Ekološka katastrofa u Bistrici: Rufi iskopao ugalj i uzeo novac, mještanima ostavio klizišta, uništenu riječicu i gomilu otpada

Ekološka katastrofa u Bistrici: Rufi iskopao ugalj i uzeo novac, mještanima ostavio klizišta, uništenu riječicu i gomilu otpada

Kada je u pitanju štetno rudarenje u okolini Prijedora, posljednjih dana je u centru pažnje Bukova Kosa. Bistrica, koja se prva našla na udaru i gdje su mještani još prije 2 godine protestovali i svojim tijelima branili zavičaj, ostala je u zapećku.

Ekipa Srpskainfo je posjetila Bistricu i uvjerila se šta je ostalo nakon iskopavanja lignita u ovom idiličnom potkozarskom selu.

– Mašina više nema, sve su prilike da su oni završili sa kopanjem uglja i ovo što vidimo trebalo bi da bude rekultivacija terena, mada mene na fakultetu nisu tako učili – kaže za Srpskainfo Daniel Lazić, poljoprivrednik iz Bistrice, koji je i apsolvent Rudarskog fakulteta.

Naime, svako ko dobije koncesiju za rudarenje, po zakonu preuzima i obavezu da rekultiviše teren, odnosno da područje na kojem su vršena iskopavanja dovede u stanje u kakvom je bilo prije otvaranja rudnika.

Prije nego što je “Drvo – eksport”, firma čiji je osnivač Srđan Klječanin Rufi, odbornik SNSD u Tesliću, u Bistrici otvorila rudnik lignita, na ovom mjestu je bila livada i šumarak, kroz koji je tekla riječica, koja selo napaja vodom.

rudnik bistrica od prijedora
rudnik bistrica od prijedora
rudnik bistrica od prijedora
rudnik bistrica od prijedora  danijel lazić

Nakon što su “rudari” iskopali ugalj i uzeli novac za to, ovo područje izgleda kao scena iz distopijskih filmova. Sve je razrovano, rječica je devastirana, a njeno korito uništeno. Klizišta, koja su se otvorila zbog rudarenja, odnijela su nekoliko duluma zemlje, koja je bila vlasništvo ovdašnje porodice Zrnić.

– Ostala je i gomila lignita, koji je, vjerovatno toliko loš da niko ne želi da ga kupi. To je više otpad nego ugalj. Kada su bile ove posljednje kiše, voda je nosila taj ugalj sve do poplavljenih dijelova Prijedora – kaže Lazić.

Dodaje da je i vazduh zagađen isparenjima i prašinom sa rudišta, te da mještani strahuju da bi se ostaci lignita mogli zapaliti i napraviti još više problema.

– I vodovod su nam pokidali, svako malo u selu nstaje vode. Iz ove probušene vodovodne cijevi danima šiklja voda i niko se na to ne osvrće – kaže Daniel Lazić.

Ako bude još jakih kiša, a prognozira se da bi ih moglo biti, klizišta i odroni bi se opet mogli aktivirati.

– Bojim se da bi kroz pola godine mogao biti ugrožen i put za Gornju Bistricu – kaže Daniel.

On ističe da “isti ljudi i po istom šablonu” rudare i na Bukovoj Kosi. Na oba lokaliteta je Rufijev “Drvo – eksport” radove započeo prije dobijanja potrebnih dozvola i koncesije.

– Njih ne zanima što ugrožavaju sela i tuđe posjede – kaže Daniel Lazić.

Podsjećamo, mještani Bistrice su se još u junu 2023. pobunili protiv otvaranja rudnika. Tada su započeli proteste pod motom “Ne damo naša dvorišta”. Danima su dežurali i svojim tijelima sprečavali kamione i bagere da uđu na prostor na kojem su planirali iskopavanje uglja.

U Bistrici građani blokirali put
FOTO: USTUPLJENE FOTOGRAFIJE

U to vrijeme je nastala i čuvena fotografija, koja je postala simbol otpora protiv štetnog rudarenja i protiv institucija koje ne štite prirodu i javni interes.

Daliborka Zrnić, koja je snimila ovu fotografiju, ovjekovječivši čin otpora svoje komšinice Milene Ivić, prošle godine je, sa još četvoro Bistričana, podnijela tužbu u parničnom postupku, protiv Republike Srpske, Grada Prijedora i firme “Drvo eksport”.

Kako je tada za Srpskainfo pojasnila Dragana Stanković, advokatica koja je zastupala Bistričane, oni su tužbu podnijeli zbog kršenja osnovnih ljudskih prava, zagarantovanih Ustavom Republike Srpske.

Naveli su da su im ugrožena prava na zdravu životnu sredinu, na zdravlje, ljudsko dostojanstvo, te pravo na dom.

Ipak, ni ova tužba, ni brojne krivične prijave i prijave inspekcijama, ni protesti, ni podršak koju su Bistričanima pružili ekolozi iz Centra za životnu sredinu Banjaluka, nisu spriječili otvaranej rudnika i devastaciju dijela sela.

Ono na šta su upozoravali se dogodilo, uz podršku institucija Republike Srpske.

Srpska info

CATEGORIES
Share This