Ovo je po povratku iz ruskog Kazanja, gdje je prisustvovao trodnevnom Samitu BRIKS, izjavio predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.
Obraćajući se medijima na konferenciji koju je održao u Istočnom Sarajevu, Dodik je naveo da Srpska, prema Ustavu BiH, ima pravo da od Parlamenta BiH traži saglasnost s tim da se bavi određenim političkim pitanjima. Napomenuo je i da BRIKS “nije zamjenska platforma za EU i da samo zlonamjerni to mogu povezivati na takav način”.
– Osjećao sam se sagovornikom i za globalna pitanja koje je sam predsjednik Vladimir Putin inicirao i nastavićemo da pokušavamo da dođemo u situaciju da u nekom od formata koji organizuje BRIKS budemo prisutni – rekao je Dodik.
Inače, ovo nije prvi put da se aktuelni predsjednik Republike Srpske zalaže za približavanje Republike Srpske i BiH organizaciji čiji su osnivači Rusija, Kina, Brazil, Indija i Južna Afrika. Još u avgustu prošle godine Dodik je, podsjećamo, najavio potpuni spoljnopolitički zaokret i, umjesto dotadašnje neupitne privrženosti Srpske evropskom putu BiH, javno obznanio da se zalaže za priključivanje članstvu u BRIKS.
– Evropska unija ima alternativu. S obzirom na to da se iz Brisela ispostavljaju uvijek novi i nejasni uslovi za prijem u EU, smatram da BiH treba da podnese zahtjev za članstvo u BRIKS. Vjerujem da bi bila primljena prije nego u EU. Narednih dana predstavnici institucija iz Republike Srpske poslaće organima BiH prijedlog da se razmotri takva inicijativa – najavljivao je Dodik preko društvenih mreža novi spoljnopolitički kurs Republike Srpske.
Međutim, ovo što je Dodik najavljivao prije nešto više od godinu dana, kao i prekjuče u Istočnom Sarajevu, ima jednu, ali veliku prepreku. Naime, upravljanje spoljnom politikom nalazi se u nadležnosti Predsjedništva BiH, a tamo trenutno, pored Željke Cvijanović, sjede Denis Bećirović i Željko Komšić, zagriženi promoteri ne samo evropskog puta BiH, već i što bržeg učlanjenja BiH u NATO.
Osim toga, gotovo je nemoguće povjerovati u to da bi Dodikova ideja mogla da prođe i u Parlamentu BiH gdje su, osim bošnjačkih predstavnika, hrvatski političari svi do jednog aktivni zagovarači pristupanja EU, kao i Zapadnoj vojnoj alijansi.
Zašto se predsjednik Srpske i lider SNSD javno zalaže za približavanje BRIKS, iako je i njemu sigurno jasno da za takav prijedlog neće dobiti podršku u institucijama BiH, pitali smo za mišljenje profesora geopolitike Srđana Perišića. On smatra da je navedenim izjavama Dodik “pokazao da se ponaša kao legalista”.
– Naravno da će inicijativa o približavanju BiH ili Republike Srpske BRIKS teško proći u Predsjedništvu BiH, isto kao i Parlamentu BiH. To je jedna dimenzija te priče. Međutim, druga dimenzija je nesporna činjenica da su Sarajevo i bošnjačke političke stranke uzurpirali kompletnu spoljnu politiku BiH. Republika Srpska nema uticaj na spoljnu politiku, a posljedica toga jeste to da je Srpska posljednjih godina stvorila svoju samostalnu spoljnu politiku. Sigurno je da će Republika Srpska nastaviti s onim što je do sada radila, a u prilog tome govori činjenica da se samo u posljednje dvije i po godine Dodik sastao s predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom šest ili sedam puta. Ne zaboravimo i sastanke s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom, predsjednikom Turske Redžepom Erdoganom, liderima Azerbejdžana – kaže Perišić za Srpskainfo.
Na naše pitanje da li Republika Srpska može “zaobići” institucije BiH u tom smislu, odnosno postati pridruženi član BRIKS ili uspostaviti neki drugi vid saradnje s tom organizacijom bez obzira na stav Sarajeva, Perišić tvrdi da je to moguće.
– Imajući u vidu da će Dodikova inicijativa biti blokirana u institucijama BiH, izgrađena spoljna politika Srpske, o kojoj sam već govorio, omogućiće saradnju s BRIKS kako bi Republika Srpska postala pridruženi član ili posmatrač. U interesu Srpske je da političke i ekonomske blokade od strane Zapada zaobiđe tako što će imati direktnu političku i ekonomsku saradnju sa zemljama BRIKS. Politička podrška je sigurna, a što se tiče ekonomske podrške, Srpska će se sigurno obratiti novoj razvojnoj banci koja postoji u okviru BRIKS, kao i nekim drugim segmentima koje BRIKS tek treba da izgrađuje – zaključuje Perišić.
Srpskainfo