650 hiljada evra za patrijarhovu rezidenciju na Dedinju
Dosta polemika i različitih reakcija u javnosti je izazvala vijest da patrijarh srpski Porfirije za obnovu vile na Dedinju planira uložiti 650 hiljada evra, a pozivanje da je ideju o tome dao blaženopočivši patrijarh Pavle, koju plasiraju režimski mediji u Srbiji, krajnje je degutantno znajući za njegovu poslovičnu ljudsku skromnost.
Tako se navodi da se nakon 12 godina od posljednjih velikih radova, kreće u rekonstrukciju vile na Dedinju u kojoj živi patrijarh Srpske pravoslavne crkve. Riječ je zapravo o obnovi i dogradnji luksuznog objekta, koji služi kao rezidencija čelnog čoveka SPC. Građevinska dozvola je već izdata, a vrijednost radova procjenjuje se na 75,4 miliona dinara ili oko 650.000 evra.
Kako se navodi u dokumentaciji, SPC-u je odobreno izvođenje radova na dogradnji i rekonstrukciji postojećeg objekta. Radovima se, kako piše, formira “slobodnostojeći stambeni objekat ukupne površine od 874 kvadrata, od čega nadzemna površina iznosi 716 kvadratni metar”. U građevinskoj dozvoli dalje piše da će biti izgrađen pomoćni objekat u suterenu, odnosno garaža od 188 m2, te da će biti ukupno osam parking mesta. Sudeći po zvaničnim podacima iz Katastra nepokretnosti, postojeća vila ima 676 kvadrata korisne površine, a zemljište na kom se nalazi 2.940 kvadratnih metara.
Gdje će vam pamet kada se pozivate na Pavla!?
Uz ovu vijest se po pravilu navodi da je ideju o prvoj obnovi dao patrijarh Pavle, iako je vrlo dobro poznato da je on nikada nije koristio, niti mu je padalo na pamet da se preseli u nju. Soba patrijarha Pavla u Patrijaršiji u kojoj je živio bila je toliko skromna da je podsjećala na monašku ćeliju. Postio je tokom cijele godine na vodi, ribu je jeo veoma rijetko, a meso skoro nikada. Svako jutro, osim ako nije išao u neku drugu crkvu, služio je liturgiju u Patrijaršiji i pričešćivao se, a svako veče je bio na večernjoj službi u Sabornoj crkvi zajedno sa ostalim sveštenicima za pjevnicom. Sa sobom je uvijek nosio Sveto pismo i molitvenik. Po Beogradu je išao gradskim prevozom ili pješke. Živio je asketskim životom, sam je šio i krpio odjelo i cipele, i obavljao ostale majstorske poslove u Patrijaršiji.
Opšte je poznato da je patrijarh Pavle bio protivnik svakog luksuza, nije bio škrt, ali je bio štedljiv. Postoji priča o tome kako je reagovao kada je jednom prilikom vidio više luksuznih automobila ispred Patrijaršije, pitajući se čiji su. Kada je saznao da su to automobili njegovih vladika, patrijarh Pavle je rekao: “Bog te vidio, a čime bi se tek vozili da se nisu zavjetovali na skromnost?”
Možda bi se Pavlu moglo zamjeriti što nije bio više strog prema svojim vladikama i pokušao da ih dovede u kakav-takav red, da ne bismo došli do ovoga što se danas dešava, ali pozivati se na njega u ovom slučaju je potpuno degutantno.
Da je sreće, kao što nije…
Po mišljenju mnogih pravoslavnih hrišćana, istinskih i dobronamjernih vjernika patrijarh srpski bi trebao da bude i da boravi u Pećkoj patrijaršiji i time da primjer borbe za opstanak našeg duhovnog i istorijskog identiteta na Kosovu i Metohiji. Tim prije što je on po pozvanju Pećki patrijarh i upravo se na tom mjestu i ustoličava za patrijarha.
Značaj Pećke patrijaršije ogleda se u tom što je vijekovima bila ne samo duhovno, već i kulturno središta srpskih država. Upravo je Pećki patrijarh imao i političku ulogu tokom ranijih vijekova, u vrijeme nestanka srpske države, a Pećka patrijaršija je bila svjetionik svim drugim crkvama. To se vidi i u živopisu najstarije Crkve Svetih apostola u Pećkoj patrijaršiji gdje predstavlja scene sa Siona. Poruka je dvostruka, jedna je da je ova crkva dio jedne svete, saborne, apostolske crkve koja je nastala na Sionu u Jerusalimu, a drugo da ova crkva treba da bude središte – Sion svih pomjesnih crkava pod njenom jurisdikcijom.
Koliko smo blizu ili daleko od te misije Crkve zaključite sami. U jedno možemo biti sigurni: Dedinje nije mjesto koje šalje tu vrstu poruke.
ISTOK