Kako pomoći semberskom rataru, danas bez dogovora

Kako pomoći semberskom rataru, danas bez dogovora

Više od 50 dana čekali su semberski ratari i mlinari na dolazak predstavnika resornih ministarstava kako bi se razgovaralo o otkupnoj cijeni pšenice. Sastanak je konačno održan danas u Bijeljini, ali za cijenu pšenice je kasno. Gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović naglašava da su htjeli da razgovaraju prije žetve, međutim predstavnici resornih ministarstava nisu došli u najveću žitnicu Republike Srpske.

U bijeljinsku gradsku upravu došli su predstavnici poljoprivrednih proizvođača i mlinara. Ministri poljoprivrede i šumarstva, trgovine i turizma Republike Srpske, te ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara BiH, nisu došli iako su bili uredno pozvani. Poslali su međutim svoje predstavnike. Sastančilo se puna dva sata bez konkretnih rezultata. Predstavnica Ministarstva poljoprivrede ipak smatra da je sastanak urodio plodom.

“Žao mi je samo što nije bilo više predstavnika iz mlinsko-pekarske industrije. Mislim da treba poslušati poljoprivrednike naći neko rješenje. Inicijativu koju su dostavili preko Grada Bijeljina, proslijedili smo u ministarstvo dalje”, navela je Dragana Popadić iz Ministarstva poljoprivrede i šumarstva vodoprivrede Republike Srpske.

Predstavnici ostala dva ministarstva nisu htjeli pred kamere, jer kako rekoše nemaju ovlašćenja za to. Predsjednik Regionalnog udruženja poljoprivrednika „Sela Semberije i Majevice“, Savo Bakajlić rekao je da mu smeta što ministri nisu došli, ali da mu je ipak drago što se krenulo sa mrtva tačke.

“Ali vidjećemo na sljedećem sastanku, ako se nešto ne desi, mi proizvođači moramo odustati od proizvodnje pšenice“, rekao je Bakajlić.

Bakajlić kaže da su najveći udari bili na proizvođače pšenice. Ove godine su imali i kvalitet i dobar prinos, ali lošu cijenu.

„Tražimo od države da nas zaštiti na bilo koji način. Gdje god smo zakucali na vrata, mi smo loše prošli. Imali smo primjedbe, imamo predloge. Stav je da sjednemo da razgovaramo, jer alarm je zazvonio. Hitna je situacija, trebaju svi da ostavi odmore i da dođu da vidimo šta ćemo. Suša će učiniti danak pa ćemo uvoziti 100 odsto hrane. Mi sad pričamo o nekim količinama, a za potrebe Bosne i Hercegovine ne možemo 30% hrane da proizvedemo, jer nemamo zemljište. Ali mi nećemo ostati na ovome”, kaže Bakajlić.

Gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović zakazao je novi sastanak u istom sastavu za 5. avgust, izražavajući nadu da neće ponovo proći 50 dana kako bi se ministarstva odazvala.

„Trećeg juna kada je grad Bijeljina uputio poziv resornim ministarstvima da se razgovara o cijeni pšenice, to je imalo tada smisla, imalo je smisla razgovarati i 10. juna sve do 20 juna najkasnije, jer tada je već bila žetva u toku. Međutim, poslije 50 dana nedolaska predstavnika ministarstava ili samih ministara, ovdje govoriti o otkupnoj cijeni. Moj odgovor je da samo grad to ne može da riješi pored svih inicijativa koje smo upućivali”, rekao je Petrović.

Poredivši tržište Srpske sa Srbijom, Petrović je rekao da cijena pšenice u Srbiji jeste 35 feninga, ali je zato cijena hljeba marku i 10.

“Takođe znamo da ljudi koji su upropastili robne rezerve u Srbiji, da su odgovaralo pred zakonom. Kod nas su isto tako robne rezerve upropaštene u stečaju, ali u Srpskojnije niko odgovarao pred zakonom. Zbog toga što imamo takve mehanizme kontrole i nadzora, kriminalci se provlače kroz noge svih istražnih organa. Takođe se štiti uvoznički lobi a nipodaštava domaća proizvodnja”, dodao je Petrović.

(BN/foto: BN)

CATEGORIES
Share This