Počast junacima Cerske bitke u Tekerišu kod Loznice: VAŠA DJELA SU BESMRTNA
Veliku državnu ceremoniju povodom 109 godina od čuvene Cerske bitke, prve velike pobjede saveznika u Prvom svjetskom ratu, u Tekerišu, na Ceru, kod Loznice, predvodio je Nikola Selaković, ministar za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku u Vladi Srbije.
Sveštenici iz Jadra služili su pomen stradalim srpskim junacima kod spomen kosturnice na čijem je znamenju zapisano „Vaša djela su besmrtna“. Poštu su im odali i pripadnici Vojske Srbije, a cvijeće i vijence su položile delegacije Vlade, Skupštine, Vojske Srbije, lokalnih samouprvava i društava za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova. Priređen je prigodan kulturno-umjetnički program.
Na velika djela junaka Cera, ali i njihov značaj, poruke i pouke, danas, podsjetili su Nikola Selaković, ministar za rad i zapošljavanje u Vladi Srbije i Ljubinko Đokić, pomoćnik gradonačelnika Loznice.
Austrougarska je napala Srbiju 12. avgusta 1914. godine. Napad je uslijedio iz Bosne preko reke Drine, tako da se prvi na udaru našao Jadar i Mačva. Cerska operacija je trajala od 12. do 24. avgusta 1914. godine.
Cerska bitka koja je vođena u sklopu Cerske operacije jedna je od najznačajnijih i najvećih pobjeda Srpske vojske u Prvom svjetskom ratu. To je istovremeno, i blistav primjer taktički dobro osmišljene i ostvarene vojne operacije.
Počela je u noći između 15. i 16. avgusta 1914. godine. Srpska vojska koju je predvodio general Stepa Stepanović sukobila se sa daleko nadmoćnijom austrougarskom vojskom. Poslije nekoliko dana teške borbe srpska vojska je uspjela da natjera neprijatelja na povlačenje. Dan odluke je bio 19.avgust 1914. godine kada je zauzet najviši vrh planine Cer, Kosanin grad, a do 24. avgusta je protjeran i poslnednji austrougarski vojnik sa teritorije kraljevine Srbije.Srpska vojska je pretrpela velike gubitke, iz stroja je izbačeno oko 16.300 vojnika, podoficira i oficira, a živote je izgubilo njih 2.107.
Austrougarska vojska je imala još veće gubitke, iz stroja je izbačeno oko 23.600 vojnika, podoficira i oficira, od čega je 15.000 njih ranjeno ili poginulo, a 4.500 zarobljeno.
Na kraju treba istaći zasluge Stepe Stepanovića koji je za uspješno komandovanje II armijom u Cerskoj bici dobio 29. avgusta 1914. godine čin vojvode i tako se uvrstio u red najslavnijih vojskovođa Prvog svjetskog rata.
ISTOK