Ekološka bomba: Ministri obećavali, deponija još gori

Ekološka bomba: Ministri obećavali, deponija još gori

Gradska deponija , udaljena dva kilometra od centra Višegrada, rak je rana ovog mjesta još od devedesetih godina prošlog vijeka. Sve vlasti su obećavale ili pokušavale da je zatvore ili izmjeste ali uzalud. Da li za njeno izmještanje postoji bilo kakav projekat, pitaju se građani ovog turističkog grada.

Stanje je ovako. Više od dvije decenije smrad sa gradske deponije, gdje je se deponovao i životinjski otpad, u večernjim satima stiže u prigradsko naselje Dušče, selo Holijake pa i samo gradsko jezgro. Ministri aktuelne SNSD vlasti prilikom dolaska u Višegrad govorili su  da će problem, uz pomoć ministarstava biti riješen, ali od toga zasad ništa. Najviše ispaštaju građani čije su kuće blizu smetljišta.

„Probudi me nešto noću, mislim neko me davi, skočim, vidim otvoren prozor kroz koji kulja dim. Znači deponija gori. Jedva ostadosmo živi a u selu ima petnaestak porodica koje su svaki dan izložene dimu i smradu,“ priča mještanin Holijaka Emin Kadrić.

Članovi višegradskih opozicionih stranaka kažu da je deponija problem nad problemima a nikako da se uđe u problematiku njegovog rješenja. Ona je i ruglo za turistički grad.

„U zadnjih osam godina aktuelna vlast / SNSD/ nije ni pokušala da ozbiljno riješi problem. Stalni požari u ljetnom periodu na deponiji  kad je najveća koncentracija otrovnih gasova ugrožavaju i turizam jer dim guši i građane i turiste, „ kaže Sava Savić iz Narodnog fronta

„Opštinske vlasti godinama pričaju o rješavanju problema gradskog smetljišta. Od svega što su učinili je da su stavili zaštitnu limenu ogradu prema magistrali i tako je djelimično zamaskirali. Gradjani su ogorčeni, negodiju i oni i ekološke organizacije“, navodi Stefan Nikitović iz SDS

Načelnik odjeljenja za  urbanizam opštine Dejan Krsmanović ističe da dosad nije bilo nikakve izradjene dokumentacije osim rješavanja imovinsko pravnih odnosa na mjestu deponije  i da je opština zaključila ugovor sa projektantskom kućom  koja će izraditi  program mjera prilagođavanje, uredjenje i zatvaranje gradske deponije.

„Taj dokumenat  bi trebalo  navede šta bi trebalo  prioritetno uraditi  da se deponija dovede u stanje da može bezbjedno funkcionisati i koje su mjere potrebne da bi se zatvorila. Istovremeno se traži nova lokacija  kojom će biti zadovoljni svi gradjani“, dodao je Krsmanović.

Postavlja se pitanje zašto je opštinska vlast  dosad čekala na izradi dokumentacije i projekta i zašto se dozvolilo da se i gradjani i turisti truju dimovima sa smetljišta. Posebno kad na njemu buknu požari.

(BN) Foto: Arhiva

CATEGORIES
Share This