Ufebruaru 2012. snijeg je zapadao u cijeloj BiH, a i Banjaluka je bila blokirana. Domišljati mladi Banjalučani su to iskoristili kao priliku da pokrenu zanimljiv “medij”.
Sjećate li se “vijesti” da je grčka policija uhapsila izvjesnog Sretena Vidića iz Bijeljine, koji je ukrao kamen s Akropolja, jer mu je trebao za kiseli kupus! Ispostavilo se, naravno, da je radi o lažnoj vijesti, mada su je mnogi mediji prenijeli kao istinitu.
Danas malo ko pamti da je ova, i mnoge druge duhovite “vijesti iz druge ruke” i iz “neprovjerenih izvora”, spakovana u Banjaluci, na portalu Balkan Tajms, koji je osnovan za vrijeme snježne blokade u februaru 2012.
Kako je jedan od osnivača Balkan Tajmsa, mladi ekonomista Aleksa V. ispričao za EuroBlic, sve je počelo kada je grupa drugara, uz kafu, komentarisala najnovije vesti.
Zaključili su da je stvarnost u kojoj živimo puna paradoksa – takoreći nevjerovatna, pa im je palo na pamet da izmišljene vijesti ponude publici kao prave i da vidi kakve će biti reakcije.
– U svijetu već postoje satirični sajtovi sa izmišljenim vijestima, ali mi smo htjeli da napravimo nešto naše, sa posebnim pristupom i porukom. Počelo je kao zabava, ali je broj posjetilaca porastao na nekoliko hiljada dnevno, pa sada ozbiljno razmišljamo od sajta napravimo mali biznis – rekao je Aleksa 2012. godine.
“Srbi, predvođeni izvjesnim Milanom Savićem, umesto Šarove zaklali ljubičastu kravu Milku i tako „pokopali sve nade za ulazak u EU, “penzioneri oborili sajt Fonda PIO“, „krava jela čokoladu, pa otelila ljubičasto tele“, neke su od prvih “vijesti” koje je objavio Balkan Tajms.
Uslijedile su priče o „studentu koji je dobio šesticu na privatnom fakultetu u Banjaluci“ i o dječaku „koji je kroz smetove dva dana pješačio do škole, jer je u njegovom selu nestalo struje, pa nije znao da nema nastave“.
Po Balkan Tajmsu, Anđelina Džoli je napustila projekciju svog filma „U zemlji krvi i meda“ kada je vidjela „koliko je loš“, te je odlučila da snimi „Boj na Kosovu“.
Ipak apsolutni hit je bio „student banjalučkog Elektrotehničkog fakulteta Momir Ostojić, koji je postao djed“.
Navedeno je da Momir ima 30 godina studentskog, ali ni dana radnog staža, „jer mu roditelji nisu dali da radi dok ne završi fakultet“.
Na ovom fakultetu je medijima potvrđeno da su ih novinari mjesecima opsjedali, jer su povjerovali da je ova satirična priča sušta istina.
Hit je bila i priča o „10.000 demobilisanih boraca Vojske RS, koji su organizovano krenuli u Hag, da se predaju Tribunalu,“ jer nemaju od čega da žive, a u Ševeningenu su obezbijeđeni stan, hrana i rekreacija.
Uoči 1. aprila 2012. “Tajmsovci” su objavili da je konj, koji je viđen u blizini zgrade Vlade RS, u stvari zaposlen u jednom ministarstvu, jer su ministri, navodno, odlučili da se zarad šetnje odreknu limuzina i na posao dolaze na konjima.
Bilo je još zanimljivih vijesti na banjalučkom Balkan Tajmsu, koji je nekoliko mjeseci bio izuzetno popularan. Ipak, od biznis ideje nije bilo ništa, pa je ovaj sajt uskoro ugašen.
Ipak, ova priča ima poruku: kad zapada snijeg to može biti prilika, ne samo za kuknjavu, nego i za malo šale i kreativnosti.
Srpskainfo