„Nažalost, izlaskom sa nekog od naših fakulteta, ti si jedna tabula rasa“ Banjalučanka uporedila studiranje kod nas i u Moskvi, RAZLIKE U NEKIM STVARIMA SU NEVJEROVATNE

„Nažalost, izlaskom sa nekog od naših fakulteta, ti si jedna tabula rasa“ Banjalučanka uporedila studiranje kod nas i u Moskvi, RAZLIKE U NEKIM STVARIMA SU NEVJEROVATNE

Odlazak na studiranje u inostranstvo bila je jedna od boljih odluka koje sam donijela.

Ovo su riječi mlade Banjalučanke koja je sa nama podijelila iskustvo studiranja u inostranstvu. Ona je u Rusiji završila master tehnologije i organizacije građenja na Moscow State University of Civil Engineering-MGSU.

Po dolasku u ovu zemlju odmah je primjetila koliko je studiranje u BiH i Rusiji različito.

U Rusiji je legalno, a i vrlo poželjno da radite tokom studija, jer time stičete i radno iskustvo i staž. Profesori imaju veoma razumijevanja za zaposlene studente i uvijek im se možete obratiti sa bilo kakvim pitanjem, vezano i za posao i za nastavu. A ne moramo govoriti kako po završetka studija inostranstvo pruža mogućnost zaposlenja u svjetskim kompanijama, koji rade projekte nastavnih razmjena – priča sagovornica Srpskainfo.

Po njenom iskustvu, studiranje u BiH se više fokusira na teorijski dio, a poslije studija veliki dio toga ne može da se primjeni u poslu.

Nažalost, izlaskom sa nekog od naših fakuletat, ti si jedna tabula rasa – naglašava ona. Ipak, odlazak na studiranje izvan svoje zemlje ni malo nije jednostavno, ni lako. To je, kako kaže ona, odvažan korak, prije svega psihički.

-Odvojen si od porodice i prijatelja, nalaziš se u novoj sredini i kulturi i tu je jezička barijera. Čežnja za porodicom i ognjištem može da bude kobna za studente, znam da neki odustanu od svog sna i vrate se. Moj savjet je da u takvim situacijama misli preusmjere na nešto drugo i unaprijede sebe kao ličnost – njena je poruka onima koji su se sa nostalgijom susreli ili tek namjeravaju da odu negdje da studiraju.

Ono što je rekla o životu u Rusiji nas je iznenadilo.

Život u Rusiji je dosta je jeftiniji i povoljniji nego život u BiH. Pri tome mislim na hranu, odjeću, obuću, a tržište je ovdje veće – poručuje ona.

CATEGORIES
Share This