Novi namet: Poskupljuje članarina za preduzetnike u Srpskoj

Novi namet: Poskupljuje članarina za preduzetnike u Srpskoj

Preduzetnici u Republici Srpskoj od naredne godine će Zanatsko – preduzetničkoj komori plaćati skuplju članarinu. Umjesto 24 marke, koliko su do sada izdvajali ubuduće će za tu obavezu izdvajati oko 33 marke.

Novi obračun visine članarine definisan je prijedlogom Zakona o samostalnim preduzetnicima RS, a koji će Narodna skupština Republike Srpske razmatrati na zasijedanju koje je zakazano za 29. oktobar.

Za razliku od važećeg zakonskog rješenja, gdje je paušalno određen iznos od 24 marke, po novom zakonu visina godišnje članarine neće biti fiksna i malsimalno može biti do 2,5 odsto prosječne neto plate u Republici Srpskoj.

Utvrđivaće se godišnje, a kod obračuna za narednu godinu gledaće se prosječna plata iz decembra prethodne godine.

Na primjer, kada se od prosječne neto plate u decembru 2023. godine uzme 2,5 odsto, dođe se do iznosa od 33 KM.

„Ovo rješenje predlaže se s ciljem ostvarivanja kontinuirane povezanosti i srazmjere između prosječne plate i visine članarine u Komori“, navodi se u obrazloženju zakona koji je predložila Vlada Republike Srpske.

Članarina, iz koje se finansira rad komore je jedan od njenih najvećih problema, s obzirom da je ne plaća oko 40 odsto preduzetnika.

Na javnim raspravama koje su povodom ovog zakona organizovane širom Republike Srpske, predstavnici komore su tražili da se ona dodatno poveća i da se obezbijedi njena naplata, ali je većina tih prijedloga odbijena.

Tako su u Područnoj zanatsko – preduzetničkoj komori Prijedor tražili da se članarina obračunava po procentu vezanom za bruto platu, što bi bilo duplo više od sadašnje 24 KM.

Takođe, nije prihvaćen ni prijedlog predstavnika komore iz Bijeljine koji je tražio da se kazna za neplaćanje članarine poveća sa 400 na 500 KM.

Tražili su i da kontrolu naplate vrši Inspektorat.

„Zakonom je propisano da Komora ima pravo podnijeti zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka protiv preduzetnika koji ne plati članarinu. Iz tog razloga, uvođenje da i inspekcija nadzire plaćanje članarine ocijenjeno je kao nepotrebno, jer bi inspekcijski nadzor predstavljao dvostruku kontrolu u vezi sa ispunjavanjem ove obaveze“, navode predlagači zakona.

Međutim, neki su, poput predstavnika Odjeljenja za privredu Dervente tražili da se propiše da članstvo ne bude obavezno, već samo po dobrovoljnoj osnovi, što takođe nije uvaženo.

Vlasnica jednog frizerskog salona u Banjaluci kaže za CAPITAL da je i 24 marke koje je do sada plaćala komori previše.

„Ne znam šta dobijam za taj novac. Nedavno sam uvela novu fiskalnu kasu, obaveze su mi skočile za duplo iako je država obećavala suprotno, a nisam vidjela predstavnike komore da su se nešto previše bunili. U svakom slučaju ovo je samo još jedan dodatni namet za mene“, zaključila je ona.

(Capital)  Foto: BN

CATEGORIES
Share This