Privremena mjera Ustavnog suda BiH mora se poštovati

Privremena mjera Ustavnog suda BiH mora se poštovati

Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini se oglasila nakon odluke Ustavnog suda BiH i naglasila da su svi dužni poštovati odluke Ustavnog suda BiH, uključujući i privremene mjere o suspenziji spornih zakona u Republici Srpskoj, kojima se zabranjuje rad bh. Suda, Tužilaštva, Sipe i VSTS.

„Ustavni sud Bosne i Hercegovine donio je danas privremene mjere kojima s privremeno stavljeni van snage svi pravni akti koje je 27. februara usvojila Narodna skupština Republike Srpske.

Svi su dužni poštovati odluke Ustavnog suda, uključujući i privremene mjere.

Republika Srpska je dužna postupati u skladu sa Ustavom Bosne i Hercegovine i domaćim propisima te poštivati nadležnosti i odluke domaćih institucija, uključujući Ustavni sud, Visoko sudsko i tužilačko vijeće, Sud, Tužilaštvo, kao i Državnu agenciju za istrage i zaštitu.

Pozivamo sve javne zvaničnike da svoje dužnosti obavljaju na profesionalan i nepristrasan način, u skladu sa zakonom. Mora se prestati sa političkim pritiscima na državne službenike da napuste institucije na državnom nivou.

Još jednom pozivamo sve političke aktere da se uključe u dijalog u cilju deeskalacije trenutne situacije te da usmjere napore na ostvarivanje napretka u korist građana, uključujući i na evropskom putu“, navode iz Delegacije EU.

(BN) Foto: Ilustracija

CATEGORIES
Share This