Advokati u Srpskoj u štrajku, rješenje se ne nazire
Od 1. avgusta traje štrajk Advokatske komore Republike Srpske. Advokati traže povećanje tarifa za odbranu po službeno dužnosti i isplatu zaostalih naknada. Štrajk je doveo do problema u radu sudova, a rješenje se ne nazire.
Dug prema advokatima koji su bili angažovani kao branioci po službenoj dužnosti u krivičnim predmetima pred sudovima u Repupblici Srpskoj iznosi oko milion i 100 hiljada maraka. Problem ne predstavljaju samo zaostala dugovanja, već i tarifa koja nije mijenjana više od deset godina.
„Mi smo se obratili nadležnom ministarstvu još prošle godine, prije više od godinu dana. Dostavili smo radni tekst nacrta nove tarife još 5. decembra 2023. godine, ali do danas nismo dobili niti jedan konkretan odgovor u smislu ponude ili odgovora nadležnog ministarstva po pitanju tarife. U međuvremenu dok smo rješavali to pitanje, aktuelizovan je problem isplata naknada“, objašnjava Dalibor Mrša, predsjednik Advokatske komore Republike Srpske.
U Ministarstvu pravde Republike Srpske navode da još uvijek razmatraju zahtjeve Advokatske komore i nadaju se da će doći do zajedničkog dogovora.
„Od trenutka kada je upoznato sa odlukom Skupštine Advokatske komore o organizovanju protesta sa obustavom rada i zastupanja advokata u predmetima u kojima su angažovani kao branioci po službenoj dužnosti, Ministarstvo je održalo više sastanaka sa predstavnicima Advokatske komore Republike Srpske, sa ciljem prevazilaženja nastale situacije. Smatramo da će se u najskorijem roku postići dogovor na način koji bi bio prihvatljiv za advokate, kao i za građane, privredu i sistem u cjelini“, navode iz Ministarstva pravde.
Štrajk advokata doveo je do obustave rada u predmetima u kojima se advokati angažuju po službenoj dužnosti. Iz Osnovnog suda u Banjaluci potvrđuju da imaju problema u radu.
„Odgađaju se svi krivični postupci u kojima su postavljeni branioci po službenoj dužnosti, uključujući i predmete u kojima su maloljetnici koji po svojoj prirodi zahtijevaju hitno postupanje. U prekršajnim postupcima nismo imali predmete u kojima se advokati postavljaju po službenoj dužnosti, dok se u prekršajnim predmetima prema maloljetnicima postupci odgađaju. Branioci odbijaju da postupaju u predmetima, jer im Advokatska komora prijeti disciplinskim postupcima“, kažu u Osnovnom suda u Banjaluci.
Advokat Marko Mikeš koji ima oko 20 hiljada maraka nenaplaćenih naknada, kaže da zbog situacije u kojoj se našao pravosudni sistem svi ispaštaju.
„Klijenti, sudije i tužioci su usljed trajanja štrajka advokata oštećeni. Sudije i tužioci jer neće moći da ispune svoju normu. Klijenti jer ne mogu da dobiju odbranu na koju imaju pravo, a dvokati su već svakako oštećeni, s obzirom na to da na isplate svojih potraživanja čekaju već nekoliko godina“, objašnjava Mikeš.
U štrajku se pored Advokatske komore Republike Srpske od 1. avgusta nalazi i Advokatska komora Federacije, koja takođe traži povećanje tarifa. Dugovanja pred Sudom BiH su isplaćena 7. avgusta, ali ona pred sudovima u Republici Srpskoj još uvijek nisu i nema naznaka kada će biti isplaćena.
(BN) Foto: BN