TUGA, PESIMIZAM I EVROSKEPTICIZAM Nakon samita u Briselu BiH ni korak bliže članstvu u EU

TUGA, PESIMIZAM I EVROSKEPTICIZAM Nakon samita u Briselu BiH ni korak bliže članstvu u EU

Na nedavno završenom Samitu EU i zemalja zapadnog Balkana usvojena je Deklaracija u kojoj se ističe da je budućnost regiona u EU te da je strateško partnerstvo, kako se navodi, važnije nego ikada.

Pompezno najavljivani samit u Briselu, kojem su prisustvovali politički lideri svih zemalja bivše Jugoslavije, osim kurtoaznih pohvala “napretka” na evropskom putu zemalja koje još nisu članice EU, kao i već bezbroj puta ponovljenih floskula o neohodnosti što bržeg učlanjenja u EU, ruku na srce, donio je malo šta novog.

U saopštenju nakon završetka samita, između ostalog, navedeno je da su lideri EU i njenih država članica, uz konsultacije s partnerima sa zapadnog Balkana, zaključili da je “u kontekstu radikalne promjene globalne geopolitičke situacije, sukoba u Ukrajini i konflikata na Bliskom istoku, te na startu novog ciklusa liderstva u EU, strateško partnerstvo EU i zapadnog Balkana važnije nego ikad prije”.

Učesnici Samita istakli su i da je budućnost zapadnog Balkana u EU i ponovo potvrdili “potpuno i nedvosmisleno opredjeljenje za perspektivu članstva regiona u EU”.

Šta za BiH i zapadni Balkan u cjelini znače zaključci i deklaracija usvojena na Samitu u Briselu, pitali smo za mišljenje bivšeg ambasadora BiH u prestonici Belgije, Draška Aćimovića. On smatra da je navedeni samit, u suštini, donio jedino tugu i pesimizam u region.

Draško Aćimović
FOTO: MINA/YOUTUBE/SCREENSHOT

– Samim tim što je poslije samita postalo jasno da na dugi vremenski period niko iz regiona nema šanse da uđe u EU, posebno Crna Gora koja je trebalo već sljedeće godine da zatvori sva poglavlja i bude spremna za ulazak, slobodno možemo reći da je ovo bio jedan tužni, pesimistični i deprimirajući skup – kaže Aćimović za Srpskainfo.

Na pitanje koliko je BiH poslije Samita u Briselu, konkretno, bliže ili dalje od članstva u EU, Aćimović odgovara da je BiH “samo retorički na evropskom putu, a tamo se suštinski ne nalazi”.

– Nema tu nikakve želje ni volje od strane domaćih političkih aktera. Ovom izjavom iz EU oni će naići na potvrdu svojih politika i to je ono što je za građane BiH tragično – smatra Aćimović.

Profesor geopolitike Srđan Perišić ocjenjuje da je Samit u Briselu evropska administracija organizovala kako bi definisala mandat Evropske komisije u narednom periodu, kao i da, prema njegovim riječima, jasno poruči svim balkanskim zemljama da moraju slušati njene naloge.

srdjan perišić
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

– U uvodu deklaracije, kao i pozivu na sastanak jasno se vidi da je Evropa, navodno, ugrožena od Rusije i da treba da se objedinjava – kaže Perišić za Srpskainfo.

Kako navodi, ideja Brisela je da negdje 2027. godine Srbija i Sjeverna Makedonija postanu članice EU, ali da prije toga moraju ispuniti geopolitičke zahtjeve koji nemaju veze s klasterima koji se vezuju za pristupanje EU.

– To je, između ostalog, potpuno odvajanje od Rusije u ekonomskom, energetskom, kulturnom i političkom smislu, kao i postepeno priznanje tzv. Kosova. To su osnovni zahtjevi za Srbiju – ističe Perišić.

Što se tiče BiH, dodaje on, od ulaska u EU nema ništa ni 2027, kao ni 2028. godine.

– Tada se najavljuje ulazak Crne Gore, ako se u potpunosti stavi granica između nje i Srbije. Što se tiče BiH, zahtjevi iz Brisela su njena izgradnja kao jedinstvene države. Za BiH nije određen datum priključivanja, već da u periodu poslije uključivanja Crne Gore u članstvo mora da bude funkcionalna i jedinstvena država, sa slabim entitetima koji u suštini neće imati bilo kakve ingerencije. To je saopšteno delegaciji BiH u Briselu – tvrdi Perišić.

Srpskainfo

CATEGORIES
Share This