2020. godine rektor Univerziteta je donio Rješenje o odbijanju plaćenog odsustva, a iz razloga što nisu bili ispunjeni uslovi iz člana 58. Pravilnika o radu jer je dr Figurek već tokom akademske 2016/2017. godine koristila pravo na plaćeno odsustvo po istom osnovu, a navedenim članom Pravilnik propisano je da se plaćeno odsustvo može koristiti samo jednom u pet godina. Takođe, prilikom donošenja navedenog rješenja, rektor Univerziteta je uzeo u obzir i činjenicu da je dekan Poljoprivrednog fakulteta dao negativno Mišljenje o zahtjevu za plaćeno odsustvo od 22. 12.2020. godine- navodi se između ostalog u odgovoru UN BL portalu Srpskainfo.

– Jasno je da je sve bilo igrokaz da me se eliminiše sa fakulteta- zaključila je Figurek.

Dodaje kako nikada nije tražila slobodnu studijsku godinu, te da se u svojoj molbi za postoktorskim istraživanjem obavezala na održavanje blok nastave, a kako je to navela u svojoj molbi za postdoktorsko istraživanje.

– Kada nastavnik uzima slobodnu studijsku godinu ili plaćeno odsustvo, on je tu školsku godinu slobodan. Ja nisam tražila slobodnu studijsku godinu, niti plaćeno odsustvo, već postdoktorsko istraživanje, gdje sam u molbi od 5. jula 2020. godine navela realizaciju nastave i ispita. Nisu mi dozvolili održavanje onlajn nastave, što je prema Preporukama Instituta za javno zdravstvo RS u to vrijeme bilo definisano kao jedan od modela održavanja nastave- objasnila je profesorka Figurek.

U kritično vrijeme Aleksandra je na adresu UNBL kako tvrdi, uputila i brojne molbe za onlajn nastavu i održavanje ispita, što je takođe dio materijalnih dokaza u budućem sudskom postupku, a čime se potvrdila odgovornost prema studentima. Istovremeno, Figurek je redovno pratila diplomske radove studenata o čemu svjedoče razmijenjeni mejlovi sa studentima, ali su na UN BL ubrzuo ukinuli njenu službenu adresu.

Pored toga, rektor je kako tvrdi profesorka Figurek, iznio neistine u Rješenju br. 01/04-2.247-62/20 od 22.12.2020. godine – da “nije imao saglasnost dekana za postdoktorsko istraživanje” iako je dekan Zlatan Kovačević prethodno dao saglasnost.

– U okviru svog beščašća i grupe ljudi sa najnižim moralnim osobinama, krenuli su na moju intelektualnu svojinu u vidu „kompenzacija„ koje je trebalo da se odrade za jednu privatnu Biznis školu (za koju predsjednik komisije nije dao pozitivno mišljenje u postupku akreditacije za navedenu školu), a što ću dalje iznijeti u javnost- zaključila je profesorka Figurek.

Srpska info
CATEGORIES
Share This