Veći minimalac i zabrana rada nedjeljom smanjili broj radnika za više od 4.500?
– Prema podacima Poreske uprave Federacije BiH, u prvoj polovini januara broj radnika u ovom entitetu je manji za 4.704.
Tako je, prema ovim podacima, u prvoj polovini januara zabilježeno 2.065 prijava u radni odnos, dok je broj odjava iznosio 6.769.
„Za isti period prošle godine evidentirano je 2.736 prijava i 6.105 odjava radnika. Kada je riječ o Kantonu Sarajevo, zabilježene su 903 prijave, te 1.834 odjave, dok je za isti period prošle godine evidentirano 829 prijava i 1.801 odjava. Ovi podaci ukazuju na stabilan trend kretanja broja prijava i odjava zaposlenika, koji je prisutan već niz godina. Sličan trend bilježimo još od 2017. godine. Trenutne brojke ne pokazuju značajna odstupanja, što nam dopušta da zaključimo kako nema promjena u uobičajenom obrascu prijava i odjava radnika“, rekao je Admir Omerbašić, direktor Poreske uprave Federacije BiH.
On je posebno istakao da, prema službenim evidencijama, dominiraju odjave radnika iz sektora obrazovanja i javne administracije.
„Iz ovih sektora u prvoj polovini januara 2025. godine odjavljeno je 1.659 radnika, dok je prošle godine taj broj bio 2.313. Odjave radnika u januaru često su povezane s istekom i obnovom ugovora, što je uobičajena praksa u ovom dijelu godine“, dodao je Omerbašić.
Ipak, Amina Džonlagić, direktorica Službe za zapošljavanje Kantona Sarajevo, navela je prije nekoliko dana da je nedopustivo što je Vlada FBiH odluku o minimalnoj plati od 1.000 KM donijela preko noći i neplanirano.
„Od 3. do 16. januara na evidenciji nezaposlenih evidentiran je 1.171 novopridošli, od toga iz radnog odnosa 1.153, što znači da su to isključivo otkazi. A imamo već 955 zahtjeva za novčanu naknadu, što znači da su otkaz dobili ljudi koji su najkraće osam mjeseci u radnom odnosu, jer tada ostvaruju pravo na novčanu naknadu“, dodala je Džonlagićeva.
Zbog ovoga se oglasio i Nermin Nikšić, premijer FBiH, koji je kazao da su, kada je u pitanju Kanton Sarajevo, zabilježene 903 prijave, te 1.834 odjave.
„Za isti period prošle godine evidentirano je 829 prijava i 1.801 odjava. Ovi podaci ukazuju na stabilan trend kretanja broja prijava i odjava zaposlenika koji je prisutan već niz godina“, naveo je Nikšić.
Admir Čavalić, ekonomista i predsjednik Odbora za ekonomsku i finansijsku politiku u Parlamentu FBiH, rekao je za „Nezavisne novine“ da je moguće donijeti zaključak da je manji broj zaposlenih zbog neradne nedjelje i povećanja minimalne plate, ali da ipak treba sačekati podatke za februar i mart.
„Ipak, teret povećanja minimalne plate ide od 1. februara. Kada je riječ o zabrani rada objekata nedjeljom, tu trebamo imati uvid u sektor trgovine. Imamo savršenu oluju u negativnom smislu faktora. To su recesija u Njemačkoj, zabrana rada nedjeljom, uredba koja je povećala bruto cijenu rada u FBiH i učinila je nekonkurentnom i niz drugih faktora, kako domaćih, tako i inostranih koji imaju uticaj na samu zaposlenost. Još uvijek je rano govoriti o nekim posljedicama, ali je indikativno da imamo negativan trend“, naglasio je Čavalić.
Na pitanje šta će biti ukoliko ostane ovakvo stanje, odnosno ništa se ne promijeni, Čavalić odgovara da će se nastaviti pad zaposlenosti, te da su jedino rješenje fiskalne reforme.
„Rad u Federaciji je sada skuplji nego rad u RS ili Brčko distriktu, ali i daleko razvijenijim zemljama svijeta, poput Mađarske, Češke, Turske, Bugarske, Rumunije i tako dalje. Ove odluke jednostavno nemaju nikakvog smisla. Jedino rješenje su fiskalne reforme, u kratkom roku parcijalne fiskalne reforme, a u dugom roku potpune fiskalne reforme“, zaključio je Čavalić.
Nezavisne