Mještani Orašja, Čavša i Dvrsnice u Popovom polju grade PAROHIJSKI DOM i VRAĆAJU ŽIVOT u ova rubna sela
Mještani tri rubna sela Orašje, Čavaš i Dvrsnica u Popovom Polju grade parohijski dom i obnavljaju život u ovim selima.
Malo gdje ćete naći primjer ovakve sloge i energije kao što je u ova tri sela Popova polja koja su uništena i opustošena u proteklom ratu jer su bila na liniji razdvajanju srpske i hrvatske vojske. Naporima mještana uz podršku preduzeća iz energetskog sektora RS, kao i lokalne zajednice dovedena je električna energija u selo Čavaš i odnedavno Dvrsnicu koje se nalaze na teritoriji Federacije BiH. To je bio jedan od prvih uslova da se malobrojni mještani ovih sela vrate u njih, a primjer patriotizma i ljubavi prema zavičaju je Vladimir Vučić koji živi i radi u Novom Sadu, ali je potpuno obnovio staru kuću u Dvrsnici i vrlo često boravi u njoj, koliko mu posao dopušta. U Dvrsnici se obnavlja još nekoliko kuća, a cijelo selo je nakon povlačenja hrvatske vojske bilo u potpunosti uništeno, a neke kuće namjerno minirane.
Obnovljena kuća Vladimira Vučića
Raščišćeno oko kuće Neđa Rosića koja se obnavlja
Zajedničkom akcijom svih mještana ovih sela osposobljen je i put betonskom podlogom koji vodi iz Drvsnice u polje.
U Čavšu koje je teško stradalo od ustaša u Drugom svjetskom ratu kada je skoro cijelo selo pobijeno, tačnije 104 pripadnika srpske nacionalnosti od najmanje djece do najstarijih, danas jedino stalno živi Veljo Mijatović sa porodicom. Spomenik koji je bio ispod sela na mjestu stradanja je hrvatska vojska u ovom ratu minirala da bi ga blaženopočivši hercegovački vladika Atanasije u komadima prenio, obnovio i postavio kod manastira Tvrdoš. Trudom mještana je istovjetna replika tog spomenika ponovo urađena i spomenik je zasijao u novom ruhu.
Obnovljeni spomenik žrtvama Čavša
Na lokalitetu Pijesak pored sela Orašja nalazi se zajednička crkva koju su 1926. gradili mještani ovih sela, a stara crkva koja je bila neposredno pored sadašnje je izgrađena 1664. godine. Nakon ovog rata se krenulo sa njenom sanacijom i kako nam kažu vrijedni pregaoci na ovim poslovima neprestalno se nešto radi, od sređivanja interijera, krova, zvonika, zamjene prozora i vrata, pjeskarenja spoljašnjeg kamena, do okolnog uređenja i sređivanja samog groblja.
„Nakon što smo popravili crkvu podigli smo spomen-obilježje sa imenima 7 poginulih i stradalih mještana iz ova tri sela u posljednjem Odbrambeno-otadžbinskom ratu“, kaže nam za naš portal predsjednik Crkvenog odbora doc. dr Dragan Ćuzulan.
Spomen obilježje poginuli boraca pored crkve
Prisluga sela, Usekovanje glave Sv. Jovana svake godine okupi veliki broj vjernika
„Nakon toga smo nastavili sa radovima i nijedne godine nismo prekidali. Trenutno radimo na izgradnji Parohijskog doma i planiramo da ove godine do Usekovanja završimo grube radove i pokrijemo dom“, kaže Ćuzulan.
Na ulazu u crkvu izgrađena je kamena kapija i potpuno sređen prilaz crkvi, sa stepeništem i podzidama.
„Velika je sloga na svim ovim poslovima i sve radove obavljamo sami, a velika zahvalnost i svim donatorima koji imaju razumijevanja za ovo što radimo“, kaže nam Ćuzulan.
„Naša je želja da pored ove duhovne obnove vratimo i život u ova sela, iako smo svjesni da je to danas vrlo teško kada je stanovništva sve manje i mnogo ljudi odlazi, posebno mladih. To naravno zahtjeva i popravljanje svih uslova za život i cijele infrastrukture, od puteva, sistema za navodnjavanje… jer ovaj kraj je bogat, imamo plodno polje i vodu i mogao bi hranom i poljoprivrednim proizvodima da snabdijeva cijelu Hercegovinu. Mi ćemo uraditi ono što je do nas i koliko možemo, a oni koji vladaju treba da pokažu razumijevanje i domaćinski odnos prema našim zajedničkim dobrima“, rekao nam je na kraju Ćuzulan.
ISTOK