„Bolne mjere“ za sve one koji ne misle isto

„Bolne mjere“ za sve one koji ne misle isto

Retko kada smo imali prilike da čitamo jedan intervju poglavara Srpske Pravoslavne Crkve (SPC) koji u tolikoj meri, po svojoj sadržini, izražava pasivnu agresiju i iznosi otvorene pretnje svojim neistomišljenicima. Ni najveći hrišćanski praznik Vaskrs, očigledno nije oslobodio Patrijarha Porfirija od služenja sopstvenoj želji za obračunom i osvetom sa onima koji ne misle kao on.

Na pitanje novinara NIN-a:

Postoje li podele i struje među vladikama u Sinodu? Neki od njih su, primera radi, otvoreno podržali studente, drugi su ih osudili, moraju li sve vladike biti u simfoniji ili imaju pravo na samostalno mišljenje i kako sve to utiče na Crkvu?

Patrijarh odgovara:

To da je neki arhijerej osudio studente – nije tačno. Studente niko nije osudio… Episkopi moraju biti u saglasju u pitanjima vere i crkvenog poretka – to je conditio sine qua non. U drugim pitanjima mogu imati različita mišljenja, i to samo po sebi ne predstavlja nikakav problem. Problem nastaje ukoliko pojedincima pitanja koja nisu suštinska za misiju Crkve postaju važnija od same vere i kanonskog poretka, odnosno ako se bavljenjem političkim temama narušava crkveni poredak i unosi smutnja u narod. Takvih pojava je bilo kroz istoriju, ali je Crkva uvek znala da ih reši – ponekad i bolnim merama (NIN Intervju: Patrijarh Srpske Pravoslavne Crkve Porfirije, Srpski narod je Hristov narod, čak i onda kada njegova pobožnost nije uvek kultivisana, 17.4.2025).

Ono što odmah upada u oči jeste lakoća sa kojom je Patrijarh Porfirije odbacio tvrdnju da je bilo koji episkop SPC osudio studente, što predstavlja grubu neistinu i jasno ignorisanje i prikrivanje činjenica (postoji mnogo tekstova koji jasno i precizno demantuju ovakvu tvrdnju). Pošto je u jednoj rečenici „počistio“ svaku kritiku o navodnim episkopima koji su napadali studente,  Patrijarh sada otvara svoj manevarski prostor da oštricu napada i jasne pretnje uputi ka onim elementima u SPC koji su zapravo podržavali studente i njihove zahteve!

Ono što posebno zabrinjava u odgovoru Patrijarha jeste teza da je „bavljenje političkim temama“ nužno remećenje crkvenog poretka. Ta logika pretpostavlja da se vera i društveni angažman moraju strogo i šizofreno razdvojiti. Ali takav stav stoji u direktnoj suprotnosti sa hrišćanskim iskustvom i Crkvenim pamćenjem (Biblija i Crkveno Predanje). Međutim, patrijarh Porfirije bez obzira na sve to, ipak želi da indirektno izjednači dva suprotstavljena pojma: „politika“ i „politikantstvo“, kako bi na taj način mogao da stvori osnov za obračun i „bolne mere“ koje slede. Međutim, nije moguće izjednačiti ove pojmove, jer je „politikanstvo“ gotovo uvek zloupotreba politike radi partikularnih interesa: lične ili partijske koristi. U tekstu koji je skoro objavljen na sajtu teologija.net, jasno je pokazano da verska praksa, često ima jasne političke implikacije. Baviti se politikom znači učestvovati u oblikovanju društva, donositi odluke u korist zajednice. U tom smislu, i Crkva je uvek bila politički činilac – jer je propovedajući pravdu, istinu, pa i mir, uvek bila pozvana da zastupa one koji nemaju glas.

Vera u Hrista kao Bogočoveka, ne dozvoljava nam podelu istorije na svetu i profanu. Naprotiv, Hristos je preuzeo sve u sebe kao Bogočovek (Bog i čovek: sveto i profano), te otuda postoji samo jedna istorija. Zbog svega toga, jasno je da zauzimanje za marginalizovane, postavljanje etičkih pitanja, otpor nepravdi, svedočenje istine i dr. – sve to jeste i postaje politički stav u društvu koje je nepravedno i koje se svesno protivi takvim idealima. Otuda je proročki glas Crkve uvek bio i politički – ali ne i partijski.

Međutim, jasno i neprirodno odeljujući sveto i profano, veru i politiku, izjednačavajući „politiku“ i „politikanstvo“, patrijarh Porfirije omogućava sebi da proizvoljno klasifikuje bilo koji angažman koji mu ne odgovara kao „politički“, a samim tim necrkveni. Drugim rečima, kada se vera ograniči samo na pitanja religijskog kulta, onda je jasno da svako ko izrazi određeni javni stav o pitanjima „opšteg dobra“ i osnovnim hrišćanskim načelima jeste (pravda, istina, ljubav) u velikom problemu. U tumačenju Patrijarha, ti članovi SPC ne čine ništa drugo nego svesno zanemaruju „veru i kanonski poredak“, a takvo zanemarivanje zahteva ništa drugo nego „bolne mere“ Crkve.

Iako se na prvi pogled čini da izraz „bolne mere“ upućuje na način kako je Crkva rešavala svoje probleme u prošlosti, Patrijarh iza toga zapravo svesno krije poruku koju želi da pošalje danas, i to samo onim episkopima koji su podržali studente i njihove zahteve, pošto kao što i sam kaže u okviru intervjua: „To da je neki arhijerej osudio studente – nije tačno. Studente niko nije osudio…“. Dakle, oni koji osuđuju – takvi ne postoje, postoje samo oni drugi na koje se zapravo „bolne mere“ mogu odnositi! Neiskrenost same izjave ogleda se u tome što Patrijarh ne pominje nikakve „bolne mere“ za one koji su – i to jasno, javno i dokumentovano – vređali studente, klevetali profesore, narušavali akademsku i duhovnu klimu Srpske Pravoslavne Crkve (sve je dokumentovano kroz mnogo tekstova: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8…). Niko od njih niti je ukoren, pozvan na odgovornost, pa čak ni opomenut zbog širenja „smutnje u narodu“! „Bolne mere“ su rezervisane samo za one koji misle drugačije!

Posle svega rečenog, postaje nam sasvim jasno da Patrijarh Porfirije svoje insistiranje na nekakvom razdvajanju vere i politike temelji samo na sopstvenoj želji da odbrani svoje (ne)delovanje u aktuelnim protestima 2024–2025. godine, istovremeno disciplinujući one koji te proteste podržavaju.

Na kraju, najstrašnije u celokupnom intervjuu jeste arbitrarnost kojom se služi Patrijarh, čime ostavlja prostor za osvetu i nove napade, a i „bolne mere“. Arbitrarnost leži u pitanju: ko određuje šta jeste, a šta nije „suštinsko za misiju Crkve“? Ako se svako pitanje društvene odgovornosti, pravde, akademske slobode ili moralne savesti proglasi „nesuštinskim“, onda ćemo u ime lažnog mira ugušiti svako kritičko razmišljanje i ugraditi strah u temelj Crkve. To onda više i nije mir – to je prinudna tišina koja se održava pretnjama i „bolnim merama“. Na kraju, Crkva ne počiva na disciplini, već na istini – jer se istina brani ljubavlju koja ne blokira dijalog.

Teologija.net

CATEGORIES
Share This