Nakon izbora u Budvi sve je isto, ali…
Građani Budve su na ponovljenim lokalnim izborima 17. novembra glasali slično kao na majskim, nakon kojih vodeće partije nisu uspjele da se dogovore o podjeli vlasti, pa su izbori morali biti ponovljeni. Da li je sada isti slučaj ili su moguće nove kombinatorike?
I ovog puta su najviše glasova osvojile partije koje su do skoro činile prosrpski Demokratski front (DF), koji se podijelio na dvije grupacije uoči prethodnih izbora u maju.
Te grupacije predvode Nikola Jovanović, predsjednik gradske skupštine, i Mladen Mikijelj, direktor Morskog dobra.
Oni su, prema preliminarnim rezultatima, osvojili po devet mandata.
Slijedi ih opoziciona Demokratska partija socijalista (DPS) Mila Đukanovića sa sedam odborničkih mjesta.
Najveći pad podrške zabilježila je koalicija Demokrata i pokreta Evropa Sad (PES), na čijem su čelu premijer Milojko Spajić i zamjenik premijera Aleksa Bečić.
Njihove partije u Budvi su zajedno osvojile tri mandata, što je upola manje nego na majskim izborima kada su nastupili samostalno.
Dva mandata je osvojila stranka Đorđa Zenović, koji je u maju bio na čelu izborne liste Demokrata. Ovo su prvi izbori na kojima je učestvovao Zenovićev Pokret za Grad.
Dva mandata je dobio i Evropski savez koji čine Socijaldemokratska partija, Socijaldemokrate i Liberalna partija, a jedan je pripao građanskom pokretu URA.
U budvanskom parlamentu ima 33 odbornička mjesta, pa je za formiranje vlasti potrebna većina od 17 odbornika.
Da li su moguće nove kombinacije sa DPS-om
Iako su u predizbornoj kampanji dvije frakcije DF-a isključivale mogućnost da jedan od njih napravi saradnju sa DPS-om Mila Đukanovića, ne treba isključiti tu mogućnost. Jer je nakon miješanja Srbije u unutrašnje odnose u prosrpkoj koaliciji i razvaljivanjem sprege Milojka Spajića i Jakova Milatovića, otvoren prostor za povratak DPS-a u Crnoj Gori.
Iako Andrija Mandić zagovara pomirenje dvije frakcije, ono je vrlo malo vjerovatno.
Prethodno je Jovanović objasnio zašto nisu htjeli da formiraju vlast sa Mandićevom Novom srpskom demokratijom (NSD) , koja je bila okosnica DF.
„To nije slučajno jer je NSD preuzela sve loše vrijednosti DPS-a i nastavila da se isto tako ponaša. Svi ostali su nam poželjni koalicioni partneri“, kazao je Jovanović.
Srbijanski mediji već izvještavaju o tom scenariju, a cijelo vrijeme predizborne kampanje su otvoreno negativno kvalifikovali Jovanovića unaprijed ga optužujući sa radanju sa DPS-om. Dakle, produbljujući razdor u srpskom glasačkom tijelu iz bolesne potrebe da se u svemu samo oni pitaju i njihov lider. Takva politika otvara prostor DPS-u.
Agencije