Opasnost od terorizma u BiH vreba u svakom trenutku
Opasnost od terorizma u BiH vreba u svakom trenutku, može se zaključiti nakon najnovijeg terorističkog napada, zabilježenog u Bosanskoj Krupi, gdje je maloljetnik nožem jednog policajca ubio, a drugog ranio.
I taman kada je javnost u BiH pomislila da je bar nakratko mirna od uznemirujućih vijesti, stigla je nova, takođe šokantna, ovaj put iz Sarajeva, gdje je uhapšen osumnjičeni da je putem društvenih mreža TikTok i Facebook objavljivao različite sadržaje, među kojima su pozivi na ubistvo policajaca.
Stručnjak za bezbjednost Slobodan Župljanin kaže da nas slučaj iz Bosanske Krupe i slični primjeri upozoravaju i potvrđuju da su oni koji su bili „uspavani“ sada veoma aktivni.
„Dakle, vrlo intenzivno rade i bukvalno svih 24 sata predstavljaju opasnost na nekom dijelu ili prema nekoj zajednici u BiH. Zbog toga je obaveza svih društvenih subjekata, a prije svega bezbjednosnih struktura, policijskih i drugih snaga koje se bave praćenjem i sprečavanjem nastanka bilo kojeg krivičnog djela, a posebno terorizma, da djeluju prije svega preventivno“, naveo je Župljanin u izjavi za „Nezavisne novine“.
A da bi se, dodaje, moglo djelovati preventivno, moraju se detaljno istražiti svi dosadašnji slučajevi.
„Vrijeme koje je iza nas potpuno je potvrdilo da je ovo što se desilo u Bosanskoj Krupi bio čisti teroristički čin. Taj akt potvrđuje da snage koje propagiraju radikalni islam u BiH ne miruju, ne spavaju, već vrlo aktivno rade i s vremena na vrijeme se ‘javljaju’ na određenim lokalitetima u BiH“, istakao je Župljanin.
Armin Kržalić, profesor na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije Univerziteta u Sarajevu, govoreći o terorističkim prijetnjama, kaže da je riječ o asimetričnim prijetnjama koje je dosta teže predvidjeti, ali i prepoznati.
„Upravo zbog toga sigurnosne službe treba da su budne danonoćno i da prate sva dešavanja. Odnosno, ovdje se očito kroz ovakve aktivnosti pokazuje slaba tačka kontraobavještajnog rada u BiH. Dakle, trebalo bi pojačati i obavještajni, ali i kontraobavještajni rad“, naveo je Kržalić za „Nezavisne novine“.
Područje BiH je, dodaje, magnet za razne svjetske obavještajne službe, pa bi se i o tome trebalo voditi računa.
„Ja mislim da naš policijski aparat ima sasvim dovoljno mehanizama da može da prati povratnike koji su bili ili dolaze sa stranih ratišta. Od posebnih istražnih, do klasičnih operativnih radnji. Samo je pitanje volje – da li obavljamo svoj zadatak. Institucije imaju alate i pristupe za ostvarivanje ciljeva, ali se oni neće sami realizirati“, naglasio je Kržalić.
U napadu na Policijsku stanicu u Bosanskoj Krupi 24. oktobra tinejdžer je nožem ubio policajca Ozrena Marana, a izbo njegovog kolegu Avdu Hasanovića. Prema dostupnim saznanjima, maloljetni napadač, koji nema ni punih 15 godina, munjevito je ušao u dežurnu službu Policijske stanice Bosanska Krupa i nožem zadao udarce u grudni koš dvojici policajaca, od kojih je Maran podlegao, a Hasanović je nakon napada zbrinut u kantonalnoj bolnici.
Hasanovića je posjetio Nenad Nešić, ministar bezbjednosti BiH.
„Prema njegovim riječima, lice koje ih je napalo uzvikivalo je ‘Alahu-ekber’. Jasno je da je riječ o terorističkom napadu. Jedino što traži jeste pravda i adekvatna kazna za učinioca ovog gnusnog djela. Kao ministar obećavam da bilo ko ko ima ikakve veze sa terorizmom neće biti pošteđen“, naveo je Nešić..
Nezavisne