„Dodiku dodatnih 20 miliona KM, nas ko šiša“ Medicinari ogorčeni što NEMA PARA za povećanje plata, pogledajte na šta su sve spremni

 „Dodiku dodatnih 20 miliona KM, nas ko šiša“ Medicinari ogorčeni što NEMA PARA za povećanje plata, pogledajte na šta su sve spremni

Zdravstveni radnici u Srpskoj ne mire se sa tim da nema para za povećanje plata medicinskim sestrama i doktorima u narednoj godini, te upozoravaju da neće sjediti skrštenih ruku.

Poručuju da, bez povećanja primanja medicinarima, vlast mora da bude spremna ne samo na to da će javno izraziti svoje nezadovoljstvo, nego i na još masovnijoh odlazak stručnjaka iz Srpske. To će, upozoravaju, dodatno srozati kvalitet zdravstvene zaštite, odnosno direktno pogoditi narod koji, naglašavaju, veoma brzo bukvalno neće imati ko da liječi.

Iz sindikata se ptaju – kako to da za predsjednika Srpske ima dodatnih 20 miliona KM, a da ne mogu da se nađu 44 miliona KM za povećanje primanja sestrama i doktorima.

Kako kažu u Strukovnom sindikatu doktora medicine Srpske, radnici u zdravstvu su sa velikim nezadovoljstvom dočekali vijest da od povećanja njihovih plata neće biti ništa ni u 2025.  Zbog toga će dodatno ispaštati i građani Srpske koje, upozorava, uskoro neće imati kod da liječi.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIERAJA

Podsjetimo, predstavnici ovog sindikata su, zajedno sa kolegama iz sindikata koji okupljaju medicinske sestre i nemedicinski kadar, nedavno imali sastanak sa resornim ministrom, čijim ishodom nikako nisu zadovoljni.

– Vijest da za povećanje plata medicirima nema para, bila je veliki udarac za nas. Sad je na nama hoćemo li okrenuti drugi obraz ili ćemo da reagujemo. Imaćemo sastanke narednih dana, sigurno je da nećemo sjediti skrštenih ruku – kaže za Srpskainfo predsjednik ovog sindikata Jovica Mišić.

Pita se, ako u budžetu ima dodatnih 20 miliona KM za predsjednika Srpske, zašto se nije moglo naći i 44 miliona KM za povećanje plata zdravstvenim radnicima.

– Među zdravstvenim radnicima širom Srpske vlada veliko nezadovoljstvo. Ono što možemo da očekujemo, jeste da će trend odlaska zdravstvenih biti nastavljen. Jer, ako im plate ne budu povećane, ljudi će sasvim sigurno tražiti gdje im je bolje i odlaziti, to je zakon tržišta – upozorava Mišić.

Podsjeća da zdravu državu grade zdravi ljudi.

– Ako nas neće imati ko da liječi, nećemo imati ni zdravog naroda – poručuje Mišić koji je ranije naglasio da plate u zdravstvu nisu povećavane skoro dvije i po godine, zbog čega ne čudi što medicinari iz srpske sve više odlaze.

ILUSTRACIJA ZA ODLAZAK MLADIH
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Veliko nezadovoljstvo vlada i među medicinskim sestrama i tehničarima. Iz strukovnog sindikata koji okuplja ovaj kadar upozoravaju da su radnici u bolnicama i domovima zdravlja u Srpskoj toliko ogorčeni, da su spremni i na proteste.

– Sestre i tehničari vrše pritisak da što prije krenemo sa organizacijom okupljanja radnika, kako bismo javno izrazili svoje nezadovoljstvo. Ništa čudno, s obzirom na maćehinski odnos države prema svojim zdravstvenim radnicima koji će, sasvim sigurno, ubrzati odlazak stručnog kadra sa ovih prostora. Pitam se, ko će u budućnosti liječiti naš narod – političari ili zdravstveni radnici – poručuje za Srpskainfo predsjednik Strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara Mirko Šerbedžija, naglasivši da će sindikati na sastancima koji slijede precizirati dalje korake u borbi za zaštitu prava zdravstvenih radnika.

Pomenuta dva sindikata su stava da bi bilo realno da plate u zdravstvu budu povećane za oko 450-500 KM.

Sa ministrom zdravlja Alenom Šeranićem sastančili su i predstavnici Sindikata zdravstva i socijalne zaštite Srpske, sa zahtjevom da cijena rada bude povećana na 200 KM.

– Nakon saznanja da novca nema, razočarani smo. Vlada mora pronaći novac da se plate povećaju. Svaka čast za nove bolnice, ali u njima neće imati ko da radi. Radnici u zdravstvu su postali deficitarna roba – upozorili su iz ovog sindikata.

Uprkos nezadovoljstvu medicinara koje, čini se, nikad nije bilo veće, stav Vlade je takav da za povećanje cijene rada, jednostavno, nema para.

– Važno je održati dostignuta prava radnika, kao i tekuće izmirivanje obaveza koje imaju javne zdravstvene ustanove – poručili su nedavno iz resornog ministarstva.

CATEGORIES
Share This