Neke umiru na samom PRAGU ŽIVOTA: Pogledajte koliko će se žena prije ili kasnije suočiti sa ovom OPAKOM BOLEŠĆU

Neke umiru na samom PRAGU ŽIVOTA: Pogledajte koliko će se žena prije ili kasnije suočiti sa ovom OPAKOM BOLEŠĆU

Svjedoci smo neumoljive statistike koja pokazuje da se od raka dojke svakodnevno obolijeva i umire.

To su saopštili iz UKC Srpske, naglasivši da je ovaj karcinom najčešći maligni tumor i najčešći uzrok smrti od maligne bolesti kod ženske populacije.

Kako kažu, jedna od osam žena, u toku životnog vijeka od 80 godina, obolijeva od karcinoma dojke.

– Riječ je o bolesti za koju se ne zna tačno šta je uzrokuje, iako postoji nekoliko faktora koji vas mogu izložiti većem riziku od obolijevanja. Neki od njih su nasljedne promjene na genima, hormonski faktori, menopauza, prekomjerna težina, pušenje, konzumacija alkohola, staros – saopštili su iz ove zdravstvene, podsjetivši da je oktobar mjesec posvećen borbi protiv karcinoma dojke, te koliko je važna prevencija.

Prema nekim podacima, u BiH godišnje od karcinoma dojke oboli oko 1.600 žena, a 800 ih umre. U Srpskoj godišnje od karcinoma godišnje oboli oko 3.000 žena, od čega se oko 600 njih suoči sa rakom dojke.

Iako je riječ o bolesti koja se najčešće javlja nakon 50. godine života, dešava se da od ovog karcinoma obolijevaju i umiru djevojke tek nešto starije od 20 godine. U UKC Srpske svojevremeno je, naime, liječena djevojka koja je imala samo 23 godine, a koja je preminula četiri godine nakon što joj je dijagnostikovana ova bolest.

Uprkos tome što rano otkrivanje znači i brže i uspješnije izlječenje, ranija analiza Instituta za javno zdravstvo Srpske pokazala je da se karcinom dojke u drugom stadijumu otkrije kod čak 20 puta više žena nego u prvom.

Takođe, oko 85 odsto karcinoma dojke javlja se kod žena bez ikakve porodične istorije ove bolesti, u čijem samom početku razvoja najčešće nema nikakvih simptoma.

Doktorka pregleda pacijentkinju
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJA

Stručnjaci upozoravaju da, na samom početku bolesti, većina ne osjeća ništa, zbog čega je važno rano otkrivanje.

Simptomi mogu uključivati: kvržicu ili zadebljanje dojke – često bez boli, promjene veličine, oblika ili izgleda dojke; crvenilo, udubljenje ili druge promjene na koži; promjenu izgleda ili kože oko areole, te abnormalni, odnosno krvavi  iscjedak iz bradavice.

– Osobe sa kvržicom u dojci treba da potraže ljekarsku pomoć, čak i ako kvržica ne boli. Većina kvržica na dojci nije rak. One koje su kancerogene imaju veću vjerovatnoću da će se uspješno liječiti kada su male i nisu se proširile na obližnje limfne čvorove, koji su najčešće prvo mjesto širenja koje se može otkriti – saopštili su iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH.

Otprilike, polovina slučajeva raka dojke napreduje u metastatsku bolest, što znači da se ćelije raka putem krvotoka prošire u susjedne organe, najčešće limfne čvorove, pluća, jetru, kosti i mozak. U takvom uznapredovalom stadiju bolesti javljaju se i opšti simptomi kao što su slabost, mučnina, glavobolja, gubitak apetita, bezvoljnost, naticanje u području pazuha, stalna bol u kostima, žeđ, učestalo mokrenje, umor, razdražljivost.

Zbog porasta broja oboljelih, te pomijeranja granice prema mlađim osobama, ljekari savjetuju da žene već između 20 i 30 godina treba da urade klinički pregled i ultrazvuk dojke. Ako je taj ultrazvuk dojke uredan, ne moraju ga raditi u naredne dvije-tri godine, dok svaka žena, bez obzira na godine, treba jednom mjesečno da uradi sama sebi pregled.

Ono što ohrabruje jeste da je procenat izlječenja karcinoma dojke, ako se bolest otkrije u početnoj fazi, 98 odsto, zbog čega je veoma važno da se žene redovno javljaju na preglede.

Agencije

CATEGORIES
Share This