Mijatovićeva u četvrtak, 22. avgusta, putuje za Kinu na desetodnevne pripreme u Tjencinu. Putuje sama, ali će na takmičenju sa njom biti majka.
Ona je izjavila Srni da je kao osmogodišnjakinja sa porodicom bila na putovanju u Kinu, te da su im se tada dopali ova zemlja i kultura, a kada je napunila 12 godina sa tetkom je upisala kurs kineskog jezika na Konfucijevom institutu u Banjaluci i bile su prva generacija polaznika.
– Bila sam među najmlađim polaznicima, međutim, to mi nije smetalo i bilo mi je jako interesantno – rekla je Mijatovićeva.
Ona je navela da kineski jezik uči pet godina, kao i da je položila četiri od šest nivoa.
– Drugačiji su pismo, gramatika, nema padeža ni glagolskih vremena, drugačiji je redoslijed riječi u rečenici. U suštini, nije toliko teško koliko se čini – ispričala je Mijatovićeva.
Mijatovićeva, koja je završila drugi razred Gimnazije “Petar Kočić”, rekla je da u školi uči engleski i njemački jezik, te da kineski nema priliku da govori van učionice, ali da mnogo čita i piše.
– Vjerujem da budućnost postoji u kineskom jeziku. Zato ga učim, zbog svog zadovoljstva, ali i zbog budućnosti – istakla je ona.
Ova sedamnaestogodišnjakinja pobijedila je na takmičenju u kineskom jeziku organizovanom za BiH, koje se sastojalo od tri dijela.
– Prvi dio odnosio se na pitanja o kineskoj kulturi, u drugom dijelu je trebalo da predstavimo svoj talent, a u trećem da govorimo o sebi – pojasnila je ona.
U takmičarkom dijelu predstavljanja talenta, Mijatovićeva je izabrala lutkarsku predstavu. Bila je učiteljica koja je lutkama održala predavanje o kineskom jeziku i kulturi, a u vezi sa kineskom književnošću.
Mijatovićeva voli i ručne radove – pletenje i vez, čemu ju je naučila baka.
– Bila sam mala i kao i svakom djetetu brzo mi je dosadilo. Kasnije sam u igrici vidjela lijepe pletene rukavice i htjela sam da ih napravim. Sad što više radim, otkrivam nove načine – rekla je ona.
Magdalena Mijatović bila je učenik generacije i vukovac, a i u srednjoškolskom obrazovanju je odlična.
srpskainfo