Ništa od većih plata, institucije BiH idu na privremeno finansiranje
I pored toga što je Savjet ministara BiH povećao osnovicu za obračun plate zaposlenima u institucijama BiH za 2025. godinu sa 600 na 631,5 KM, zaposleni će još sačekati da im se povećaju primanja s obzirom na to da institucije BiH, po svemu sudeći, idu na privremeno finansiranje.
S obzirom na to da Bosna i Hercegovina još nije dobila budžet za narednu godinu, institucije idu na privremeno finansiranje, a to znači da mogu potrošiti samo ono što im je odobreno budžetom za ovu godinu. Kako u ovoj godini, odnosno 2024. osnovica za obračun plata iznosi 600 KM, to znači da se samo toliko može isplatiti za plate.
„Iako je odluka Savjeta ministara BiH donesena, ona neće odmah rezultirati većim platama za zaposlene jer nova osnovica neće biti primijenjena dok budžet za 2025. godinu ne bude usvojen. Nažalost, prema dosadašnjim iskustvima, posljednji budžet koji je usvojen blagovremeno bio je budžet za 2016. godinu, i izražavamo bojazan da se osnovica za obračun plate neće početi primjenjivati od januara 2025. godine, već znatno kasnije. Na ovaj način značajno se ugrožavaju prava radnika i stabilnost njihovih prihoda“, rekli su u Samostalnom sindikatu državnih službenika i zaposlenika u institucijama BiH.
Kada je riječ o budžetu, lideri političkih partija koje čine vlast na nivou BiH u nekoliko navrata na sastancima su razgovarali na tu temu, međutim dalje od razgovora se nije odmaklo. Prema nezvaničnim informacijama, budžet se trenutno nalazi u fazi izrade u Ministarstvu finansija i trezora, ali to ne znači ništa.
Da bi budžet bio usvojen neophodno je da prvo sjednicu održi Fiskalni savjet BiH i utvrdi dokument globalnog okvira budžeta. Nakon toga, Ministarstvo finansija i trezora izrađuje sam budžet i dostavlja ga Savjetu ministara BiH na usvajanje. Ukoliko budžet dobije podršku Savjeta ministara BiH šalje se u Predsjedništvo BiH, koje je i formalni predlagač budžeta i koje ga šalje na odobravanje u Parlamentarnu skupštinu Bosne i Hercegovine, gdje treba da dobije podršku oba doma.
S obzirom na to da sljedeće sedmice ulazimo u 2025. godinu gotovo je sigurno da budžet neće biti usvojen, i može se očekivati da Savjet ministara BiH uskoro donese odluku o privremenom finansiranju. Ta odluka se donosi kvartalno, tako da će se prva odnositi na period januar – mart 2025. godine, i za taj period biće odobreno oko 338 miliona KM, odnosno jedna četvrtina od ukupnog budžeta usvojenog za 2024. godinu.
„Budžet institucija BiH za 2025. trebalo je da bude usvojen i određen finansijski okvir za rad institucija. Ali koalicija na nivou BiH ostavlja budžet za političko ucjenjivanje jer kapitalne investicije iz budžeta su predmet dogovaranja i pregovora, a iza njih uglavnom stoje privatni i stranački interesi, kao i moćni biznismeni. Institucije BiH mogu raditi na osnovu privremenog finansiranja, zaposleni će dobijati platu, a funkcionerima neće biti oduzete privilegije. Ali ako takve institucije i takva BiH može u EU bez budžeta, onda smo šampioni i tvorci novih evropskih standarda“, rekla je za „Nezavisne“ Mira Pekić, član Komisije za finansije i budžet Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.
Podsjećanja radi, budžet institucija BiH za 2024. godinu iznosio je 1,3 milijarde KM i usvojen je u drugoj polovini jula ove godine, a u odnosu na prethodni budžet iz 2023. godine veći je za 40 miliona KM.
Nezavisne