Ključne preporuke i OPASNE GREŠKE: Važno je šta radimo prije, KAKO SE PONAŠAMO ZA VRIJEME POPLAVA i da znamo šta to može da spasi živote

Ključne preporuke i OPASNE GREŠKE: Važno je šta radimo prije, KAKO SE PONAŠAMO ZA VRIJEME POPLAVA i da znamo šta to može da spasi živote

Pratite informacije putem radija, televizije ili interneta, ako su dostupni. Ako ste u mogućnosti, idite na više spratove kuće. Držite se dalje od električnih kablova i uređaja. Izbjegavajte oblasti koje su poznate po klizištima i odronima.

Ovo bi, ukratko, bili najvažniji savjeti ponašanja u slučaju poplava. Apokaliptične scene iz Jablanice, Konjica, Kiseljaka, Fojnice i Kreševa juče su nas potresele.

I zato smo se ponovo zapitali šta to treba obavezno da radimo u slučaju poplava, a šta nikako ne smijemo.

Jedna od najvažnijih preporuka je da u toku poplave ni pod kojim uslovima ne treba hodati kroz vodu koja se kreće, jer kretanje kroz vodu dubine samo 15 centimetara može da izazove pad.

FOTO: SAMIR JORDAMOVIĆ/ANADOLIJA
FOTO: SAMIR JORDAMOVIĆ/ANADOLIJA

-Ukoliko morate da prođete kroz vodu, hodajte tamo gdje se voda ne pomjera. Koristite štap da bi provjerili dubinu vode i čvrstinu tla pod vodom. Ne ulazite vozilom u poplavljena područja. U slučaju da vas poplavna voda opkoli, napustite vozilo i ukoliko je moguće bezbjedno pređite na više tlo. Brzake i potoke ne prelazite ni pješke, ni kolima – navodi se u Upustvu za ponašanje građana u slučaju poplava.

Ako imate vremena, poželjno je da isključite struju na glavnom prekidaču, isključite sve električne uređaje, evakuišete domaće životinje ili ih bar oslobodite iz objekata u kojima su smještene. Ne piti vodu iz česme, jer može da bude zagađena, vrijedne stvari prenijeti na više spratove.

Vreće sa pijeskom ne slažite sa vanjske strane kuće, tako samo povećavate pritisak – navodi se u Uputstvu.

U slučaju da morate da budete evakuisani iz svog doma ponesite lične dokumente, novac, deku i po mogućnosti organizovano napustite domaćinstvo i obavezno sarađujte sa spasilačkim ekipama.

FOTO:
FOTO:

Uputstva za ponašanje poslije poplava

Nemojte koristiti svježu hranu, vodu ili lijekove koji su došli u dodir sa zagađenom plavnom vodom. Izbjegavajte plavnu vodu, jer ona može da bude zagađena muljem, uljem, benzinom ili fekalnom kanalizacijom. Voda može takođe biti pod strujnim naponom od podzemnih kablova. Izbjegavajte vodu koja je u pokretu.

Vodu iz vodovodnih cijevi ne bi se trebalo koristiti dok nadležna služba ne da zvanično odobrenje za to. Budite pažljivi u oblastima sa kojih se plavna voda povukla, jer putevi su možda oštećeni i opasni. Vratite se u svoje domove samo nakon što nadležne službe proglase da je bezbjedno.

Nemojte koristiti električne aparate prije provjere. Očistite i dezinfektujte sve površine, mulj koji ostaje poslije plavne vode može da sadrži kanalizacione otpatke i hemikalije. Držite se dalje od zgrada koje su okružene plavnim vodama.

Budite pažljivi pri ulaženju u zgrade, zbog skrivenih oštećenja koja su mogla da nastanu. Osposobite oštećene septičke jame i druge kanalizacione sisteme što je ranije moguće. Ukoliko primjetite uginule životinje obavijestite nadležnu službu na broj 121 ili 122.

Još su neke stvari veoma važne. Ne pregrađujte vodotoke kako biste pravili akumulaciju vode u ljetnom periodu. Tokom perioda kad nema poplava ponašajte se odgovorno i ne bacajte otpad u rijeke, potoke i kanale. Ako je otpad već u koritima i kanalima, prijavite to nadležnoj komunalnoj službi. U gradovima gdje je kod jakih kiša pojačano oticanje voda, ne pokrivajte šahtove koji odvode atmosferske vode.

Savjeti nadležnih u slučaju neke elementarne nepogode su veoma važni. Iz Odsjeka za poslove Civilne zaštite Grada Banjaluka poručuju kako upozorenja ili vanredne hidrometeorološki biltene dobijaju od Republičkog hidrometeorološkog zavoda i nadležnih ministarstva, te da se po dobijanju takvih informacija pristupa analizi rizika i razradi scenarija o eventualnom daljem razvoju događaja.

-Nakon prikupljanja dodatnih informacija i utvrđivanja stanja na terenu i ukoliko se utvrdi da postoji rizik za stanovništvo, kulturna i materijalna dobra obavještava se javnost. Jako je bitno ozbiljno shvatati upozorenja koja izdaju nadležne institucije, te postupati po savjetima civilne zaštite ili druge nadležne službe Sistema zaštite i spasavanja. Veoma je važno upoznati se sa rizicima od elementarnih nepogoda i drugih nesreća kojima je izložena lokalna zajednica u kojoj živite i radite, odnosno vaše naselje – rekli su za Srpskainfo iz ovog Odsjeka.

Agencije

CATEGORIES
Share This