Žestoka paljba u kojoj su se dva suprotstvaljena politička tabora gađala milionima, rokovima i teškim riječima, počela je pres konferencijom ispred gradilišta spomenika.
Žana Grmuša, odbornica SNSD u Skupštini Grada Banjaluka, i predsjednica Odbora za praćenje izgradnje Centralnog spomen obilježja, propisno je isprozivala gradsku vlast na čelu sa PDP.
Kako je ranije pisala Srpskainfo, optužila ih je za netransparentno trošenje javnog novca, podsjetivši da je za izgradnju spomenika planirano 10 miliona KM.
– Vlada i predsjednik Republike Srpske su tokom prethodnog perioda uplatili 3 miliona KM tako da ovaj projekat nije vlasništvo Draška Stanivukovića – rekla je Grmuša.

Samo sat kasnije uslijedila je kontraofanziva. Gradska menadžerka Mirna Savić Banjac, desna ruka gradonačelnika Draška Stanivukovića, spremno je odgovorila da bi, kad je u pitanju Centralno spomen obilježje, oni koji prozivaju banjalučku gradsku valst trebalo da se izvine.
– Od Odbora za praćenje izgradnje Centralnog spomen-obilježja očekivala sam izvinjenje u ime SNSD, zato što se na spomenik čekalo 30 godina. Pojedini visoki zvaničnici ove partije su Centralno spomen-obilježje nazivali „rakom i koljem“ i pa su čak pravili proteste protiv izgradnje spomenika – poručila je Mirna Savić Banjac.
Dodala je da se sve radi transparentno, da gradilišne table nema samo zato što je bilo nevreijeme, pa ju je odnio vjetar i da Odbor za praćenje izgradnje spomenika naprosto širi dezinformacije.
Savić Banjac je na kraju pozvala sve političke aktere u Srpskoj, da “ne traže dlaku u jajetu” i “ne sramote jedni druge”.
Ipak, ono što bi političkim akterima mogla biti dlaka u jajetu, borcima koji su preturili rat preko glave i sahranili ratne drugove, itekako su bitne stvari.
Mnogi od njih, kažu, nisu mogli vjerovati svojim ušima, kad su čuli da nije jasno čak ni – kojim je borcima, ustvari, spomenik posvećen.



Član Odbora za praćenje izgradnje spoemnika, istoričar Goran Latinović, rekao je novinarima da je Vojska Republike Srpske imala 210 ratnih jedinica, od toga oko stotinu brigada, te da se uprkos tome u centru grada gradi spomenik u čast 62 brigade.
– U idejnom rješenju, koje je pobijedilo na konkursu 2023. godine piše da se podiže spomenik u čast 62 brigade VRS i da svaki stub predstavlja jednu brigadu. Do danas ne znamo zašto 62 brigade, odnosno gdje će biti spomenik ostalima, koje su to 62 brigade i kakav je bio kriterijum da baš one budu izabrane – upitao je Latinović.
On je istakao da se gradi spomenik koji sadrži grubu činjeničnu grešku, kao i da ovako zamišljen predstavlja skrnavljenje Odbrambeno-otadžbinskog rata, podstiče nove podjele i pokazuje da je njegova izgradnja plod političke ambicije.

– To je više spomenik toj političkoj ambiciji nego stvarnim žrtvama, odnosno palim ratnicima Odbrambeno-otadžbinskog rata. Šta je sa drugim jedinicama VRS, Policije, jedinicama iz Republike Srpske Krajine, ruskim i grčkim dobrovoljcima – upitao je Latinović i dodao da do danas nema odgovora.
Član Odbora Mladen Marinković, bio je učesnik Odbrambeno-otadžbinskog rata: kao borac i kao komandant. On smatra da je u pitanju manipulacija, koju nisu zaslužili poginuli borci.
– Prvo se govorilo da se ovdje radi o Centralnom gradskom spomen obilježju, a onda smo čuli gradonačelnika koji kaže da je to ipak Centralno spomen obilježje – rekao je Marinković i dodao da niko nije obrazložio tu promjenu.
Marinković dodaje da na spomeniku nije vidljivo nikakvo obilježje Vojske Republike Srpske, te ukazao da na nešto na šta su odavno upozoravali urbanisti: da se to monumentalno obilježje ne pravi u centru grada.
– Gradimo lakrdiju, izigravamo nauku. To naši poginuli borci, ratni vojni invalidi i svi učesnici nisu zaslužili -zaključio je Marinković.
Da u svemu ovom ima lakrdije, i to one stranačko – političke , saglasan je i predsjednik Predsjedništva Boračke organizacije Republike Srpske, Milovan Gagić.

Gagić za Srpskainfo kaže da političarima ništa nije sveto, pa ni stradanje više od 23.500 boraca.
– Bar da se javno ne prepucavaju preko poginulih boraca! Stalno se prepiru, te ko je dao koliko para, te je li Centralnom spomen obilježju mjesto u centru Banjaluke ili negdje drugdje. To nije način da se sakupljaju politički poeni – kaže Gagić.
Priznaje da jeste upitno šta simbolizuju 62 stuba od kojih se sastoji Centralno spomen obilježje, jer je ratnih jedinica bilo mnogo više.
– Da su pitali ljude iz BORS o tome, dobili bi odgovor, ali Boračka organizacija Republike Srpske nije direktorno uključena u proces izgradnje spomen obilježja, uključena je bila samo gradska Boračka organizacija Banjaluka. A opet, ako je spomen obilježje centralno, za cijelu Republiku, onda bi bilo logično da BORS bude konsultovan – zaključuje Gagić.
Srpskainfo