Izazov sa TikToka stigao i u Trebinje – povrijeđen učenik osnovne škole
Jedan učenik Osnovne škole Jova Jovanović Zmaj iz Trebinja povrijeđen je u školi tokom izvođenja izazova sa TikToka – takozvano zadržavanje daha, saznaje Direkt.
Prema riječima dječakove majke, on je i dalje pod stresom i ima posljedice, ali se oporavlja. Škola o ovome nije obavijestila policiju, iako načelnik Policijske uprave Trebinje Siniša Laketa navodi da je to trebalo uraditi, prije svega zbog institucionalne saradnje i zajedničkog pronalaženja preventivnih pristupa.
Prema informacijama do kojih smo došli, sve se dešavalo 27. novembra za vrijeme malog odmora, u svlačionici, poslije časa fizičkog vaspitanja.
Dječak u tom trenutku nije bio sam, a u školi kažu da su internim istragama zaključili da je dječak na izazov pristao samovoljno.
Direktor ove škole Dejan Škrivan priznaje pak da je te stvari teško u potpunosti i utvrditi.
„Sve informacije koje mi imamo govore da je učenik tome pristupio dobrovoljno, dakle, nikakvog primoravanja nije bilo. Međutim, moramo imati na umu da primoravanje nije kada neko nekome samo kaže da mora nešto da uradi, već, nažalost, imamo veliki broj učenika koji žele da dokažu hrabrost i da postanu veliki, pa prihvataju da rade nešto što vjerovatno ne bi“, smatra Škrivan.
Majka povrijeđenog dječaka tvrdi da je njen sin izmanipulisan, jer, ako je njen sin nešto uradio samovoljno, zašto je drugi dječak, koji je prisustvovao događaju, sankcionisan smanjenjem vladanja na loše.
U razgovoru za Direkt ova majka navodi da je posebno povrijeđena zbog činjenice što su drugari njenog sina najprije pokušali, kako kaže, da prikriju događaj i da dječaka, nakon što je izgubio svijest i dobio povrede, vrate na nastavu, kao da se ništa nije desilo.
„U školi sam zatekla povrijeđenog sina koji je u trenutku imamo totalnu amneziju. Bila sam jako zabrinuta, jer nisam znala šta se dogodilo, a to nije znao ni profesor, koji je bio u susjednoj prostoriji. Profesor i ja smo molili dječaka koji je bio s mojim sinom da nam kaže šta se tačno desilo, ali on nije govorio istinu, već je rekao da je moj sin jednostavno samo pao“, priča ova majka.
Pojašnjava da je od sina kasnije dobila informacije da je pristao na izazov tako što mu je drugar rekao da su oni već to radili na treningu, da je u pitanju zanimljiva igra i da ga ništa neće boljeti.
„To je bio razlog zbog koga je moj sin pristao na sve to. Ne bih ja tu okrivila samo TiKTok, već i ponašanje sve djece“, dodaje ova majka.
Prema njenim riječima, uprava škole je spremna da se uhvati ukoštac sa ovim problemom.
„Direktor je zauzeo jasan stav i pokazao je odličnu saradnju i spremnost da pomogne i djeci i roditeljima koliko je u njegovoj moći“, zaključuje majka povrijeđenog dječaka.
O ovom događaju škola nije obavijestila policiju, već je policija to saznala iz novinarskih pitanja.
Sastanak multisektorskog tima zakazan je tek za ponedjeljak 16. decembra, iako se ovaj slučaj desio prije više od 15 dana.
Zbog čega se čekalo tako dugo na sazivanje sastanka ovog tima ne pojašnjavaju u školi.
Razgovor sa roditeljima i učenicima
Direktor Dejan Škrivan kaže da je škola nakon ovog događaja reagovala „na jedini mogući način“, a to je razgovor sa učenicima i roditeljima.
„Još uvijek, nažalost, djelujemo uglavnom protiv posljedica, a usput pokušavamo da rješavamo i uzroke tih problema. Moram da apelujem i na medije i na roditelje da nam pomognu“, kaže Škrivan i dodaje da djeca i mimo škole učestvuju u različitim izazovima koje vide na društvenim mrežama i da niko na to ne reaguje.
„Mi djelujemo preventivno koliko možemo, nastavnici i saradnici pokušavaju da uđu u tajne djelovanja društvenih mreža da u ono vrijeme mimo nastave steknemo uvid šta je to što se dešava tamo, kako bismo mogli da djelujemo“, rekao je Škrivan za Direkt i pozvao roditelje na saradnju.
„Molim sve roditelje da nam ovom prilikom kažu šta je to što im djeca rade. Svi moramo da se uključimo u rješavanje ovog problema da bismo riješili posljedice koje mogu biti više nego ozbiljne“, zaključuje on.
Inače, izazovi sa TikToka posljednjih dana prisutni su među brojnim školarcima širom BiH, a zabilježeni su i slučajevi povreda maloljetnika. Tim povodom se oglasilo i Ministarstvo prosvjete i kulture RS i pozvalo sve direktore škola širom RS da obrate dodatnu pažnju na učenike i preduzmu aktivnosti kako bi zaustavili sprovođenje ovakvih izazova u školama.
“Smatramo da u aktivnostima koje će škola preduzeti treba da budu aktivno uključeni i roditelji, kako bi se kroz partnerski odnos i zajedničko djelovanje uticalo na sprečavanje ovakvih pojava”, navedeno je iz resornog ministarstva.
U saopštenju za javnost Policijske uprave Banjaluka apelovali su na roditelje i staratelje da obrate pažnju na aktivnosti svoje djece na internetu i da sa njima razgovaraju.
“Skrećemo pažnju upravo roditeljima shodno poslovnoj politici navedene platforme, korisnici ove mreže ne mogu biti osobe mlađe od 13 godina, ali nažalost podaci govore o masovnoj upotrebi navedene aplikacije od strane tinejdžera, pa i mlađe djece. Iz tog razloga jako je značajno da se roditelji dobro informišu o ovoj društvenoj mreži, njenim mogućnostima i preduzmu mjere nadzora i tehničke zaštite, jer i sam TikTok nudi opcije podešavanja sa ciljem zaštite maloljetnika”, zaključuju u PU Banjaluka.
Kako su ranije svjetski mediji javili, više roditelja je tužilo ovu mrežu zbog negativnog uticaja na zdravlje mladih ljudi, navodeći da su neki od njih i smrtno stradali.
Direkt.portal