Nema zvaničnih podataka o nasilju u Srpskoj
Skoro svakodnevno nam stižu vijesti o raznim oblicima nasilja. Međutim zvaničnih podataka o nasilju u Republici Srpskoj nema, a što bi bilo korisno za analizu i izvođenje zaključaka, izjavila je u rubrici „Bez uvijanja“ Gordana Rajić, ombudsman za djecu Republike Srpske. Ističe da su nadležnosti ombudsmana jasno definisane, a ono što je najvažnije je da se odreguje na adekvatan način.
Svaku prijavu koja se odnosi na nasilje nad djetetom treba ozbiljno shvatiti, navodi ombudsman za djecu Gordana Rajić.
“Svaku prijava koja podrazumijeva nasilje na djetetom, bez obzira ko to nasilje vrši, bitno je ozbiljno shvatiti, bez obzira da li ima dovoljno podataka. Treba žrtvi pokazati da smo tu. Bolje provjeriti da li se stvarno radi o nasilju. Nastojimo da edukujemo djecu o nasilju da znaju da ga prepoznaju i da znaju kome da prijave.”, smatra Rajićeva.
U Republici Srpskoj je povećan broj prijava koje stižu na adresu ombudsmana za djecu, ali zvaničnih podataka nema. Najzastupljenije su prijave koje se odnose na socijalnu isključenost i psihičko naislje nad djecom.
“Prema protokolu koji je ranije bio na snazi bilo je predviđeno da postoji jedna baza podataka gdje će se jednostavno unositi informacije o nasilju da mi možemo da analiziramo kada znamo gdje se desilo? Kada? Ko ga je počinio? Koji je to uzrast? Kakav je socijalni status? Nakon 10 g. analize takvih podataka mogli smo doći do nekih zaključaka i reći gdje je problem i šta u sistemu treba mijenjati? Sada smo bez takvih podataka i vrtimo se u krug.”
Kancelarija ombudsmana za djecu tražila je od resornog ministarstva da se donese jedinstveni pravilnik o vaspitno-disciplinskoj odgovornosti učenika, jer trenutno svaka škola u Republici Srpskoj ima svoj pravilnik, ali nisu svi doneseni na propisan način, zato Rajićeva naglašava potrebu za uspostavljanjem jedinstvenog pravilnika. Kada su u pitanju djeca tu ne treba da se miješa politika, zaključila je.
(BN)