SUKOB INTERESA Kako u BRIKS, kad Bošnjaci i Hrvati ne žele tamo

SUKOB INTERESA Kako u BRIKS, kad Bošnjaci i Hrvati ne žele tamo

BRIKS je pravo mjesto za Republiku Srpsku i od Parlamenta BiH tražićemo saglasnost za apliciranje nekom od oblika BRIKS organizacije.

Ovo je po povratku iz ruskog Kazanja, gdje je prisustvovao trodnevnom Samitu BRIKS, izjavio predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

Obraćajući se medijima na konferenciji koju je održao u Istočnom Sarajevu, Dodik je naveo da Srpska, prema Ustavu BiH, ima pravo da od Parlamenta BiH traži saglasnost s tim da se bavi određenim političkim pitanjima. Napomenuo je i da BRIKS “nije zamjenska platforma za EU i da samo zlonamjerni to mogu povezivati na takav način”.

Samit BRIKS
FOTO: MAXIM SHEMETOV / POOL/EPA

– Osjećao sam se sagovornikom i za globalna pitanja koje je sam predsjednik Vladimir Putin inicirao i nastavićemo da pokušavamo da dođemo u situaciju da u nekom od formata koji organizuje BRIKS budemo prisutni – rekao je Dodik.

Inače, ovo nije prvi put da se aktuelni predsjednik Republike Srpske zalaže za približavanje Republike Srpske i BiH organizaciji čiji su osnivači Rusija, Kina, Brazil, Indija i Južna Afrika. Još u avgustu prošle godine Dodik je, podsjećamo, najavio potpuni spoljnopolitički zaokret i, umjesto dotadašnje neupitne privrženosti Srpske evropskom putu BiH, javno obznanio da se zalaže za priključivanje članstvu u BRIKS.

– Evropska unija ima alternativu. S obzirom na to da se iz Brisela ispostavljaju uvijek novi i nejasni uslovi za prijem u EU, smatram da BiH treba da podnese zahtjev za članstvo u BRIKS. Vjerujem da bi bila primljena prije nego u EU. Narednih dana predstavnici institucija iz Republike Srpske poslaće organima BiH prijedlog da se razmotri takva inicijativa – najavljivao je Dodik preko društvenih mreža novi spoljnopolitički kurs Republike Srpske.

Međutim, ovo što je Dodik najavljivao prije nešto više od godinu dana, kao i prekjuče u Istočnom Sarajevu, ima jednu, ali veliku prepreku. Naime, upravljanje spoljnom politikom nalazi se u nadležnosti Predsjedništva BiH, a tamo trenutno, pored Željke Cvijanović, sjede Denis Bećirović i Željko Komšić, zagriženi promoteri ne samo evropskog puta BiH, već i što bržeg učlanjenja BiH u NATO.

Osim toga, gotovo je nemoguće povjerovati u to da bi Dodikova ideja mogla da prođe i u Parlamentu BiH gdje su, osim bošnjačkih predstavnika, hrvatski političari svi do jednog aktivni zagovarači pristupanja EU, kao i Zapadnoj vojnoj alijansi.

Zašto se predsjednik Srpske i lider SNSD javno zalaže za približavanje BRIKS, iako je i njemu sigurno jasno da za takav prijedlog neće dobiti podršku u institucijama BiH, pitali smo za mišljenje profesora geopolitike Srđana Perišića. On smatra da je navedenim izjavama Dodik “pokazao da se ponaša kao legalista”.

srdjan perišić
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

– Naravno da će inicijativa o približavanju BiH ili Republike Srpske BRIKS teško proći u Predsjedništvu BiH, isto kao i Parlamentu BiH. To je jedna dimenzija te priče. Međutim, druga dimenzija je nesporna činjenica da su Sarajevo i bošnjačke političke stranke uzurpirali kompletnu spoljnu politiku BiH. Republika Srpska nema uticaj na spoljnu politiku, a posljedica toga jeste to da je Srpska posljednjih godina stvorila svoju samostalnu spoljnu politiku. Sigurno je da će Republika Srpska nastaviti s onim što je do sada radila, a u prilog tome govori činjenica da se samo u posljednje dvije i po godine Dodik sastao s predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom šest ili sedam puta. Ne zaboravimo i sastanke s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom, predsjednikom Turske Redžepom Erdoganom, liderima Azerbejdžana – kaže Perišić za Srpskainfo.

Na naše pitanje da li Republika Srpska može “zaobići” institucije BiH u tom smislu, odnosno postati pridruženi član BRIKS ili uspostaviti neki drugi vid saradnje s tom organizacijom bez obzira na stav Sarajeva, Perišić tvrdi da je to moguće.

– Imajući u vidu da će Dodikova inicijativa biti blokirana u institucijama BiH, izgrađena spoljna politika Srpske, o kojoj sam već govorio, omogućiće saradnju s BRIKS kako bi Republika Srpska postala pridruženi član ili posmatrač. U interesu Srpske je da političke i ekonomske blokade od strane Zapada zaobiđe tako što će imati direktnu političku i ekonomsku saradnju sa zemljama BRIKS. Politička podrška je sigurna, a što se tiče ekonomske podrške, Srpska će se sigurno obratiti novoj razvojnoj banci koja postoji u okviru BRIKS, kao i nekim drugim segmentima koje BRIKS tek treba da izgrađuje – zaključuje Perišić.

Srpskainfo

CATEGORIES
Share This