Godišnje im damo 1,5 milijardi KM: Pogledajte koliki su ceh NAFTAŠI PLATILI ZBOG ALAVOSTI, litar goriva prodavali i po 30 feninga skuplje

Godišnje im damo 1,5 milijardi KM: Pogledajte koliki su ceh NAFTAŠI PLATILI ZBOG ALAVOSTI, litar goriva prodavali i po 30 feninga skuplje

Iako je u Srpskoj na snazi uredba kojom su ograničene marže na naftne derivate, pojedine pumpe i dalje love u mutnom, pa gorivo zacjenjuju više nego što bi smjeli.

Po osnovu kršenja marži, unazad tri godine naftaši u Srpskoj kažnjeni su sa više od 2,5 miliona KM.

Podsjetimo, u RS je od aprila 2021. na snazi Uredba o određivanju marže koja se primjenjuje prilikom formiranja cijena naftnih derivata. Po ovoj uredbi, marža je u veleprodaji ograničena na 0,06, a u maloprodaji na 0,25 KM po litru goriva.

Po izbijanju rusko-ukrajinske krize, koja je dovela do velikih poskupljenja i kod nas, pojedini distributeri su u jednom periodu, kršeći marže, litar goriva prodavali i do 30 feninga skuplje.

U Republičkoj upravi za inspekcijske poslove naglašavaju da su, zbog rasta inflacije i samih cijena, kontrole benzinskih pumpi intenzivirane u 2022. godini. Ističu da su tada prekoračenja od dozvoljene marže bila značajno veća nego danas.

– Tako je bilo sve dok vlasnici benzinskih pumpi nisu shvatili da će biti kažnjeni izuzetno visokim kaznama. U 2022. su zbog prekoračenja marže izrečene kazne u vrijednosti od skoro  2.300.000 KM. Godinu kasnije, pumpe su kažnjene sa 283.000, a lani sa 88.000 KM – kažu za Srpskainfo u ovoj upravi.

Pomenutom uredbom, za kršenje marži predviđena je kazna od 10.000 KM za preduzeće koje se bavi prometom naftnih derivata, te kazna od 5.000 KM za odgovorno lice u privrednom društvu. Može se izreći i mjera oduzimanja imovinske koristi ostvarene izvršenjem prekršaja.

Uprkos izrečenim astronomskim kaznama u jednom periodu, iz Republičke uprave za inspekcijske poslove nikada nisu saopštili nazive pumpe za koje je utvrđeno da su kršile marže. Opravdanj je bilo da bi objavljivanje naziva pumpi kojima su izdati prekršajni nalozi, moglo da utiče na ishod sudskih postupaka u koje su se pumpe masovno upuštale.

Podsjetimo, u Srpskoj se godišnje proda oko 610 milion litara goriva, čija prosječna cijena iznosi oko 2,5 KM.

Srpskainfo

CATEGORIES
Share This