„Ne činimo ništa da ih spasemo“ Doktor Grubor upozorio koje sve OPASNOSTI VREBAJU ŠKOLARCE, ovi problemi ga najviše brinu

„Ne činimo ništa da ih spasemo“ Doktor Grubor upozorio koje sve OPASNOSTI VREBAJU ŠKOLARCE, ovi problemi ga najviše brinu

Nije normalno da nam djeca svakodnevno u školama jedu nezdravu hranu, odnosno da su im u školskim hodnicima nadohvat ruke automati u kojima su redom nezdravi proizvodi.

Svi mi znamo da ovo nije dobro za njihovo zdravlje, ali kao pojedinci i društvo ne činimo ništa da to promijenimo.

Na ovo upozorava doktor Milan Grubor, koji podsjeća da promovišemo uvođenje wi-fi u škole, a da su školske torbe sve teže.

– Svi znamo da nije normalno da se mobilni telefoni koriste na časovima, ali smo, nažalost, sve navedeno „nije normalno“, pretvorili u nešto najnormalnije?! Za početak, treba da priznamo da imamo problem i da ga pokušamo zajedno riješiti – naglašava Grubor.

Prema njegovim riječima, pomenuti problemi biće tema prvog Nikoljdanskog porodičnog festivala, koji će u Banjaluci biti organizovan 21. i 22. decembra.

– Decembar je mjesec darivanja, mjesec porodičnog okupljanja, zajedništva u društvu i svega onog što nas kao odgovorne ljude obavezuje da, bar na trenutak, zastanemo u svojim svakodnevnim aktivnostima i odvojimo vrijeme i znanje na poboljšanje kvaliteta života društva u kojem živimo. Pomenuti  festival, koji darujemo Banjalučanima, nema za cilj samo da bude formalno održan, nego da ponudi konstruktivna rješenja za neke probleme na koje kao društvo u cjelini više ne smijemo ćutati i gurati ih pod tepih – naglašava Grubor, koji je organizator ovog događaja.

Podsjeća da će u okviru Nikoljdanskog porodičnog festivala biti  održana predavanja za roditelje i radionice za djecu.

Teme koje će biti otvorene su: zdrava ishrana u školama, izazovi modernog doba, prednost autohtone hrane, rani znakovi oboljenja kod djece, rukovođenje stresom, upotreba mobilnih telefona, težina školske torbe. Tu je i tema kojoj se ne posvećuje dovoljno pažnje, a to je prepoznavanje i rad sa talentovanom djecom u školskom sistemu.

– Namjera nam je da u sve većoj mjeri u javnosti zagovaramo politike koje su skrajnute. Jer, dok se mi bavimo nekim „kosmičkim“ stvarima, djeca nam jedu nezdravu hranu, sve više se razbolijevamo, sa interneta nam prijeti sve više opasnosti… – upozorava Grubor.

Objašnjava da će posjetioci Festivala imati priliku da, sa tradicionalnog, odnosno porodičnog aspekta, čuju konkretne prijedloge za rješavanje pomenutih problema.

– Trenutno, njima se niko ne bavi dovoljno i posvećeno. Ti problemi, nekako, prolaze „ispod radara“ i često čujemo floskulu – to je danas normalno?! Vrijeme je da stvari, konačno, nazovemo pravim imeom. Nakon završetka Festivala, donijećemo zaključke i prijedloge i uputiti ih svim nadležnim ministarstvima i gradu. A sve što nam treba, jeste želja i volja da se pristupi rješavanju  problema sa kojima se suočavaju naša djeca i naše porodice. Nadam se da ćemo zajednički uspjeti u tome – kaže Grubor.

Podsjeća da su predavači koji će učestvovati na Nikoljdanskom porodičinom festivalu, ljudi koji su u javnosti prepoznati u ovim oblastima i koji iza sebe imaju dugogodišnja praktična iskustva.

– Želim da im se zahvalim što su odlučili da se aktivno uključe u ovu priču i ponude konkretna rješenja za pomenute probleme – ističe Grubor, uz poruku da su aktivnosti u vezi sa ovom problematikom planirane i sledeće godine.

A.E.

CATEGORIES
Share This